Polska i Świat

Polska i Świat

Mówiono o niej mistrzyni rozmowy, bo ta niełatwa sztuka szła jej doskonale. Pewnie dlatego, że gdy rozmawiała, to słuchała, była ciekawa i dociekliwa. A gdy przelewała słowa na papier - myślała o muzyce, jej wielkiej miłości. Poszczególne wyrazy jak nuty, układała w całość. Teresa Torańska była świetną reporterką, reportażystką, pisarką i dokumentalistką. Od lat zmagała się z chorobą. Zmarła w wieku 69 lat.

Nie ma szczęścia Roman Paszke. U wybrzeża Afryki jacht Polaka zderzył się z nieustalonym obiektem. Próbujący pobić rekord świata żeglarz przerwał samotny rejs dookoła świata i wrócił do Las Palmas. Prawdopodobnie za tydzień ruszy ponownie. "Polska i Świat" pyta, gdzie przepływa granica ludzkich możliwości.

Od kilku dni tysiące ludzi wychodzą na ulice New Delhi i domagają się kary śmierci dla uczestników brutalnego gwałtu zbiorowego, do którego doszło w zeszłym tygodniu. Niestety, historia 23-latki, która przez godzinę była gwałcona, a potem wyrzucona z jadącego autobusu, to jedna z wielu. I wszystko wskazuje na to, że fali agresji na tle seksualnym wobec kobiet w Indiach nie da się zatrzymać.

Choć sam przepis nijak ma się do rzeczywistości i w 2016 r. zniknie zupełnie, to wcześniej, bo już od 1 stycznia zmienią się zasady obowiązkowego meldunku. Teraz, gdy chcemy zmienić miejsce zamieszkania trzeba odwiedzić dwa urzędy i skompletować stos dokumentów. Od nowego roku wystarczy jedna wizyta w urzędzie, a cześć potrzebnych informacji urzędnicy ustalą sami.

Trzeba było interwencji Najwyższej Izby Kontroli i Rzecznika praw Obywatelskich, aby policjanci zyskali nadzieję, że niedługo będą pracowali w jeśli nie dobrych, to przynajmniej przyzwoitych warunkach. W ciągu dwóch lat mają zniknąć zagrzybione pokoje, przeciekające sufity i okna podpierane cegłami. Każdy komisariat zostanie wyremontowany i ujednolicony.

Ameryka w kłopotach, a Chiny przyspieszają - do 320 kilometrów na godzinę i to na 25 tysiącach kilometrów torów superszybkiej kolei. Tak ma być już za niecałe 8 lat i wszystko wskazuje na to, że Chińczykom znowu się uda. Bo właśnie udowodnili, że made in China w infrastrukturze i technologii to nie słaba podróbka. Szkoda tylko, że z polską autostradą nie poszło im tak szybko i tak dobrze.

Ameryka na krawędzi klifu fiskalnego. Słyszymy o tym tu i ówdzie, czas więc wyłożyć co to konkretnie oznacza. To groźba raptownej podwyżki podatków i - z drugiej strony - ograniczenia wydatków amerykańskiego rządu, o ile politycy nie uzgodnią do końca roku zmian w przepisach budżetowych. Szanse na to są niewielkie, może się więc zdarzyć, że Stany Zjednoczone zaczną spadać w finansową przepaść. Ale spadochron niemal na pewno uda się w porę otworzyć.

Lotnisko Modlin nie pracuje, ale prace na lotnisku Modlin jak najbardziej trwają. Ekipy remontowe naprawiają pas startowy, który popękał na mrozie. Problem pojawił się tuż przed świętami, co jedynie lotnisko pogrążyło, bo to dla wszystkich - i dla pasażerów, i dla lotniska - najgorętszy czas. Pas da się naprawić i to dość szybko, ale czy równie szybko uda się odbudować zaufanie klientów - to już inna sprawa.

Warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki stanie przed sądem za jazdę po pijanemu. Ksiądz próbował uniknąć procesu i dobrowolnie poddać się karze, ale sąd na to nie przystał. Nie podał przy tym uzasadnienia swojej decyzji. W październiku biskup Jarecki - mając we krwi ponad 2 i pół promila alkoholu - uderzył w latarnię na warszawskim Powiślu.

Odwilż równa się śmiertelne zagrożenie na zbiornikach wodnych. Wiedzą o tym już dzieci, a mimo to sporo ich a także dorosłych ryzykuje i wchodzi na lód. Ten przy kilku stopniach powyżej zera topnieje w tempie ekspresowym. Najszybciej przy brzegach, zdarza się więc że uda się wejść na lód, ale nie ma już jak z niego zejść.

Sporo osób święta spędziło w łóżku, bo w tej zimy grypa zaatakowała tuż przed nimi. Do lekarzy zgłosiło się już 60 tysięcy chorych i z każdym dniem przybywa kolejnych. Epidemiolodzy radzą, by nie lekceważyć pierwszych oznak, bo chory zaraża innych dłużej niż trwa jego choroba, a sam dodatkowo naraża się na groźne powikłania. W tym sezonie grypowym najczęściej jest to zapalenie płuc.

Zima na lotnisku, czyli jak walczy się ze śniegiem i lodem, gdy w grę wchodzi życie tysięcy pasażerów. Odśnieżanie dróg startowych, tras do kołowania, jak i całych lotniskowych płyt to jedno. Pracochłonne ze względu na powierzchnię. Ale równie ważne jest odladzanie maszyn.

Amerykańscy żołnierze kończą swoją misję w Afganistanie, a to oznacza gigantyczną wyprowadzkę, bo przez 10 lat nagromadziło się to i owo. Żeby było łatwiej - to, co jest warte mniej niż 25 dolarów zostaje. Zostaje też to, co może się Afgańczykom przydać albo to, czego przetransportowanie na drugi koniec świata byłoby nieopłacalne.

Na razie jest coś na kształt koalicji i to na europejskim a nie naszym podwórku. Europoseł Marek Siwiec, który porzucił barwy SLD w Brukseli będzie reprezentował Ruch Palikota. Bo potrzebne jest jak najszersze lewicowe myślenie - mówią obaj panowie. Ale tak naprawdę chodzi o tego trzeciego - Aleksandra Kwaśniewskiego. Ten na razie trzyma lewicowych fighterów na dystans i nie daje się wciągnąć na polityczny ring.

Na liście miejsc, które dla zdrowia psychicznego a czasem i fizycznego lepiej omijać w ten weekend, powinny się znaleźć centra handlowe. Bo jeśli ktoś nie krząta się w domu przy sprzątaniu, gotowaniu czy strojeniu choinki, to bez wątpienia jest gdzieś w sklepie. A tam kłopoty i nerwy zaczynają się już na parkingu.

Święta Bożego Narodzenia. Tym teraz żyjemy i o tym myślimy. A dzielimy się na tych, którzy wysyłają tradycyjne karki z życzeniami i na tych, którzy robią to za pomocą SMS-ów. Na tych, którzy sami pakują prezenty, a nawet ten moment celebrują i na tych, którzy daliby wszystko, by ktoś to za nich zrobił. I takiego wybawienia można szukać w każdym większym centrum handlowym.

We czwartek do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom, którzy w czerwcu 2011 uprowadzili żonę gdańskiego biznesmena. Porywaczy złapać nie było łatwo, bo szef grupy zlecał swoim podwładnym czytanie książek o porwaniach. - Sprawcy byli świetnie przygotowani. Oprócz siły naprawdę ruszyli głowami - opowiada reporterowi "Polski i Świata" jeden z funkcjonariuszy CBŚ, który zajmował się tą sprawą.

Są tacy, którzy zupełnie na serio przygotowują się na koniec świata. To, co wyliczyli Majowie, na liczby skrupulatnie zamieniają teraz marketingowcy. Oferta - ostateczna oferta - jest bardzo szeroka.

Jedna z ważniejszych misji na te dni - kupić choinkę. Ale kupić to jedno, a przewieźć do domu i odpowiednio zainstalować to zupełnie co innego. Policja przypomina, że niewłaściwe przewożenie dużej choinki może skończyć się mandatem, a nawet nieszczęściem na drodze.