Polska i Świat

Polska i Świat

Komisja Nadzoru Finansowego i wiele innych instytucji wspólnie ostrzegają - pożyczajmy pieniądze z głową. Zbliżają się święta, czas wielkich wydatków i często szybkich kredytów. A te bywają najbardziej zdradliwe. Zdarzają się oferty - na które dajemy się skusić, w których koszty pożyczki wynoszą - uwaga - 23 tysiące procent rocznie. Pożyczyć łatwo, ale spłacić - to już mało kto potrafi. Na co uważać, czego nie robić, jak się ochronić?

Na razie przeżywa porażkę, z ław rządowych przesiadł się na tyły Sejmu. Czyta książki, nie angażuje się, a nawet nieco alienuje. To nowy Waldemar Pawlak - już nie prezes PSL. Czy to zapowiedź politycznej emerytury? W to akurat nikt nie wierzy - ani zwolennicy, ani przeciwnicy Pawlaka. Bo jeśli ktokolwiek w naszej polityce opanował sztukę cudownej regeneracji, to właśnie on. Stąd oczekiwanie, że wróci aktywnie do politycznej gry albo zamieni fotel prezesa partii na prezesa firmy.

Reżyser Grzegorz Braun wezwał do rozstrzelania tuzina dziennikarzy "Gazety Wyborczej" i dwóch tuzinów z TVN-u. Sprawą zajęła się już prokuratura, bo takie słowa mogą być zdaniem wielu komentatorów publicznym nawoływaniem do popełnienia zbrodni.

Żyje 5 tygodni. Aż chce się powiedzieć tylko 5 tygodni, ale w jej przypadku to już cud. Maleńka Amerykanka urodziła się z wadą, która do teraz skazywałaby ją na śmierć, bo jej serce wyrosło częściowo poza klatką piersiową. Lekarze - wiedząc o tym wcześniej - natychmiast po porodzie przystąpili do akcji i dziecko zoperowali. Jak na razie zacierają ręce z radości. Jeszcze bardziej rodzice małej, bo ta z każdym dniem nabiera sił. O cudzie, wielkim ryzyku i jeszcze większej determinacji - Anna Wilczyńska.

Ciąg dalszy nastąpi. To na pewno. Może w styczniu, najdalej w lutym, bo budżet - mimo różnic, które wczoraj i dziś jedynie się potwierdziły - trzeba uchwalić. Teraz w Brukseli jest już po szczycie i po porozumieniu. Unijni przywódcy rozjeżdżają się do domów, bo zgody nie ma. Przewodniczący Rady Europejskiej zaproponował kolejną wersję budżetu na lata 2014-2020, ale przede wszystkim Wielka Brytania niewzruszona znowu pokiwała głową na nie. Chce więcej cięć i mniejszych wydatków.

Nie wraca ani z tarczą, ani na tarczy. Ale gdyby na siłę trzymać się tego powiedzenia premier Donald Tusk tarczy nie stracił. Trochę jednak musiał ją poobijać. Gdyby Unia przystała na kompromisowe propozycje, Polska nieco by straciła, z naciskiem na nieco, bo mogło być zdecydowanie gorzej. Rzecz w tym, że budżetu nie uchwalono, a odsuwanie tego w czasie i kolejne mocno prawdopodobne cięcia, by udobruchać Wielką Brytanię mogą niestety grać na naszą niekorzyść.

Jest szczególnie chronionym więźniem. Przegląda się jego korespondencję, kontroluje się z kim rozmawia i o czym, i niemal bez podgląda. Brunon K. - człowiek, który chciał według śledczych zabić najważniejsze osoby w państwie, teraz może próbować zabić siebie. A to co mówi, a zwłaszcza to, co mówią o nim agenci ABW i prokuratorzy nie pozostawia specjalnie złudzeń, że jest niebezpieczny. Przekonali się o tym posłowie ze speckomisji, którzy na razie jako jedyni zostali wtajemniczeni w szczegóły śledztwa.

Zawieszenie broni między Izraelem a palestyńskim Hamasem dało "jako taką" normalność w regionie. Nie słychać nalotów, nie spadają bomby, a ludzie coraz chętniej chodzą po ulicach. Nam taka normalność nie mieści się w głowie. Ale my nie żyjemy w ciągłym zagrożeniu, że sąsiad zaatakuje, ani też nie budujemy pod blokami czy domami, obowiązkowych schronów. A w Izraelu to normalne.

A teraz zadanie specjalne na ten weekend. Należy przyjrzeć się i z uwagą posłuchać tego, co za chwilę pokażemy. Potem warto to jeszcze przeanalizować a najlepiej poćwiczyć, żeby zapamiętać i więcej wstydu Rzeczpospolitej na salonach nie przynosić. Bo jak inaczej odczytać lekcje dobrego zachowania się, które na swoich stronach internetowych serwuje nam Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

To postawa Wielkiej Brytanii, która domaga się ostrych cięć unijnych wydatków, budzi najwięcej niepokojów u obserwatorów unijnego szczytu. Co więcej - David Cameron nie ma żadnego interesu w tym, aby ulegać wspólnocie, bo nastroje jego rodaków są rekordowo antyeuropejskie, a w Londynie coraz głośniej mówi się o referendum w sprawie opuszczenia wspólnoty. Referendum, które dziś wygraliby zwolennicy secesji.

W Polsce zamiast jedności wymiana ciosów. PiS oskarża rząd, że ustawianie się w kontrze do Wielkiej Brytanii jest złą taktyką negocjacyjną i jako dowód przywołuje rzekome zapewnienia Davida Camerona, że Polski nie powinny dotyczyć oszczędności, których domagają się Brytyjczycy. Platforma nie pozostaje dłużna i wytacza ciężkie działa. Po 5 latach namysłu składa wnioski o Trybunał Stanu dla Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry.

Pierwsza doba zawieszenia broni minęła spokojnie - choć nie bez incydentów. Po ośmiu dniach wymiany ognia Izrael i Hamas porozumiały się wczoraj pod egidą Egiptu - ale do trwałego pokoju wciąż jest dalej niż do wojny. Z Tel Awiwu nasz specjalny wysłannik Michał Sznajder.

Nie było pieni anielskich, nie było osiołków ani owieczek, w końcu nie było żłóbka. To wszystko legenda. Tak o Bożym Narodzeniu mówi nie kto inny, a sam papież. Benedykt XVI. i w swojej najnowszej książce rozprawia się z tradycją betlejemskiej szopki. Jednych to szokuje, innych cieszy powrót do prawdziwych korzeni chrześcijaństwa.

Epidemia dengi - tropikalnej gorączki krwotocznej. Na Maderze, wyspie u wybrzeży Portugalii, w ciągu miesiąca zachorowało 1400 osób. Zarazki dengi przenoszone są przez komary, a w tym roku było ich szczególnie dużo. Wszystkiemu winne są intensywne deszcze.

Na koniec odkrycie, które ma wstrząsnąć światem nauki - choć na razie pobudza głównie wyobraźnię fantastów. NASA zapowiada publikację sensacyjnych danych zebranych przez marsjański łazik Curiosity. Internet zaroił się od bardziej i mniej poważnych przypuszczeń, a Piotr Świerczek pytał naukowców o najczęściej podsuwany trop: czy na Marsie mogło istnieć życie?

Prowokują, inwigilują, infiltrują a to dopiero początek listy ich uprawnień. FBI - chyba najbardziej znana służba specjalna. Jak pracują jej agenci, jak daleko mogą się posunąć - a także czego nigdy nie wolno im zrobić. Zasady pracy federalnych zgłębiał Andrzej Rutke.

Warto zauważyć, że prokurator, który na konferencji mówił o sprawie Brunona K., mówił nie tylko o planowanych zamachu. Między słowami - acz wyraźnie - skrytykował zapowiedziane przez premiera zmiany w sposobie działania ABW. Piotr Świerczek zatem postanowił wytłumaczyć: co się zmieni, kiedy i czy słusznie śledczy i agencja czują się tym zaniepokojeni.

Teoretycznie mogło się udać. Sforsowanie szlabanów i podjazd przed sam budynek samochodem łatwo sobie wyobrazić. Trudniej za to lepiej zabezpieczyć Sejm. Już kilka razy wracała idea budowy ogrodzenia. Wciąż bez skutku. Czy są zatem inne pomysły na poprawę bezpieczeństwa w tym i innych najważniejszych budynkach w kraju sprawdzał Marek Osiecimski.

Takie rozmowy powinny być na porządku dziennym. Więcej - niemal wszędzie wokół tak właśnie się dzieje. A u nas nie. I dlatego spotkanie ministra sprawiedliwości z liderem największej partii opozycyjnej urasta do rangi ważnego politycznego wydarzenia. O chwili normalności w polskiej polityce, która - słusznie - zelektryzowała wielu - Arleta Zalewska.

To będą emocjonujące dwa dni, a kto wie, czy nie więcej, bo trudno dziś prognozować, czy zaplanowany czas szczytu Unii w Brukseli wystarczy, aby osiągnąć kompromis ws. nowego unijnego budżetu. Szczyt rozpoczyna się jutro i ma być kluczowy dla rozmów o podziale pieniędzy. I od jutra właśnie na bieżąco będziemy dla państwa w TVN24 relacjonować walkę o środki dla Polski. A już dziś tłumaczymy na co, według propozycji przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, możemy liczyć.