Polska i Świat

Polska i Świat

Sondaże dołują, narasta wewnętrzna walka o władzę, więc Donald Tusk chce, aby działacze Platformy zdecydowali - w przyspieszonych wyborach - kogo chcą za szefa partii: jego czy może kogoś innego. Pozostaje pytanie, czy zmiany w kalendarzu wyborczym PO są w stanie odwrócić negatywną tendencję dla Donalda Tuska.

Początek sezonu podniebnych akrobacji. Jedne z dwóch zespołów akrobacyjnych polskich sił powietrznych przygotował nowy program. Szczególny, bo szczególna jest okazja. Jak 15. rocznica powstania radomskich Orlików wygląda na niebie?

Idzie tornado - czas na ucieczkę do schronu! Amerykanie coraz boleśniej przekonują się, że już nie piwnice a tylko żelbetowe schrony okazują się jedynym bezpiecznym miejscem chroniącym przed atakiem żywiołu. W kraju, gdzie domy budowane są głównie z drewna i płyty paździerzowej, murowane, po prostu wytrzymałe budowle są na wagę życia.

Pierwszy polski przeszczep twarzy. Wyjątkowy, bo nagły. Po wypadku, jakiemu w pracy uległ 33- letni mężczyzna decyzję trzeba było podejmować szybko. Bo chodziło nie o kosmetykę, a o życie. W Gliwicach się udało. Choć to ciągle nie koniec tej historii. 

To nie cud. To pomyłka. Uznana za zmarłą, nagle ożywa. 84-letnia kobieta nie daje znaku życia. Lekarka pogotowia stwierdza zgon. Na miejsce wzywany jest już pracownik zakładu pogrzebowego i wtedy kobieta wstaje o własnych siłach. Jak to możliwe? - pyta już także prokuratura. Bo ta pomyłka, to coś więcej niż medyczna ciekawostka.

Pani poseł o paniach. - To prawdziwe szmaty - mówi Krystyna Pawłowicz o uczestniczkach marszu szmat. Prowokacyjnie nazwana demonstracja miała zwrócić uwagę na kobiety - ofiary gwałtów uznawane często za współwinne napaści seksualnych. Posłanka Pawłowicz w TVN24 manifestacje skomentowała. Tak, że nawet jej koledzy i koleżanki z Prawa i Sprawiedliwości postanowili nie podpisywać się pod jej poglądami. 

Donald Tusk kandydatem na szefa Komisji Europejskiej? Premier przyznaje: - Słyszę takie namowy. Od szefa Platformy dziś jednak przede wszystkim słychać reprymendę pod adresem członków PO. Będzie plan naprawczy. Będzie studzenie partyjnych emocji - wszystko po to, by zatrzymać sondażowe spadki.

Największe z kilku tornad, które uderzyły w Oklahomę - sklasyfikowano jako EF4, czyli niemal najsilniejsze z możliwych na pięciostopniowej skali. Oto mechanizmy powstawania tornad

Bogdan Borusewicz na razie nie komentuje słów Lecha Wałęsy pod swoim adresem. Jest zagranicą. Niektórzy twierdzą, że być może - w ogóle - nie będzie chciał się odnosić do zarzutów Wałęsy. Przypominamy sylwetkę Bogdana Borusewicza i jego rolę w obalaniu komunizmu w Polsce.

Indyjską edycję Milionerów wygrała 28-letnia Sonali Mukherjee. Sonali - kiedyś przepiękna dziewczyna - została strasznie oszpecona. Kiedy miała siedemnaście lat jej chłopak oraz jego dwaj koledzy oblali ją kwasem. Przez wiele lat dziewczyna nie mogła dojść do siebie i prosiła o eutanazję. Teraz zyskała siłę i zamierza dochodzić sprawiedliwości, bo sprawcy napadu - zaledwie miesiąc po zatrzymaniu - wyszli na wolność.

Zabójcze i niszczycielskie tornada - jedne z największych w historii - przeszły przez Oklahomę. Zginęły co najmniej 24 osoby. Około 200 zostało rannych. Wiatr wiejący w porywach z prędkością 300 kilometrów na godzinę - zrównał z ziemią m.in szkolę, w której znajdowało się siedemdziesięcioro dzieci. A to dopiero początek sezonu huraganów.

Tego co wydarzyło się pod Radomiem - raczej nie można porównać do tragedii w Oklahomie - ale straty są bardzo duże. Nawałnica, która przeszła nad gminą Jedlińsk zniszczyła kilkadziesiąt dachów oraz uprawy, które dla wielu mieszkańców są jedynym źródłem utrzymania.

Ma polskie korzenie i szanse na to, że jego pomysł pozwoli uratować tysiące żyć. Jack Andraka, 16-letni Amerykanin, którego dziadkowie pochodzą z Polski, stworzył szybki, tani i, co najważniejsze, skuteczny test wykrywający jedne z najgroźniejszych nowotworów. A wszystko dlatego, że... nie uważał na lekcji biologii.

Karetką do... Syrii. Grupa młodych polskich filmowców tworzy dokument o podróży polsko-syryjskiej rodziny do dawnej ojczyzny i - przy okazji - pomaga tym, którzy walczą z reżimem. Wojna trwa od ponad dwóch lat, już zginęło ponad osiemdziesiąt tysięcy osób, a końca nie widać. O tym, co widzieli przy okazji prac nad filmem, twórcy opowiedzieli Michałowi Sznajderowi.

Czy będzie czerwone światło dla wydobycia gazu łupkowego? O tym Unia Europejska będzie rozmawiać w środę, ale zwolennicy łupków już teraz spodziewają się kłopotów. Bo choć oficjalnie chodzi o troskę o środowisko naturalne, to niektórzy sugerują, że większą troską otoczone będą interesy tych krajów, które na konkurencję na rynku paliw patrzą niechętnie.

Opłata za lepsze miejsce w kolejce. Krytycy w taki sposób mówią o powracającym właśnie pomyśle dodatkowych ubezpieczeń medycznych. I dodają, że po to są składki do Narodowego Funduszu Zdrowia, by dostęp do lekarzy był równy dla wszystkich. Ale są też tacy, którzy za sprawniejszą opiekę zdrowotną chętnie zapłacą. I tacy, którzy mówią, że niedługo będzie to konieczne, po państwa nie stać na opłacanie wszystkiego wszystkim.

W tym roku przyniesie 20 milionów strat, ale za dwa lata ma zacząć na siebie zarabiać. Na razie jednak spełniają się prognozy sceptyków, którzy już wtedy, gdy powstawał Stadion Narodowy, pytali o jego utrzymanie po Euro. Pytanie okazuje się wciąż aktualne, podobnie jak pomysły na to, skąd wziąć pieniądze. Kiedy pojawią się odpowiedzi i zniknie debet?

Powrót do korzeni lekiem na nieurodzaj w sondażach. Poparcie dla Platformy leci w dół, a partyjna góra najwyraźniej nie ma pomysłu, co zrobić aby te wędrówkę zatrzymać. I dlatego - jak nigdy dotąd - coraz głośniej słychać nawoływania, że zapowiadana rekonstrukcja rządu powinna być prawdziwa, a nie pozorna. Kto woła, dlaczego najbardziej słychać dwa męskie głosy - i czy staną się one na tyle głośne, że skruszą opór premiera.

To nowe Watergate - grzmią republikanie i domagają się śledztwa, by sprawdzić czy Biały Dom wiedział o wzmożonym zainteresowaniu urzędu podatkowego IRS prawicą. Stołek stracił już szef tego urzędu, co jednak kłopotów prezydenta ani nie kończy, ani nie rozwiązuje. Afer jest więcej, czego ani dziennikarze ani tym bardziej polityczni rywale szybko nie odpuszczą.

Opozycja zbiera podpisy pod wnioskiem o referendum, które miałoby odwołać Hannę Gronkiewicz Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy. To, że politycy jej nie chcą, to akurat nie zaskakuje. Tak zwykle dzieje się, gdy chodzi o władzę. Ale dość jej rządów ma także coraz więcej warszawiaków. Wśród pretensji, zamknięty już prawie rok tunel pod Wisłostradą, budowa metra, która się opóźnia, a teraz doszło jeszcze zamieszanie ze śmieciami.