Polska i Świat

Polska i Świat

Najpierw Sejm, teraz Senat i pewnie niedługo podpis prezydenta. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS coraz bliższa wejścia w życie. Tempo, jak zwykle, szybkie. Temperatura emocji - też wysoka.

12 do 11 dla opozycji, czyli głosowanie, które zaskoczyło większość Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko dlatego, że wbrew planom polityków PiS, komisja ustawodawcza zdecydowała o przerwie w pracach do 7 stycznia. Przerwy ostatecznie nie było, bo głosowanie powtórzono. Opozycja pyta: dlaczego?

Pogoda na święta, czyli wiosna na święta. Padać może, ale tylko deszcz. Na białe Boże Narodzenie właściwie nie ma co liczyć. Sanki zostają w piwnicy, a nam pozostaje liczyć, że tej zimy jednak się przydadzą.

Oprócz bananów czysta kokaina warta ponad 100 milionów złotych. To największy przemyt w historii Polski. Udaremniony przez stołeczną policję. W tirze miały być banany i były, ale wraz z nimi w kartonach 178 kilogramów narkotyku. Na razie zatrzymano kierowcę ciężarówki.

Liczby, które porażają. Statystki, które powinny dawać do myślenia. Co piąta Polka została zgwałcona, a co czwarta doświadczyła próby gwałtu. Dalsze ustalenia są nie mniej szokujące. Sprawcami najczęściej są byli partnerzy kobiet.

W Syrii walka o przetrwanie. Ta walka zaczyna mieć nowy wymiar. Poza wieloma przeciwnościami, jakie na swojej drodze napotykają uchodźcy, dochodzi także mróz. Mróz, który zabija.

Winny - skazany. Zdaniem sądu chciał wysadzić Sejm w powietrze. Przygotowywał zamach terrorystyczny, werbował wspólników. Brunon Kwiecień były pracownik Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie skazany w sumie na 13 lat więzienia. On sam do końca twierdził, że został wrobiony przez służby.

Prace Trybunału Konstytucyjnego nie tylko w pełnym 13-osobowym składzie, ślubowanie sędziów jednak przed prezydentem, wygaszenie ich mandatu możliwe przez Sejm. Projekt Prawa i Sprawiedliwości po kolejnych poprawkach. Czym będzie się różnił w drugim czytaniu - to podsumowuje Maciej Warsiński.

Jak polityczne awantury i pomysły PiS wpływają na ocenę pracy rządu i niezależności prezydenta? Firma Millward Brown przeprowadziła sondaż i wynika z niego, że wielu Polaków jest niezadowolonych z rządu. Przybyło też osób, które uważają, że prezydent Andrzej Duda w swoich decyzjach jest zależny od Jarosława Kaczyńskiego.

Głos w sprawie nocnego wkroczenia do Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO zabiera sam Sojusz i informuje, że to wewnętrzna sprawa Polski. Politycy nie wierzą jednak, że nie odbije się to na naszych relacjach z NATO. Jak ważne jest Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO i jakimi sprawami się zajmuje?

Posłowie Kukiz'15 oraz Prawa i Sprawiedliwości łączą szeregi i składają projekt zmian w konstytucji. W nim takie zapisy jak powiększenie składu trybunału do 18 sędziów a następnie wygaszenie ich kadencji już po 60 dniach od wejścia w życie ustawy. By zmienić konstytucję trzeba dwóch trzecich głosów w Sejmie, a tylu na razie nie mają.

Wielkie odliczanie i przygotowania do świąt. Polacy ruszyli do sklepów, a tam prawdziwy tłum. Jest ciasno i tłoczno, choć i tak wielu z nas robi świąteczne zakupy przez internet.

Nie sposób nie wrócić do tragicznego wypadku w Tychach. Na pasach zginęła czteroletnia Nadia i roczny Igor. Wracali z matką ze świątecznych zakupów. To tragiczna historia tylko z wczoraj, ale potrąceń pieszych ze skutkiem śmiertelnym jest wiele. Jak wielu pieszych ginie i co zawodzi?

Atmosferę polityczną mamy gorącą, ale niektórzy próbują ją złagodzić. Dwoją się i troją, a swoją twórczość prezentują w internecie. Tam śpiewająco składają życzenia.

Nowe prawo zakazujące wyrzucania jedzenia dotyczy supermarketów. Od tej pory będą musiały przekazać je biednym lub na paszę dla zwierząt. Za zmarnowaną żywność grozi grzywna i więzienie.

Jacka Krawca na fotelu prezesa Orlen zastępuje Wojciech Jasiński, wieloletni współpracownik Jarosława Kaczyńskiego, a także były minister skarbu państwa. Jego wybór od razu wzbudza spore emocje. Krytycy zarzucają mu brak doświadczenia w branży paliwowej i przypominają jego PRL-owską przeszłość.

Awantura o Trybunał Konstytucyjny trwa, a w jej tle pojawił się nowy partyjny sondaż. PiS wciąż prowadzi, ale coraz bliżej jest Nowoczesna. Z kolei rządząca przez osiem lat Platforma Obywatelska nie umie zahamować spadku poparcia.

Burzliwa debata w Sejmie. Dyskusja nad kolejną już nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS - ponownie była ostra i miała różne zwroty akcji. Wszystkiemu przysłuchiwał się sam prezes Andrzej Rzepliński - główny zainteresowany, bo projekt ustawy i PiS biją właśnie w niego.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia w końcu opublikowany. Orzeczenie - potwierdzające legalność wyboru trzech sędziów przez Sejm poprzedniej kadencji - po długiej awanturze znalazło swoje miejsce w Dzienniku Ustaw. Pytanie, co teraz zrobi prezydent: czy przyjmie od nich ślubowanie, do czego zobowiązuje go wyrok?