Polska i Świat

Polska i Świat

Trybunał Konstytucyjny, czyli jaki? W jakim składzie i z jakimi kompetencjami? Czy zbierze się 12 stycznia, żeby zająć się uchwałami o wyborze sędziów? A jeśli tak, to kto posłucha orzeczenia? Nowelizacja ustawy o Trybunale od poniedziałku formalnie obowiązuje. Choć i w tej sprawie zdania się podzielone.

Naprawiamy to, co zepsuła Platforma Obywatelska - powtarzają politycy PiS, tłumacząc dlaczego zmieniają Trybunał Konstytucyjny. Ale prawda o tych zmianach jest trochę szersza. Podobne plany Prawo i Sprawiedliwość miało już 8 lat temu. A wtedy przecież Platforma jeszcze nie zdążyła niczego zepsuć.

Dziki na autostradzie. Znów wtargnęły na A4 i znów byli ranni. Dzikie zwierzęta na tej trasie to niestety nic dziwnego, ale też bardzo niebezpiecznego. Kierowców ostrzegają o tym znaki. Zwierząt nie ostrzega nic. I nic im nie przeszkadza, by nagle znaleźć się na jezdni. Patryk Rabiega

Święta białe nie były, ale może biały będzie Nowy Rok. Synoptycy miłośnikom zimy dają pewną nadzieję, ale nie pewność. Na razie kwiaty kwitną, pszczoły szaleją, a klimatolodzy tłumaczą skąd ten początek wiosny na koniec grudnia. Paulina Chacińska 

Co w poczcie, co w bilingach? Nowelizacja ustawy o policji zaczyna budzić nie mniej kontrowersji niż zmiany w Trybunale, bo nowe przepisy zakładają łatwość kontrolowania i gromadzenia tego, co znajdą służby. To kolejne podejście do zmian w ustawie. Pomysły Platformy zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. PiS idzie krok dalej. Łukasz Frątczak

Jest podpis prezydenta, ale wcale nie ma końca kontrowersji wokół zmian w Trybunale Konstytucyjnym. - Podpisuję, żeby trybunał wzmocnić - tłumaczy prezydent Andrzej Duda. To nie wzmocnienie, to paraliż - odpowiadają konstytucjonaliści i wytykają zapisy sprzeczne z ustawą zasadniczą. Prezydent dziś o żadnych prawnych wątpliwościach nie wspominał, mimo że wcześniej za pośrednictwem szefa MSZ wysłał projekt zmian do Komisji Weneckiej przy radzie Europy. Michał Chlebowski

Wiele razy narzekaliśmy, teraz nie możemy się doczekać się, aż spadnie. Śniegu jak na lekarstwo będzie na święta i koniec grudnia. Zapowiedzi synoptyków też są niepokojące.

Czasami zdarzyć się może, że kłótni przy wigilijnym stole nie unikniemy. Podzielić mogą nas poglądy polityczne, bo emocje są spore nie tylko w Sejmie. Eksperci radzą, by o polityce nie rozmawiać, ale Polacy otwarcie przyznają, że w te świata może być to trudne.

Sporo emocji budzi też rządowy i szeroko reklamowany w kampanii wyborczej dodatek na dzieci. Wersji było już kilka: najpierw 500 zł mialo być już na pierwsze dziecko, potem na drugie i kolejne. Ostatecznie wybrano wariant drugi, ale nadal nie wiadomo, jak rząd miałby sprawdzać, czy rodzina odpowiednio wydaje te pieniądze.

Opozycja nie daje za wygraną. PO chce wyprzedzić ruch Senatu i prezydenta, i już składa w Trybunale wniosek. Chce wstrzymania publikacji nowelizacji ustawy. PiS twierdzi, że to niemożliwe. Czy rzeczywiście?

Kolejny dzień z Trybunale. Tym razem na finiszu nowelizacja ustawy autorstwa PiS-u zostaje przyjęta przez Sejm i ląduje w Senacie. Tu emocje mniejsze niż na sali plenarnej, ale za to grad pytań o błyskawiczna ustawową ścieżkę i jej konstytucyjność.

W magazynie "Polska i Świat" o magi świąt, której trzeba uczyć się na nowo. Taką lekcję odbudowywania świątecznej atmosfery i zaufania przeszły ofiary przemocy domowej. W Polsce jest ich sporo, dlatego tak ważne jest, by umieć pokazać im, że czas awantur, zła, poniżania i bicia mają już za sobą. Jak trudno się tego nauczyć?

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jednak ma plan likwidacji kopalń. Jest projekt nowelizacji ustawy o górnictwie - a w nim - zapis o możliwości "wygaszenia działalności jednostek, które przynoszą największe straty". Projekt znów jest poselski, a więc - teoretycznie - nie wymaga społecznych konsultacji. Możliwe jednak, że w praktyce by się przydały.

Sejm przyjął zmiany w Trybunale Konstytucyjnym. Senat prawdopodobnie zastrzeżeń nie będzie zgłaszał, a prezydent szybko nowelizację podpisze, by potem rząd mógł ją równie szybko opublikować. I choć wątpliwości do nowego prawa ma nawet sejmowe Biuro Legislacyjne - to ustawa od razu wejdzie w życie, z dniem publikacji. 

Najpierw Sejm, teraz Senat i pewnie niedługo podpis prezydenta. Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS coraz bliższa wejścia w życie. Tempo, jak zwykle, szybkie. Temperatura emocji - też wysoka.

12 do 11 dla opozycji, czyli głosowanie, które zaskoczyło większość Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko dlatego, że wbrew planom polityków PiS, komisja ustawodawcza zdecydowała o przerwie w pracach do 7 stycznia. Przerwy ostatecznie nie było, bo głosowanie powtórzono. Opozycja pyta: dlaczego?

Pogoda na święta, czyli wiosna na święta. Padać może, ale tylko deszcz. Na białe Boże Narodzenie właściwie nie ma co liczyć. Sanki zostają w piwnicy, a nam pozostaje liczyć, że tej zimy jednak się przydadzą.

Oprócz bananów czysta kokaina warta ponad 100 milionów złotych. To największy przemyt w historii Polski. Udaremniony przez stołeczną policję. W tirze miały być banany i były, ale wraz z nimi w kartonach 178 kilogramów narkotyku. Na razie zatrzymano kierowcę ciężarówki.

Liczby, które porażają. Statystki, które powinny dawać do myślenia. Co piąta Polka została zgwałcona, a co czwarta doświadczyła próby gwałtu. Dalsze ustalenia są nie mniej szokujące. Sprawcami najczęściej są byli partnerzy kobiet.

W Syrii walka o przetrwanie. Ta walka zaczyna mieć nowy wymiar. Poza wieloma przeciwnościami, jakie na swojej drodze napotykają uchodźcy, dochodzi także mróz. Mróz, który zabija.