Polska i Świat

Polska i Świat

Co dalej z Platformą Obywatelską? 50 parlamentarzystów napisało list – to i sondaże mówi wprost, że w opozycyjnej partii nie dzieje się dobrze. Trzeba zmienić kierunek działania - pytanie, czy zmiany wymaga też samo kierownictwo, bo wyborcy ewidentnie zamiast chaosu potrzebują liderów. Materiał Barbary Sobskiej.

Liczby zaszczepionych mogą cieszyć - nie odbiegamy od średniej europejskiej. Tyle że ten optymizm studzi się, kiedy spojrzymy na liczbę zaszczepionych seniorów. Monika Celej sprawdziła, dlaczego wśród seniorów mamy tak niezadowalający wynik.

Rząd podjął decyzję - skraca okres pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Decyzja może niektórych zaskoczyć, bo najpierw okres ten wydłużono, żeby teraz skrócić. Podobnie jest z ozdrowieńcami. Jest uzasadnienie, ale też wątpliwości lekarzy, czy to słuszna decyzja. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Adam Bodnar od pięciu lat dostrzega pogłębiający się w Polsce chaos prawny. Rzecznik Praw Obywatelskich nie tylko punktuje wymiar sprawiedliwości, ale zadaje wprost pytanie, jak ten stan uleczyć? Sytuacja z miesiąca na miesiąc coraz bardziej się komplikuje, a liczba spraw orzekanych przez sędziów dublerów rośnie. Najprostsza recepta na rozwiązanie problemów jest dla rządzących nie do zaakceptowania. Materiał Macieja Warsińskiego.

Jest nowa skarga na Polskę do Strasburga - sędzia Paweł Juszczyszyn zaskarżył do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka uchwałę Izby Dyscyplinarnej, na mocy której został odsunięty od orzekania. To jego zdaniem narusza gwarantowane mu prawa. Materiał Jacka Tacika.

Nie zamierzamy się poddać. Będziemy stali w obronie naszej koleżanki - takich słów i obrazków przed Prokuraturą Krajową dawno nie widzieliśmy. Manifestacja jest wyrazem poparcia dla prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej, która wprost powiedziała co myśli o swoich przełożonych i do czego zmierza reforma Zbigniewa Ziobry. Materiał Michała Tracza.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił dwie uchwały upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa, ws. powołań sędziów do Izby Cywilnej i Izby Karnej. Nominacje sędziów pozostają jednak ważne. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego to kolejny głos o braku niezależności KRS. Dawid Rydzek.

Homoseksualizm to wynik złego traktowania w dzieciństwie a in vitro i antykoncepcja to grzech – dowiedzieli się uczniowie z Limanowej podczas jednej z lekcji religii. Homofobiczna, niezgodna z prawdą i nauką - tak można podsumować to, co usłyszeli i zobaczyli licealiści. Były jeszcze słowa katechety o leczeniu homoseksualizmu elektrowstrząsami albo wycięciem narządów. Sprawę bada kuratorium. Monika Celej.

Praca zdalna ma zostać wpisana do Kodeksu pracy. Okazuje się, że co dziesiąty pracownik pracuje w domu, a 88 procent firm zamierza zwiększyć możliwości pracy zdalnej na stałe, nawet po zakończeniu pandemii. Jacek Tacik.

Polska naruszyła prawo do sądu i rzetelnego procesu - tak uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Chodzi o fakt, że w składzie Trybunału Konstytucyjnego zasiadał sędzia wybrany na miejsce już wcześniej obsadzone, Mariusz Muszyński. Prezes Julia Przyłębska uważa, że Strasburg przekroczył swoje kompetencje, rażąco naruszył prawo i że jego decyzja nie ma żadnych skutków. Wyrok ze Strasburga każe postawić pytanie, skoro Mariusz Muszyński został wadliwie wybrany, to jak ocenić wyroki, które przez sześć lat wydawał? Michał Tracz.

Jedyny taki bieg na świecie - tego samego dnia, w tym samym czasie meta goni zawodników. "Wings For Life" już w niedzielę. Pandemia zmieniła wiele, masowe imprezy zostały odwołane, ale ten bieg się odbędzie - w innej, wirtualnej formie, ale pomoc i pieniądze zebrane przy okazji będą jak najbardziej realne. Karolina Bałuc. Relacja w TVN24 w niedzielę od 12.50.

Czy epaliwo napisze nowy rozdział w dziejach motoryzacji? Samochody na prąd już jeżdżą, a te byłyby napędzane ekologicznym paliwem. Neutralne dla klimatu paliwo syntetyczne może zastąpić benzynę i będzie wykorzystywane w aktualnie jeżdżących po świecie samochodach z silnikami spalinowymi. Tankowanie ma się odbywać po staremu, na stacjach już istniejących. Maciej Warsiński.

W Europie kwitnie przemyt rasowych szczeniąt, a jednym z liderów jest niestety Polska. Przemyt zwierząt odbywa się w fatalnych warunkach i z fałszywymi paszportami. To całe szajki, cały system i intratny biznes z wielką szkodą dla zwierząt. Organizacje prozwierzęce protestują i apelują, że trzeba zmienić przepisy i zaostrzyć prawo. Patryk Rabiega.

7 procent Polek i Polaków chce wrócić do pracy w biurze i 13 procent dorosłych uczniów chce wrócić do nauki w szkole czy na uczelni. Łukasz Wieczorek sprawdził, jak Polacy widzą powrót do normalności, za czym najbardziej tęsknią i jak przez pandemię zmieniły się ich zwyczaje. Łukasz Wieczorek.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna odroczyła bez terminu dalsze rozpatrywanie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. O jego przyszłości zdecyduje trzech sędziów nowej KRS, wybranej w całości przez polityków. Dawid Rydzek.

Prokuratura Krajowa domaga się od szefowej Lex Super Omnia astronomicznej kwoty 250 tysięcy złotych. Nie dla siebie, tylko na cel społeczny, dokładnie na Caritas - to ustalenia OKO.press. Żądanie jest wysokie, bo kwota zdaniem niezależnych prokuratorów ma przestraszyć Katarzynę Kwiatkowską i zniechęcić ją do dalszej krytyki prokuratury Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego. Jacek Tacik.

Powrót do nauki stacjonarnej po miesiącach zdalnej i siedzenia przy komputerze w domu oznacza ekscytację i stres u uczniów. Pojawiają się obawy o częste sprawdziany i kontrole zeszytów. W jednej z placówek w Gdańsku napisano z empatią i troską, że szkoła "będzie nadrabiać relacje, a nie materiał". Maria Mikołajewska.

Transpłciowość patologią? Tak stwierdza się w podręczniku wydanym przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie - umieszczono tam transpłciowość oraz "społeczność LGBTQ" w kontekście patologii takich jak narkomania, prostytucja i sekty. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, przypominając, że orientacja seksualna i tożsamość płciowa są integralną częścią godności i człowieczeństwa i nie mogą być przyczyną dyskryminacji. Barbara Sobska.

Eksperci biją na alarm, bo widzą, że w ciągu ostatniego roku zwiększyło się spożycie alkoholu. Coraz więcej osób zagląda do kieliszka, coraz więcej osób ma problem z alkoholem. W odcinku cyklu "Blizny" Adrianna Otręba zajęła się tym tematem. Pyta eksperta między innymi o to, kto jest najbardziej narażony. Całość na TVN24 GO.

Źle zaparkujesz, zdjęcie twojego samochodu miasto wrzuci do internetu. Katowice wypowiadają wojnę kierowcom, którzy zostawiają swoje auta gdzie popadnie. W ramach akcji "Miszczowie parkowania" powstała interaktywna mapa stolicy Śląska. Mieszkańcy mogą wrzucać zdjęcia samochodów, które stoją w niedozwolonym miejscu. Autorzy najbardziej rażących przypadków dostaną nagrodę od miasta. Materiał Łukasza Wieczorka.