Polska i Świat

Polska i Świat

W Polsce luzowane są obostrzenia, w wielu miejscach zwiększone są limity przyjmowania gości, widzów i klientów. Poza limitem są zaszczepione osoby. Tylko jak sprawdzić, kto jest zaszczepiony a kto nie? Takie pytania zadają sobie przedsiębiorcy, bo to na nich będzie spoczywał obowiązek weryfikacji. Karolina Bałuc.

To byłby rok ich ślubu, budowy wspólnego domu, świętowania dziesięciolecia związku. Pandemia COVID-19 sprawiła, że żaden z ich wspólnych planów już się nie zrealizuje. Janek miał 28 lat, był młody, silny i zdrowy. Narzeczona, do której już nigdy nie wróci, postanowiła podzielić się historią ostatnich miesięcy Janka - walki o leczenie w szpitalu i o życie. Chce przestrzec innych przed wirusem, który zabija także młodych. Historię nagłej choroby i wielkiej miłości Joanna opowiedziała Marii Mikołajewskiej. Cała rozmowa do obejrzenia w TVN24 GO.

Są zdeterminowani i skupieni - przed nimi najważniejsza impreza. Polska reprezentacja w pierwszym meczu grupowym na Euro zmierzy się ze Słowacją. Następnie ze Szwecją i Hiszpanią. Biało-czerwoni mają nowego trenera i najlepszego piłkarza na świecie - Roberta Lewandowskiego, który ciężar tej sławy będzie niósł przez kolejne mecze. Materiał Jacka Tacika.

Nowe fundusze wyrastają jak grzyby po deszczu. Władza zapewnia, że jest na to przestrzeń i taka potrzeba - opozycja nie ma wątpliwości, że to jedynie miejsce do zapewnienia pracy swoim i wyciąganie pieniędzy z budżetu państwa. Materiał Barbary Sobskiej.

Od tygodnia w 24 powiatach nie zanotowano żadnego przypadku zachorowania na COVID-19. Liczba zakażeń z dnia na dzień spada - lekarze się cieszą i jednocześnie proszą: niech nie uśpi to naszej czujności. Materiał Moniki Celej.

Komisarz sprawiedliwości Komisji Europejskiej pisze list do Warszawy - prosi, by polski rząd wycofał z kierowanego przez Julię Przyłębską Trybunału Konstytucyjnego, wniosek dotyczący wyższości prawa krajowego nad europejskim. Prośba daremna, bo premier nie zamierza tego zrobić, a minister Zbigniew Ziobro porównuje Unię Europejską do Związku Radzieckiego i używa argumentów, które prawnicy uważają za niezgodne z prawem. Materiał Macieja Warsińskiego.

Kto wykradł maile szefa kancelarii premiera? Czy będzie nadzwyczajne posiedzenie komisji służb specjalnych, którego żąda opozycja? Jaki charakter miały skradzione wiadomości? Opozycja pyta, minister Michał Dworczyk milczy. Tłumaczą się za to jego partyjni koledzy. Materiał Dawida Rydzka.

Bez nich telewizji by nie było - 20 lat TVN24 i ludzie, którzy są w cieniu. Pracują za kamerami, w wozach transmisyjnych czy montują materiały. W rozmowie z Łukaszem Wieczorkiem wspominają, jak przez dwie dekady zmienił się sprzęt, na którym pracują i szybkość przekazywania informacji.

Szczepienia w Wielkiej Brytanii wyraźnie zmniejszyły liczbę zakażeń, hospitalizacji i zgonów, choć z powodu rozprzestrzeniającego się wariantu indyjskiego te bilanse - zwłaszcza zakażeń - znów zaczęły rosnąć. Anna Wilczyńska.

Gwiazda, ikona, osobowość sceny, kultowa wokalista autorka genialnych tekstów, po prostu Kora. Wielu tekstów nie zaśpiewała, nie powstały do nich melodie. Gdzieś zapisane ujrzały teraz światło dzienne. Patryk Rabiega ustalił, jak mocny ślad odcisnęła w polskiej popkulturze i jak wciąż inspiruje.

Jeden szpital w Warszawie, jeden dzień i 30 pacjentów po wypadkach na rowerze, rolkach czy hulajnodze. Rozpoczęcie sezonu letniego już widzą lekarze na Oddziałach Ratunkowych. Ten sezon jest wyjątkowy, bo pierwszy raz oficjalnie po ścieżkach rowerowych mogą jeździć nie tylko cykliści, ale również hulajnogi elektryczne, rolkarze czy wrotkarze. Łukasz Wieczorek.

Ministerstwo szykuje duże zmiany od nowego roku. Eldorado dla nowych właścicieli paneli słonecznych może się skończyć. Planowane są zmiany w rozliczaniu wyprodukowanych nadwyżek prądu. Sylwia Piestrzyńska. 

W polonijnym seminarium niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych kształcą się polscy klerycy. Jego rektor ksiądz Mirosław Król oskarżony został o molestowanie seksualne. Marcin Gutowski dotarł do jego ofiar oraz zbadał powiązania księdza między innymi z polskimi biskupami, a zwłaszcza kardynałem Stanisławem Dziwiszem. To, co działo się w seminarium, jego rozmówcy nazywają "skandalem". Monika Celej.

Opozycja, w związku z wpisami o tym, żeby Swiatlana Cichanouska "szukała pomocy w Moskwie", zapowiada wnioski o odwołanie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego. Partyjni koledzy starają się bronić jednego z liderów Prawa i Sprawiedliwości, ale raczej nieudolnie. O losie wicemarszałka zdecydują koalicjanci. Barbara Sobska.

Akcja rozpoczyna się niedługo po tym, jak Europejska Agencja Leków zatwierdziła wniosek o to, by preparatem firmy Pfizer wolno było szczepić dzieci i młodzież w wieku 12-15 lat. Anna Wilczyńska. 

Brać udział w rajdach to naprawdę wyzwanie, ale brać udział w wieku 91 lat - to wydaje się niemożliwe. Co innego, gdy tym uczestnikiem jest Sobiesław Zasada. O wielkim powrocie wielkiego kierowcy Monika Celej.