Polska i Świat

Polska i Świat

Zachęta czeka na nowego dyrektora

Ma być wyłoniony w konkursie i transparentnie, czyli zupełnie inaczej niż poprzedniego dyrektora wprowadzał do Zachęty minister Piotr Gliński. Janusz Janowski dyrektorem już nie jest i zdaniem wielu przedstawicieli środowiska artystycznego nigdy być nim nie powinien. Konkurs na następcę ma być rozpisany już niebawem.

Burzliwy stan przejściowy w skrajnie upolitycznionych mediach publicznych

Kanał informacyjny nadal nie działa, a nowy główny program informacyjny telewizji publicznej powstaje przy ulicy Woronicza, a nie jak to zwykle bywało przy Placu Powstańców Warszawy. To symbole radykalnej zmiany i tego, że mamy do czynienia z burzliwym stanem przejściowym, którego końca nie widać. Widać, za to polityków PiS, którzy skrajnie upolitycznili media publiczne, a dziś mocno protestują i twierdzą, że bronią wolnych mediów.

Opieka okołoporodowa do poprawy

Poprawki w opiece okołoporodowej mają dotyczyć nie tylko znieczulenia w trakcie porodu, ale także tego co kobieta doświadcza przed i po porodzie dziecka. To nie jest tak, że przyjazne procedury nie istnieją - owszem są, tylko jest też szpitalna praktyka, która jest pełna bólu i niepewności.

Nowe porządki w województwach

Są pierwsze nominacje na wojewodów i pierwsze decyzje - wiele z nich dotyczy ostatnich zarządzeń podjętych przez tych, którzy oddali władzę. Na ostatniej prostej wydawali ogromne publiczne pieniądze.

Ponura pogoda na święta

Na białe święta raczej nie ma szans. Najbliższe dni będą wietrzne i mało słoneczne. Piątek to najkrótszy dzień w roku. Potrwa tylko 7 godzin i 42 minuty.

Trudny budżet

Sejm rozpoczął prace nad projektem budżetu na 2024 rok zaproponowanym przez rząd. Znalazły się w nim pieniądze na nauczycielskie podwyżki, in vitro czy 800 plus. Na 10 i 12 stycznia zaplanowano już drugie i trzecie czytanie tych przepisów w Sejmie, a później ustawa budżetowa trafi do Senatu. Do podpisu Prezydenta ma zostać złożona do końca stycznia 2024 r. Inaczej otworzy się droga do przedterminowych wyborów.

Upadek tuby propagandowej PiS

Rewolucja w Polsce stała się rzeczywistością - tak opisują światowe media to, co stało się w środę w mediach publicznych, które przez osiem ostatnich lat publiczne nie były. W środę upadła propagandowa tuba PiS. Tuż przed południem do siedziby na Woronicza wszedł nowy przewodniczący Rady Nadzorczej. Wcześniej odwołano prezesów zarządów TVP, Polskiego Radia i PAP. Wyłączono sygnał, stronę TVP info i zdjęto programy informacyjne. Maciej Warsiński.

Politycy PiS prawomocnie skazani

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik dostali wyrok dwóch lat pozbawienia wolność i pięcioletni zakaz pełnienia funkcji publicznych. To kara za działania CBA sprzed lat, dotyczące afery gruntowej. Marszałek Sejmu mówi, że najprawdopodobniej będzie musiał wygasić ich mandaty poselskie. Osiem lat temu zostali uniewinnieni przez prezydenta. Łukasz Łubian.

Sejm przyjął uchwałę ws. KRS

Sejm przyjął uchwałę dotyczącą Krajowej Rady Sądownictwa, która wzywa nielegalnie wybranych członków KRS-u do ustąpienia. W uchwale przypomniano, że podstawową funkcją Rady jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. To przez działania polityków poprzedniej władzy mieliśmy kryzys praworządności i zalokowane pieniądze z KPO. Dawid Rydzek.

Rusza program in vitro

1 czerwca to będzie najlepszy prezent na dzień dziecka - prezent dla rodziców, którzy marzą o powiększeniu rodziny. Rusza państwowy program in vitro. Ustawa została podpisana i dofinansowana z przyszłorocznego budżetu. Zaplanowano na ten cel minimum 500 mln złotych. Maciej Zalewski.

Sejm decyduje o przyszłości TVP

Sejm obraduje w sprawie finansowanej z budżetu państwa telewizji. Była uchwała o przywróceniu ładu prawnego oraz rzetelności i bezstronności mediów publicznych - były też emocje i lista zarzutów pod adresem tego, co dzieje się na Woronicza i Placu Powstańców od czasu przejęcia władzy przez PiS. Prezent Andrzej Duda zabrał głos w tej sprawie. Marszałek Sejmu odpowiedział mu z mównicy. Maciej Warsiński.

Sejm tworzy komisje śledcze

Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych ma już skład i przewodniczącego, a w piątek poznamy listę świadków i plan na dalsze prace. W Sejmie za to trwają obrady i debata nad powołaniem kolejnej komisji śledczej, która ma się zająć wyjaśnianiem afery wizowej, która ujrzała światło dzienne tuż przed wyborami. W środę prace nad ostatnią z komisji rozliczającą PiS - dotyczącej stosowania podsłuchów przy pomocy Pegasusa. Dawid Rydzek.