Polska i Świat

Polska i Świat

TVN nie tylko patrzy władzy na ręce - nagłaśniamy sprawy tych, którzy potrzebują pomocy, jak pan Stefan, ojciec niepełnosprawnego syna. Groziła im eksmisja przez nieuczciwego dewelopera, na szczęście do niej nie doszło. Po latach ich odwiedzamy i pytamy o dalszy los. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Czy dojdzie do debaty Tusk-Kaczyński? Rękawica została rzucona, ale jak na razie PiS jest niechętny. Donald Tusk wrócił do polskiej polityki z impetem, spotkanie goni spotkanie, były już rozmowy z mieszkańcami Szczecina, Gdańska, we wtorek z senatorami Koalicji Obywatelskiej. Jaka jest strategia przewodniczącego PO? Czy Platforma pokaże plan na Polskę, czy jak wcześniej, będzie głównie odwoływać się do podziału PiS-PO? Materiał Adrianny Otręby.

Izba Dyscyplinarna odsunęła od orzekania sędziów Igora Tuleyę i Pawła Juszczyszyna - obaj próbują wrócić. Sędzia Igor Tuleya we wtorek rano stawił się w pracy, bo w związku z ostatnimi orzeczeniami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma żadnych wątpliwości, że powinienem jak najszybciej stawić się w sądzie i zostać dopuszczonym do orzekania. Materiał Patryka Rabiegi.

Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum w sprawie praworządności - daje polskiemu rządowi czas do 16 sierpnia na uznanie decyzji TSUE i zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej. W przeciwnym razie będzie wnioskować o nałożenie kar finansowych. Komunikat jest jasny - pytanie, czy to bardzo sprecyzowane stanowisko Komisji Europejskiej zmusi rządzących do wykonania wyroku. Materiał Dawida Rydzka.

Pierwsze myśli sparaliżowanego człowieka odczytane przez komputer. Dokonali tego lekarze z Kalifornii. "Czuję się dobrze", "Nie chce mi się pić" - takie były te pierwsze zdania. Impulsy mózgu zostały przełożone na słowa. Nauka w służbie ludzkości w najpiękniejszym wydaniu. Patryk Rabiega.

Matura z religii? Jest taki pomysł. Chce jej nie tylko Kościół katolicki. To na razie tylko propozycja, która wymaga głębokiej analizy. Minister Przemysław Czarnek zapowiada z kolei, że chciałby, aby lekcje religii lub etyki były obowiązkowe. Dotąd uczniowie mieli wachlarz możliwości: mogli chodzić na jeden z przedmiotów, na oba lub na żaden. Adrianna Otręba.

W pierwszym półroczu zmarło aż o 30 procent więcej Polaków niż rok temu o tej samej porze. To pokłosie epidemii. Część pacjentów, którzy zmarli na oddziałach covidowych, nie zdążyła się zaszczepić. Szczepionki są, ale chętnych coraz mniej. Do tej pory nieco ponad połowa dorosłych Polaków zarejestrowała się na szczepienie lub przyjęła co najmniej jedną dawkę. Na oddziały covidowe trafiają prawie tylko niezaszczepieni. Monika Celej.

Po siedmiu miesiącach od przejęcia Polska Press przez Orlen z 15 dzienników tylko w dwóch nie doszło do zmiany na kluczowym stanowisku. Nowi naczelni też nie są przypadkowi. Wolność prasy, wolność mediów, niezależne dziennikarstwo - te hasła wybrzmiewają głośno nie tylko w kontekście Polska Press. Dawid Rydzek.

W czasach pandemii wprowadzono w szpitalach całkowity zakaz odwiedzin. Strach przed COVID-19 i zagrożenie epidemiologiczne nie pozwoliły rodzinom odwiedzać swoich bliskich. Dzisiaj, gdy zakażeń jest mniej - wiele szpitali zdecydowało się poluzować te zakazy, ale nie ma jednej reguły. Anna Wilczyńska.

Z badań polskich naukowców wynika, że zdecydowana większość pacjentów na oddziałach covidowych to niezaszczepieni. Czy jest lepszy argument za tym, by się zaszczepić? Naukowcy przyjrzeli się też dokładniej grupie zaszczepionych, żeby sprawdzić, czy i jak chorują pacjenci tylko po jednej dawce i ci w pełni zaszczepieni. Monika Celej.

Bój o wolne media i kolejne głosy sprzeciwu wobec projektu ustawy zwanej anty-TVN autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Głos zabiera Międzynarodowy Instytutu Prasy - pisze, że to "bezpośredni atak państwa członkowskiego Unii Europejskiej na pluralizm mediów". Ten głos nie jest odosobniony. Barbara Sobska.

Ostatni dzień kadencji profesora Adama Bodnara - nowy Rzecznik Praw Obywatelskich jeszcze nie został wybrany. Senat musi zatwierdzić kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Co ciekawe, dopiero w środę do Izby Wyższej - mieszczącej się w tym samym budynku - trafiła sejmowa uchwała potwierdzająca wybór posłów. Dawid Rydzek.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. W ogłoszonym wyroku Trybunał uwzględnił wszystkie zarzuty podniesione przez Komisję Europejską i stwierdził, że Polska uchybiła swoim zobowiązaniom wynikającym z prawa Unii Europejskiej. Michał Tracz.

To oczywiście tylko metafora, ale archeolodzy z poznańskiego uniwersytetu już kolejny sezon badają kurhany kultury wielbarskiej, w których znajdują szczątki samych pań. W lasach koło Ujścia odkryto już grób "księżniczki" ze srebrnymi bransoletkami i "wojowniczki" wyposażonej w ostrogi. O odkryciach Patryk Rabiega.

Mukowiscydoza przestała być chorobą śmiertelną, a jest chorobą przewlekłą - ogłasza prezes Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy. Niestety, nie dla niemal dwóch tysięcy polskich pacjentów, ponieważ w naszym kraju lek nie jest refundowany. Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację, powołując się przede wszystkim na zbyt wysoką cenę preparatu. Ostateczna decyzja będzie należała do ministra zdrowia. Negocjacje z producentem trwają, a cena życia jest bardzo wysoka. Materiał Karoliny Bałuc.

To jeden z najbardziej niebezpiecznych ministrów w historii ostatnich 30 lat w Polsce - mówi Szymon Hołownia, ale nie tylko on przerażony jest działaniami ministra Przemysława Czarnka. Minister edukacji i nauki znów znalazł się w centrum uwagi po słowach swojego doradcy gloryfikującego patriarchat. Przemysław Czarnek jego zdanie podziela. Materiał Barbary Sobskiej.