Polska i Świat

Polska i Świat

Sejm jest za, teraz jeszcze Senat - dr Karol Nawrocki, historyk wybrany przez posłów na stanowisko prezesa IPN. Od czterech lat jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jeden z posłów opozycji skierował wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o sprawdzenie działalności Muzeum i kontrolę wydatków za rządów Karola Nawrockiego. Barbara Sobska.

Wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich to już serial z wieloma bohaterami. 15 czerwca w Sejmie odbędzie się dodatkowe posiedzenie w tej sprawie. Teraz mamy dwoje kandydatów: senator niezależną Lidię Staroń, którą popiera PiS i profesora Marcina Wiącka. Tym razem w wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich najważniejsza może okazać się pierwsza litera nazwiska. Dawid Rydzek. 

Alaksandr Łukaszenka po spotkaniu z Władimirem Putinem oskarża Zachód o destabilizację sytuacji na Białorusi. Prezydent Rosji obiecuje mu wsparcie. Na Białorusi przeciwnicy reżimu trafiają do aresztów i więzień - są torturowani, a ich rodziny zastraszane. Represjonowani Białorusini uciekają za granicę, w tym do Polski. Sylwia Piestrzyńska.

Przeszczep szpiku to skuteczna metoda leczenia takich nowotworów jak białaczka czy chłoniaki. By zostać dawcą, wystarczy chcieć – procedura zgłoszeniowa jest bardzo prosta i bezbolesna. Julia to zrobiła i uratowała życie Agnieszki. Nie znały się w ogóle, teraz są jak bliźniaczki. Anna Wilczyńska.

Nasze 20-lecie wspominamy i pokazujemy, jak zmieniliśmy się przez te dwie dekady. Nie zmieniło się jedno - reporterzy TVN24 są wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne w Polsce i na całym świecie. Patryk Rabiega.

Pierwszeństwo dla pieszych wchodzących na pasy już od 1 czerwca. Pracownicy komunikacji miejskiej ostrzegają, że nowy przepis nie dotyczy wchodzących na tory tramwajowe. Miasta nie czekają na kampanię Ministerstwa Infrastruktury i same szykują już specjalne akcje, znaki i eksperymenty. Łukasz Wieczorek.

Jak pandemia odbiła się na pracy młodych? W porównaniu z końcem 2019 roku wśród osób poniżej 30. roku życia mamy o 300 tysięcy osób mniej pracujących - mówi ekonomista dr Jakub Sawulski. Karolina Bałuc.

NIK składa zawiadomienie do prokuratury na najważniejszych polityków w państwie. W tym czasie prokuratura zajmuje się śledztwem w sprawie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Służby nie chcą niczego komentować, za to szef NIK w obszernym wywiadzie dla TVN24 uderza w Mariusza Kamińskiego, pokazując, jak dużą ma władzę i na czym polegają jego praca i rola w polityce. Barbara Sobska.

Czy decyzja zapadła, zanim prokuratura zajęła się wnioskami Najwyższej Izby Kontroli dotyczącymi działań premiera i ministrów w związku z próbą organizacji wyborów kopertowych? Takie wnioski wyciąga opozycja, kiedy słucha Zbigniewa Ziobry. Opinia prokuratora generalnego nie pokrywa się jednak z dokumentami, do których dotarli dziennikarze "Czarno na białym". Wynika z nich, że prawnicy w kancelarii premiera ostrzegali Mateusza Morawieckiego przed podjęciem tej decyzji. Jacek Tacik.

Gorący fotel Rzecznika Praw Obywatelskich wzbudza emocje, bo walka o urząd jest coraz bardziej ciekawa. PiS sięga do grona czynnych polityków, zgłasza kandydaturę senator Lidii Staroń. Opozycja kandydatki Prawa i Sprawiedliwości nie poprze, bo ma swojego. To profesor Marcin Wiącek. Największe polityczne emocje wzbudza fakt, że kandydata opozycji wspiera Jarosław Gowin z Porozumienia. Dawid Rydzek. 

Około pół roku zamknięty będzie jeszcze most Uniwersytecki w Bydgoszczy. W środę miasto poznało listę firm, które chcą naprawić przeprawę. Dają sobie na to 180 dni. A chodzi o zaledwie siedmioletnią konstrukcję. Drogowcy zamknęli ją w trybie natychmiastowym po awarii elementów mocujących. Miasto zapowiada, że będzie domagać się od projektanta trasy zwrotu poniesionych kosztów. Sprawą zajęła się już prokuratura.

Dopiero kończą podstawówkę, a już zaczynają podbijać świat nauki. Trójka ósmoklasistów z Warszawy wygrała konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. 14-latkowie wykonali najlepszy projekt bazy na Księżycu. Być może z ich pomysłów skorzystają astronauci. Łukasz Wieczorek.

Na razie w Polsce szczepionka przeciwko koronawirusowi dopuszczona jest dla młodzieży powyżej 16. roku życia. Europa chce iść śladem Stanów Zjednoczonych i obniżyć wiek podania szczepionki. Polska ma już plan na szczepienie dzieci. Czeka na zgodę Europejskiej Agencji Leków. Anna Wilczyńska.

Za co zatrzymywani są białoruscy dziennikarze? Bo to, że są, pokazują nie tylko liczby, ale też ich relacje. Ci, którzy dostają sygnały wcześniej, uciekają z kraju, ale nie zawsze z całymi rodzinami. Wtedy represje dotykają najbliższych. Życie dziennikarzy stanie się jeszcze trudniejsze, bo prezydent Białorusi właśnie wprowadził nowe prawo. Maria Mikołajewska.

Jak działa elektrownia Turów, ile dostarcza Polsce energii i czy bez niej damy radę? Dawid Rydzek sprawdził, kto nam zapewni dostawy prądu, jeśli elektrownia nie będzie działać.

Nie tylko liczba chętnych do szczepień spada, spada też zainteresowanie szczepionką koncernu AstraZeneca. Punkty szczepień rezygnują więc z dostaw szczepionek tej firmy, choć szczepionka jest bezpieczna. Europejska Agencja Leków ponownie zapewniła, że jej przyjęcie nie stwarza ryzyka większego niż inne szczepionki. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Kiedy obejmował urząd, żaden z rządzących dziś polityków nie spodziewał się, że Marian Banaś nazywany kiedyś przez PiS kryształowym, zafunduje im takie polityczne emocje i zarzuty. Najwyższa Izba Kontroli kieruje doniesienia do prokuratury na ważnych polityków - w tym na samego premiera Mateusza Morawieckiego - za bezprawne działania w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych z 10 maja 2020 roku. Materiał Dawida Rydzka.

Polska otwiera się, ale muzycy nadal nie mogą grać. Decyzji polskich władz nie rozumieją - to dla nich absurd, bo dlaczego można iść do teatru, do kina, a na koncert już nie? Apelują o równe traktowanie. Karolina Bałuc.

Prokuratura znów chce, by nieuznawana Izba Dyscyplinarna zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego Igora Tulei. Dla obrońców sędziego to nic innego jak zemsta i starszak na innych sędziów za postawienie się władzy. Michał Tracz.

Dużo zmian, mało informacji - 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy dla wszystkich kierowców i pieszych. Zostało kilka dni, a kampanii informacyjnej wciąż brak. Dziennikarze zapytali ministra infrastruktury, czy i kiedy ruszy. Sprawa jest poważna, bo z dnia na dzień zacznie obowiązywać szereg nowych zasad na przejściach, autostradach, ekspresówkach i w terenie zabudowanym. Łukasz Wieczorek.