Belgijska grupa bankowa KBC zdecydowała się na sprzedaż swoich spółek w Polsce - Kredyt Banku SA i Towarzystwa Ubezpieczeniowego Warta SA. Uzyskane pieniądze zamierza przeznaczyć na zwrot pomocy rządowej otrzymanej w czasie kryzysu.
KBC wahało się, czy sprzedawać spółki w Polsce, czy pieniądze pozyskać raczej z debiutu na giełdzie swoich dwóch innych spółek. I chociaż ostatnio wydawało się bardziej prawdopodobne to drugie wyjście, to grupa zmieniła plany. - KBC wraz z władzami belgijskimi złożyło formalny wniosek do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody na zamianę planowanej oferty publicznej mniejszościowego pakietu akcji banku CSOB oraz banku K&H Zrt na sprzedaż polskich spółek zależnych Kredyt Banku i Warta - podała spółka w komunikacie.
Zysk gwarantowany
KBC wcześniej zobowiązał się przed Komisją Europejską, że po otrzymaniu finansowej pomocy państwa w czasie kryzysu finansowego w wysokości siedmiu mld euro pozbędzie się części swoich aktywów. Plan przedstawiony pod koniec 2009 roku obejmował wprowadzenie mniejszościowego udziału w CSOB na giełdę i sprzedaż firmy pośrednictwa finansowego Żagiel, jednak nie było mowy o innych polskich aktywach grupy.
Nie wiadomo jeszcze, ile KBC zamierza pozyskać z tej transakcji. Nieoficjalnie mówi się o kwocie 2,5 mld euro. Wojciech Kwaśniak, doradca prezesa NBP uważa, że polskie spółki w zagranicznych rękach przynoszą im niezłe zyski.
To dzisiaj polskie banki, których udział w aktywach tych międzynarodowych grup stanowi od pięciu do 10 proc. często są kluczem do zdolności tych grup do generowania zysków. To polskie banki mają 20-, 30-procentowy udział w zdolności generowania zysku przez te międzynarodowe grupy, dlatego że są efektywne i działają na atrakcyjnym rynku - mówił Kwaśniak w TVN CNBC.
Źródło: PAP, TVN CNBC
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC