Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór druku PIT-2. PIT-2 to formularz, na którym podatnik (pracownik) składa wniosek o uwzględnienie kwoty wolnej w trakcie roku podatkowego, dzięki czemu miesięczna płaca na rękę jest wyższa. Nowa wersja deklaracji będzie obowiązywała od 1 stycznia 2023 roku.
PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Instytut Emerytalny przekazał, że opublikowanie nowego wzoru oznacza obowiązek korzystania z niego przez pracowników od 1 stycznia 2023 roku, w miejsce dotychczasowego wzoru.
"Jednakże nie ma obowiązku składania ponownie formularza PIT-2 przez osoby, które już złożyły taki dokument płatnikom. Natomiast jeśli podatnik chce skorzystać z nowych wyższych kosztów uzyskania przychodu albo innych ulg przewidzianych Polskim Ładem 2.0 to powinien od stycznia 2023 roku złożyć nowy dokument" - wyjaśniono.
Raz złożony PIT-2 zachowuje ważność w kolejnych latach podatkowych (aż do jego odwołania/wycofania przez pracownika). Deklaracji nie składa pracownik, który jest emerytem, przedsiębiorcą albo wieloetatowcem. Kwotę wolną można zastosować tylko w jednym źródle przychodów.
Co ważne, nawet jeśli PIT-2 nie został złożony, pracownik nie traci prawa do skorzystania z kwoty wolnej. Będzie ona uwzględniona w rozliczeniu rocznym, a podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku.
Do czego służy PIT-2?
Instytut Emerytalny zwrócił uwagę, że oprócz wniosku do pracodawcy o stosowanie kwoty zmniejszającej podatek, podatnik może poinformować poprzez oświadczenie złożone na druku PIT-2 także o:
- korzystaniu z 1/24 bądź 1/36 kwoty zmniejszającej podatek, gdy podatnik uzyskuje dochody od dwóch lub trzech podmiotów,
- zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów (z małżonkiem / jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- korzystaniu z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów, zwolnień dla seniorów, którzy nadal pracują, rodziców co najmniej czwórki dzieci czy osób powracających z zagranicy,
- rezygnacji z korzystania z 50 proc. kosztów uzyskania przychodów.
Jak podkreślono, podatnik może także złożyć na tym samym dokumencie wniosek w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym zaliczek na PIT, jeśli uważa, że nie przekroczy kwoty wolnej od podatku.
Pracodawców może czekać kolejna akcja informacyjna
Według Instytutu Emerytalnego "skala możliwości skorzystania z ulg i zwolnień może oznaczać dla pracodawców konieczność udzielania odpowiedzi na pytania pracowników z jakich możliwości obniżenia podatków mogą skorzystać".
"Może to oznaczać, że w najbliższych miesiącach pracodawców czeka kolejna akcja informacyjna tak by od początku 2023 pracownicy nie byli zaskoczeni niższymi wynagrodzeniami wynikającymi z niezłożenia określonych oświadczeń" - zauważono.
Po wejściu w życie Polskiego Ładu, część nauczycieli, emerytów, ale też inne grupy pracowników, którzy na początku 2022 roku otrzymali pensje, zwracało uwagę na to, że ich styczniowe wynagrodzenia były niższe niż grudniowe, pomimo podwyższenia kwoty wolnej. Okazało się, że w niektórych przypadkach winny był niezłożony PIT-2.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock