Założenie firmy będzie możliwe tylko przez internet. Tak zakłada projekt ustawy, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. "Rozwiązanie to jest oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych" - wskazano.
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (PIP) oraz niektórych innych ustaw, który w poniedziałek został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Przepisy zostały przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jak czytamy na rządowych stronach, projekt w piątek trafił do konsultacji i uzgodnień. Ewentualne uwagi można zgłaszać w terminie 30 dni.
Jak podano w ocenie skutków regulacji, proponowane w projekcie rozwiązania koncentrują się na realizacji postulatów przedsiębiorców zebranych w dotychczasowym okresie obowiązywania ustawy o CEIDG i PIP.
"Sytuacja związana z epidemią COVID-19, z którą zmierzyli się przedsiębiorcy i administracja publiczna, pokazała, jak ważna jest możliwość załatwienia szerokiego zakresu spraw drogą elektroniczną. Dynamiczna sytuacja gospodarcza ostatnich lat przyczyniła się do elektronizacji dużej liczby usług publicznych, co spotkało się z aprobatą przedsiębiorców" - wskazali autorzy projektu.
Jak podkreślono, zarówno przedsiębiorcy jak i inni użytkownicy CEIDG wskazują, jak istotna jest możliwość załatwienia spraw i odnalezienia informacji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w jednym miejscu, w ramach jednego konta.
"Biorąc pod uwagę oczekiwania przedsiębiorców oraz zmiany otoczenia prawno-gospodarczego oraz doświadczenia ponad 11 lat działania systemu teleinformatycznego CEIDG warto zaproponować kolejne rozwiązania prawne mające na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej oraz poszerzenie zakresu informacji publikowanych za pośrednictwem CEIDG" - dodano.
Założenie firmy tylko przez internet
Projekt przewiduje składanie wniosków o wpis w CEIDG tylko online, a tym samym rezygnacją z formy papierowej. "Należy zaznaczyć, że rozwiązanie to jest oczekiwanym następstwem postępującej elektronizacji usług publicznych, natomiast aby wyjść naprzeciw potrzebom obywateli niekorzystających z technologii cyfrowych, planowane jest rozłożenie procesu całkowitej elektronizacji w czasie" - podano.
Aktualnie wniosek o wpis można złożyć elektronicznie z wykorzystaniem formularza elektronicznego za pośrednictwem CEIDG, ale wniosek o wpis do CEIDG może być także sporządzony w postaci papierowej i złożony w wybranym urzędzie gminy albo wysłany przesyłką pocztową na adres wybranego urzędu gminy.
W ocenie skutków regulacji wskazano, że od ponad 9 lat jest obserwowany stały wzrost liczby wniosków składanych w formie elektronicznej. "Ten trend zdecydowanie wzmocniła epidemia COVID-19. W 2020 r., w szczytowym okresie tzw. lockdownu (kwiecień 2020 r.) obserwowaliśmy, że blisko 70 procent wniosków dotyczących rejestracji działalności gospodarczej składanych było online" - podali autorzy projektu.
Uproszczenie ma dotyczyć zwłaszcza zgłaszania informacji przez przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na podstawie umowy spółki cywilnej, która - jak podkreślono - jest jedną z najczęściej wybieranych przez przedsiębiorców form współpracy. "Proces rejestracji spółki cywilnej jest czasochłonny, w szczególności wiąże się z koniecznością złożenia dokumentów zgłoszeniowych do poszczególnych urzędów, tj. urzędu skarbowego, Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) czy ZUS/KRUS" - zauważono.
Dlatego w ocenie przedstawicieli MRiT potrzebna jest zmiana zmierzająca do "uproszczenia procedury rejestracji, skrócenia jej czasu oraz zapewnienia wymiany informacji pomiędzy urzędami/rejestrami, tak aby przedsiębiorca mógł dopełnić niezbędnych formalności w jednym miejscu i w oparciu o jeden wniosek, w ramach usługi świadczonej drogą elektroniczną".
Projektowana zmiana ma też umożliwić automatyzację procesów oraz wymianę danych przez integrację CEIDG z innymi systemami informatycznymi. Chodzi o aktualizację m.in. adresów, imienia i nazwiska przedsiębiorcy, numeru identyfikacji podatkowej (NIP) i numeru u identyfikacyjnego REGON, a także automatyczne wykreślenie z rejestru w przypadku całkowitego zakazu wykonywania działalności gospodarczej.
Rejestr przedsiębiorców
CEIDG jest rejestrem przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, działających na terenie kraju. Rejestr jest prowadzony od 1 lipca 2011 roku w systemie teleinformatycznym przez ministra właściwego do spraw gospodarki.
Według danych na 20 lipca br. w CEIDG zarejestrowanych było 2,584 mln aktywnych przedsiębiorców.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock