Maciej Kluczka

"Kościół traci młodych i coraz wyraźniej traci również kobiety"

Czy jesteśmy świadkami przełomowych zmian w religijności polskiego społeczeństwa? Wiele badań na to wskazuje, także tych przygotowanych przez instytucje kościelne. - Młode pokolenie, które przyszło na świat po 1989 roku, nie zna historycznych zasług Kościoła. Młodzi nie rozumieją, dlaczego Kościół miałby mieć uprzywilejowaną pozycję w państwie. Również w warstwie egzystencjalnej młodzi ludzie często nie znajdują w Kościele przestrzeni dla wyrażenia swoich myśli, obaw, nadziei – mówi redaktorka naczelna miesięcznika "Znak" Dominika Kozłowska.

"Co z pandemii będzie? W dużej części młodego pokolenia nie będzie w Kościele"

- W parafiach warszawskich liczba osób, które nie chcą chodzić na naukę religii to od 200 do 500 w parafii. To o wiele więcej niż w latach poprzednich. Podobnie w kwestiach apostazji, jest wzrost w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku - mówi tvn24.pl dominikanin ojciec Tomasz Dostatni. - To jest coś dramatycznego - podsumowuje. O wyzwaniach, przed jakimi stoi Kościół katolicki, nie tylko na skutek pandemii, rozmawiał Maciej Kluczka.

Kto powinien umrzeć, gdy dwoje ludzi tonie, a koło ratunkowe jest tylko jedno?

Przy konflikcie dwóch takich samych dóbr, na przykład życia człowieka, wszystko zależy od indywidualnego przypadku. W książkowym przykładzie, w którym dwoje ludzi tonie na morzu, a jest jedno koło ratunkowe, każda osoba ma prawo ratować swoje życie kosztem życia drugiej osoby. Jedna działa wówczas w stanie wyższej konieczności, a druga w obronie koniecznej - mówi doktor habilitowana nauk prawnych Barbara Namysłowska-Gabrysiak.

Trzaskowski robi ruch. Czy to się może udać?

Dziś swoje istnienie zaczyna ruch społeczny, którego liderem jest wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były kandydat na prezydenta Polski, który zebrał ponad 10 milionów. "Nowa Solidarność"* w czasie, gdy Polska wchodzi w ostrą fazę pandemii koronawirusa brzmi symbolicznie. Jak z symbolu przejść do realu? O to pytamy redaktora naczelnego "Kultury Liberalnej" Jarosława Kuisza oraz Pawła Musiałka, dyrektora Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Buzek: Zmiany w górnictwie trzeba zacząć od ludzi. Tego nam dzisiaj brakuje

Do 2049 roku większość kopalni w Polsce ma zostać zamknięta. Już raz podobna operacja - wielka reforma górnictwa - się odbyła. Pod koniec lat 90., by ratować tę branżę, zamknięto ponad 20 kopalń, a pracę stracił blisko 100 tys. osób. Wszystko w dwa lata. Szefem rządu był wówczas Jerzy Buzek. O tym, jak powinno wyglądać odchodzenie od węgla, z byłem premierem rozmawiał reporter "Czarno na białym" Maciej Kluczka.

Człowiek, który uratował tablice

Postulaty sierpnia zredagował Bogdan Borusewicz. Spisali je Aram Rybicki i Maciej Grzywaczewski, a dzięki Wiesławowi Urbańskiemu tablice w ogóle przetrwały. To na jego strychu w kamienicy w gdańskim Wrzeszczu przeczekały stan wojenny i szczęśliwie, bo nieznalezione przez Służbę Bezpieczeństwa, doczekały wolnej Polski.