Statek kosmiczny Dragon, kilkanaście minut po starcie z kosmodromu na Przylądku Canaveral na Florydzie, będzie można zobaczyć z terenu południowo-zachodniej i centralnej Polski - poinformował popularyzator astronomii Karol Wójcicki. To - jak zachęca - możliwość przyglądania się historycznemu wydarzeniu.
Lot kapsuły Dragon, wyprodukowanej przez firmę SpaceX, odbędzie już dziś. Start zaplanowano na godzinę 16.33 (22.33 czasu polskiego). Będzie to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców, NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.
- Dzisiaj możemy powiedzieć, że kapsuła będzie widoczna przede wszystkim w południowo-zachodniej i w centralnej Polsce. Troszkę gorzej będzie widoczna w północno-wschodniej Polsce - opowiada popularyzator astronomii Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach", który będzie gościem programu specjalnego w TVN24 GO.
Kapsułę będzie widać nad południowo-zachodnim horyzontem przez około trzy minuty między 22:54 a 22:57.
Historyczny moment
Wójcicki zachęca do poświęcenia kilku minut i spojrzenia na niebo z kilku względów. Po pierwsze, załogowe loty w kosmos nie są zbyt częste. Po drugie - będzie to historyczny lot, bo po raz pierwszy w kosmos wzniesie astronautów pojazd wyprodukowany przez prywatną firmę - SpaceX. - To jest coś, czego nigdy wcześniej nie było, na naszych oczach będzie się działa historia - podkreślił. Dodał, że kapsuła przelatywać będzie nisko nad horyzontem, około 10 stopni.
- To nie będzie bardzo wysoki przelot, dlatego jeśli chcemy się na taką obserwację wybrać, to konieczne będzie znalezienie miejsca z bardzo odsłoniętym horyzontem: jakaś wielka łąka, wzniesienie - instruuje. W jego ocenie dojrzenie statku z terenu miasta może być problematyczne, bo zabudowania mogą skutecznie przysłonić widok.
Czy pogoda umożliwi w Polsce obserwacje?
Możliwość oglądania kapsuły Dragon na niebie uzależniona jest od pogody. Według prognozy synoptyków tvnmeteo.pl wieczorem w zachodniej części kraju przelotnie popada deszcz. Spadnie tam do 5 litrów wody na metr kwadratowy. W pozostałych regionach zapowiada się pogodna noc.
Czego należy wypatrywać, gdy warunki atmosferyczne na to pozwolą? Jak tłumaczy Wójcicki, statek będzie wyglądał jak dosyć szybko przemieszczająca się gwiazda o mniej więcej zerowej jasności gwiazdowej (czyli porównywalnej z najjaśniejszymi gwiazdami na niebie). Nie będzie to zatem wydarzenie specjalnie widowiskowe - przyznaje. Obserwatorzy z Polski będą mogli dojrzeć statek znajdujący się już na wysokości i orbicie docelowej, czyli około 400 kilometrów - na takiej, na której znajduje się również ISS. W kolejnej dobie kapsuła będzie stopniowo zbliżała się do stacji.
Misja Demo-2
Kapsułą Dragon na ISS polecą amerykańscy astronauci - Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są bardzo doświadczonymi astronautami - stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata, a Behnken - 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów, muszą być to bowiem osoby zarówno z dużym doświadczeniem i cechujące się dobrą kondycją psychofizyczną.
CZYTAJ WIĘCEJ: TO ONI WEJDĄ DZIŚ NA POKŁAD DRAGONA>>>
Behnken będzie odpowiedzialny m.in. za dokowanie Dragona do ISS. Swoją karierę astronauty rozpoczął w 2000 r. Brał udział w dwóch lotach wahadłowcem - promem kosmicznym (STS-123 w marcu 2008 r. i STS-130 w lutym 2010 r.). W czasie każdej z tych misji odbył trzy spacery w przestrzeni kosmicznej. Z kolei Hurley brał udział między innymi w ostatniej misji amerykańskich wahadłowców. W czasie zbliżającej się misji będzie odpowiadał za start i lądowanie. Przed dołączeniem do NASA był pilotem myśliwców i pilotem testowym w korpusie piechoty morskiej.
Źródło: PAP, NASA, space.com
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Richard A. Ryba