Historyczny start tylko na ekranie. Pandemia pokrzyżowała plany

Źródło:
NASA, kennedyspacecenter.com
Nagranie z momentu dokowania Dragona do ISS
Nagranie z momentu dokowania Dragona do ISS NASA
wideo 2/12
Misja Crew Demo-2

Początek nowej ery amerykańskich lotów kosmicznych będzie wyglądał nieco inaczej, niż pierwotnie planowała NASA. Zaplanowany na 27 maja załogowy start rakiety SpaceX będzie można zobaczyć tylko w domu, na ekranie telewizora czy komputera. Z powodu pandemii COVID-19 kompleks dla odwiedzających, znajdujący się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego, pozostaje zamknięty. Otworzy się dzień po historycznym starcie.

ZOBACZ: NASA I SPACEX. SERWIS SPECJALNY TVN24.PL >>>

Do 2011 roku starty amerykańskich wahadłowców tłumy ludzi mogły oglądać z kompleksu dla odwiedzających, znajdującego się w Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. Jednak z powodu pandemii COVID-19 kompleks został zamknięty 16 marca. Ponownie ma zostać otwarty 28 maja, czyli dzień po widowiskowym starcie. Astronauci będą już wtedy w przestrzeni kosmicznej szykować się do dokowania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

- Ludzie będą oglądali start siedząc w domach przed telewizorem lub komputerem, a nie na własne oczy, co jest małym rozczarowaniem - powiedział Robert Behnken, jeden z astronautów który poleci na ISS. - Ale w obecnej sytuacji uważam, że ludzie powinni być chronieni - dodał. Szczególnie chronieni są także główni bohaterowie wydarzenia, czyli dwaj astronauci. Od 13 maja pozostają w kwarantannie.

CZYTAJ TAKŻE: JAK NIE ZABRAĆ WIRUSA W KOSMOS. KWARANTANNA PRZED LOTEM >>>

Dziennikarze oglądają start Apollo 11 w 1969 roku NASA

Limity i maseczki

Jak podaje na stronie internetowej Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego, w związku z otwarciem kompleksu 28 maja wprowadzono nowe procedury, które mają zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i gościom. Obejmują one: ograniczoną liczbę osób odwiedzających, obowiązek zasłonięcia nosa i ust, pomiar temperatury ciała odwiedzającym i pracownikom, obowiązek dezynfekcji rąk i zachowanie bezpiecznej odległości od siebie. Ponadto skrócone będą godziny otwarcia kompleksu, ze względu na częste dezynfekcje wystaw i pomieszczeń.

Obawiając się, że mimo zamknięcia obiektu wielu ludzi i tak zdecyduje się przyjechać na Florydę, by zobaczyć start na własne oczy, przedstawiciele NASA już na początku maja apelowali o pozostanie w domach.

Szef Agencji Jim Bridenstine mówił, że "ze smutkiem musi poprosić o to, by start obejrzeć we własnym domu".

Kompleks turystyczny w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy’ego, zdjęcie z 1969 roku NASA
Widok z lotu ptaka na kompleks startowy 39 w Centrum Kosmicznym im. Johna Kennedy’egoNASA

Misja SpaceX DM-2

Start rakiety Falcon 9, na szczycie której będzie umieszczony statek kosmiczny Dragon z astronautami na pokładzie, zaplanowany jest na godzinę 16.33 (22.33 czasu polskiego).

CZYTAJ TAKŻE: ODLICZANIE DO TEGO LOTU TRWAŁO NIEMAL DEKADĘ >>>

Będzie to pierwszy lot załogowy z terytorium USA od czasu zakończenia programu wahadłowców kosmicznych w 2011 roku. Od tego momentu Amerykanie byli pozbawieni możliwości samodzielnego wysyłania astronautów w kosmos. Żeby wymienić załogę na ISS, musieli polegać na Rosjanach - astronauci NASA na stację kosmiczną dostawali się za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Kapsuła Dragon zbliża się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) aby przeprowadzić manewr dokowaniaNASA

Autorka/Autor:anw

Źródło: NASA, kennedyspacecenter.com

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/NASA/Bill Ingalls HANDOUT

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl