Na kary od 10 miesięcy do roku i 10 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata skazał w środę wrocławski sąd 24 byłych sędziów i obserwatorów piłkarskich oskarżonych o korupcję w polskiej piłce nożnej. Wyrok nie jest prawomocny.
Skazani w środę zostali objęci największym do tej pory aktem oskarżenia dotyczącym korupcji w polskiej piłce nożnej. Łącznie prokuratura oskarżyła w nim 114 osób, w tym Ryszarda F., pseud. „Fryzjer”, który wraz z 33 byłymi działaczami, sędziami i piłkarzami jest sądzony w innym procesie. Około 50 osób objętych tym aktem oskarżenia dobrowolnie poddało się karze.
Wobec 24 oskarżonych sąd orzekł w środę kary od 10 miesięcy do roku i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Byli sędziowie i obserwatorzy muszą także zapłacić grzywny od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mają również kilkuletnie zakazy działalności w profesjonalnym sporcie.
Ustawiali mecze, brali łapówki
Sędzia Tomasz Kaszyca w uzasadnieniu wyroku dokładnie opisał proceder przyjmowania i wręczania łapówek w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek, który trwał od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r. Sędzia podkreślił, że wyjaśnienia składane przez część oskarżonych oraz zeznania świadków dowodzą, że uczestniczyli oni w korupcyjnym procederze. W zamian m.in. za nieuczciwe sędziowanie mieli brać łapówki w kwotach od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Oskarżenie dotyczy przypadków korupcji w takich klubach piłkarskich, jak m.in. Widzew Łódź, Zagłębie Lubin, Górnik Polkowice, Kujawiak Włocławek, Piast Gliwice, Zagłębie Sosnowiec czy Podbeskidzie Bielsko-Biała.
450 osób z zarzutami
Do tej pory Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu sporządziła kilkadziesiąt aktów oskarżenia dotyczących korupcji w polskiej piłce nożnej. W sumie zarzuty usłyszało ponad 450 osób - piłkarzy, sędziów, obserwatorów i działaczy piłkarskich, a skazanych w różnych procesach w sumie zostało ponad 300 osób.
Według prokuratury zorganizowaną grupę przestępczą, która przyjmowała i wręczała łapówki w zamian za ustawianie wyników meczów piłkarskich na różnych szczeblach rozgrywek, założył i kierował nią „Fryzjer”. Grupa miała działać od lipca 2003 r. do czerwca 2006 r.
W kwietniu 2009 r. wrocławski sąd okręgowy, m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która ustawiała wyniki meczów z udziałem Arki Gdynia, skazał na cztery lata więzienia b. prezesa tego klubu Jacka Milewskiego, a „Fryzjera” na trzy i pół roku więzienia.
W maju 2010 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok dla „Fryzjera”, a Milewskiemu obniżono karę do trzech lat. Przed wrocławskim sądem nadal toczy się proces z największego aktu oskarżenia, w którym głównym oskarżonym jest „Fryzjer”.
Autor: mnawr/balu / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | sxc.hu