- Człowiek prosty i skromny. Robotnik, elektryk, który rzucił wyzwanie największemu imperium świata - podjął to wyzwanie i wygrał. Tak jak tego oczekujemy od bohaterów, odniósł zwycięstwo mimo, że nic tego nie zapowiadało - tak o Wałęsie mówił Donald Tusk w laudacji dla byłego prezydenta, uhonorowanego nagrodą Europejskiego Forum Nowych Idei.
Podczas wystąpienia szef rządu stwierdził, że w historii Polski mało mieliśmy bohaterów zwycięskich, a już bardzo niewielu takich, na których świat zwrócił uwagę.
- Człowiek prosty i skromny. Robotnik, elektryk, który rzucił wyzwanie największemu imperium świata - podjął to wyzwanie i wygrał. Tak jak tego oczekujemy od bohaterów, odniósł zwycięstwo mimo, że nic tego nie zapowiadało - mówił Donald Tusk. Jak podkreślił, dla Polaków jest też ważne, że Wałęsa stał się bohaterem uniwersalnym i dowiedział się o nim świat. - I, trochę inaczej niż dla części polskich bohaterów, nikt nie ma wątpliwości, że to nazwisko jest arcypolskie (...) nie musimy tego tłumaczyć Francuzom, ani Niemcom - dodał premier. Na koniec laudacji premier zwrócił się wprost do laureata. - Żadne złe języki, żadne złe pióra, nie będą w stanie zatrzeć tej najwspanialszej w historii Polski, w której stał się pan głównym bohaterem - powiedział, kończąc swe wystąpienie okrzykiem: "Vivat Lech Wałęsa".
Pierwszy laureat nagrody EFNI
Lech Wałęsa został pierwszym laureatem nagrody Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), które w środę rozpoczęło się w Sopocie. Wyróżnienie przyznano mu za szczególne zasługi dla przemian, które zmieniły Europę, obaliły "żelazną kurtynę" i nadały nowe znaczenie słowu "solidarność". "Jego działalność umożliwiła poszerzenie Unii Europejskiej, przywracając nadzieję i godność dziesiątkom milionów obywateli Europy Środkowo-Wschodniej" - oceniła kapituła. Uznała też, że śmiałe pomysły i odwaga Wałęsy przyczyniły się do współpracy między społeczeństwami Europy. Organizowane przez Konfederację Lewiatan wydarzenie, w tym roku odbywa się pod hasłem "Co dalej Europo? Jak na nowo urządzić Stary Kontynent? Perspektywa biznesu". Paneliści w ciągu trzech dni mają dyskutować o największych i najbardziej palących problemach Europy i szukać sposobów ich rozwiązania. Europejskie Forum Nowych Idei odbywa się od 2011 roku. Organizatorzy szacują, że w tym roku do Sopotu przyjedzie na nie ponad 1100 gości.
Autor: aj/rs / Źródło: PAP