Dowódca GROM odwołany przez ministra obrony

07.09.2016 | 07.09 | Dowódca jednostki GROM płk. Piotr Gąstał został odwołany
07.09.2016 | 07.09 | Dowódca jednostki GROM płk. Piotr Gąstał został odwołany
Fakty TVN
Płk Piotr Gąstał zdymisjonowany. Materiał "Faktów" TVN z 7 sierpniaFakty TVN

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał dowódcę Jednostki Wojskowej GROM pułkownika Piotra Gąstała - potwierdził w środę rzecznik prasowy resortu obrony Bartłomiej Misiewicz. Jako pierwszy o dymisji nieoficjalnie dowiedział się TVN24. Odwołany również został Inspektor Wojsk Specjalnych generał Piotr Patalong.

Jak poinformował rzecznik, płk Gąstał został przeniesiony do rezerwy kadrowej i będzie w dyspozycji Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. - Jest to indywidualna decyzja ministra, uzasadniona potrzebami sił zbrojnych. Wykorzystamy wiedzę, doświadczenie pana pułkownika w dowództwie generalnym - powiedział Misiewicz.

Dodał, że na razie nie wyznaczano nowego dowódcy JW GROM. Poinformował, że decyzja zapadła w poniedziałek, a dowódca zostanie odwołany z dniem 15 września.

"Potrzebny jest nowy impuls"

Płk Gąstał był dowódcą GROM od 2011 roku. Był jednym z pierwszych żołnierzy przyjętych do jednostki. Wypatrzył go i ściągnął do niej twórca GROM gen. Sławomir Petelicki.

Jak nieoficjalnie dowiedział się TVN24, to nie jedyna w ostatnich dniach dymisja w polskich wojskach specjalnych. Zwolniony ze stanowiska został także gen. Piotr Patalong, Inspektor Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

Gen. Patalong funkcję tę sprawował od 1 stycznia 2014 roku. Wcześniej, w latach 2006-2008, był dowódcą jednostki GROM. Następnie od października 2008 r. roku pełnił obowiązki szefa sztabu w Dowództwie Wojsk Specjalnych, a w latach 2010-2013 był dowódcą Wojsk Specjalnych.

- Odejście dwóch dowódców, po długim okresie służby, jest czymś normalnym - skomentował dymisje płk. Gąstała i gen. Patalonga były dowódca GROM gen. Roman Polko. - Po pewnym czasie potrzebny jest nowy impuls, czasem też nowi ludzie, po to, by jednostka specjalna była takim wartkim strumieniem, reagującym na to co się dzieje na świecie, a nie przemieniała się w zatęchły staw, gdzie funkcje są dożywotnie - ocenił.

Gen. Polko: dymisje po długim okresie służby są czymś normalnym
Gen. Polko: dymisje po długim okresie służby są czymś normalnymtvn24

"Ze smutkiem odnotował" dymisje wojskowych były szef Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosław Czempiński.

- Zawsze będę z nimi, serce mam po ich stronie i mam nadzieję, że mimo tych dymisji ich umiejętności, a przede wszystkim to, że są lubiani (w wojsku - red.), zostanie wykorzystane - stwierdził.

Tragiczny wypadek żołnierza

Misiewicz zaprzeczył, by był związek między decyzją o odwołaniu dowódcy GROM a wypadkiem, w którym pod koniec sierpnia w Gdańsku zginął oficer jednostki.

28 sierpnia podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca Mi-17 z 7. eskadry działań specjalnych w Powidzu, polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku zacumowanego na Westerplatte, jeden z żołnierzy - zastępca dowódcy sekcji szturmowej - przypięty do liny zamocowanej do śmigłowca dostał się między nabrzeże a burtę. Zmarł wskutek odniesionych obrażeń.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oficera prowadzi dział do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Na początku września Macierewicz poinformował, że na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień. - Wszystko wskazuje na to, że był to dramatyczny, tragiczny wypadek - 1 września komentował sprawę minister Antoni Macierewicz. - Tak jest w służbie sił specjalnych, że takie dramatyczne zdarzenia czasami się zdarzają - dodał.

Elitarna jednostka

GROM - Jednostka Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana 13 lipca 1990. Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników. Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.

Za twórców jednostki uznawani są gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. W 1995 r. jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych komandosów, spadochroniarzy Armii Krajowej. Do września 1999 r. GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON.

Płk Piotr Gąstał zdymisjonowany. W GROM był od ponad 20 lat
Płk Piotr Gąstał zdymisjonowany. W GROM był od ponad 20 lattvn24

Autor: mm//plw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka

Pozostałe wiadomości

Za sprawą powrotu zimy do Polski pogoda w części kraju była niebezpieczna. Występowały burze śnieżne, wiał silny wiatr. Na jadące auto w Koszalinie spadło drzewo. Opady śniegu i śliska nawierzchnia utrudniały kierowcom poruszanie się - zimowe opony były koniecznością. Pogodowe relacje otrzymaliśmy na Kontakt24.

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Atak zimy w części Polski. Drzewo spadło na samochód

Źródło:
dd

Już dzisiejszego wieczoru będziemy mogli zobaczyć na niebie niezwykłe zjawisko - zakrycie Saturna przez Księżyc. Do obserwacji tego fenomenu nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych przyrządów. Sprawdź, kiedy warto spojrzeć w górę.

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Dziś wieczorem czeka nas "jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych 2025 roku"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Od dwóch tygodni nie wiadomo, gdzie znajduje się premier Słowacji Robert Fico. Od czasu podróży do Moskwy nie pojawił się publicznie - zauważył portal gazety Dennik N. W piątek wieczorem przed siedzibą rządu w Bratysławie zorganizowano protest.

Nie wiedzą, gdzie jest premier. Ostatni raz był widziany w Moskwie

Nie wiedzą, gdzie jest premier. Ostatni raz był widziany w Moskwie

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk skomentował obecność kandydata PiS na prezydenta Karola Nawrockiego na proteście rolników, gdzie pojawiały się antyunijne hasła. "Pytanie jest proste i śmiertelnie poważne: czy chcecie prezydenta budującego bezpieczną i silną Europę, czy takiego, który wspólnie z Putinem i jego sojusznikami będzie ją rozwalał?" - napisał.

Tusk o "śmiertelnie ważnym pytaniu". Uderza w Nawrockiego

Tusk o "śmiertelnie ważnym pytaniu". Uderza w Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Pięć okrętów rosyjskiej floty wojennej jest obserwowanych przez wojsko Portugalii w związku z pojawieniem się na wodach pod jurysdykcją tego kraju - przekazała w piątek portugalska marynarka wojenna. Dodała, że jedną ze śledzonych jednostek jest okręt podwodny.

Rosyjskie jednostki na portugalskich wodach. Wśród nich okręt podwodny

Rosyjskie jednostki na portugalskich wodach. Wśród nich okręt podwodny

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. - To jest zachowanie kompletnie niepoważne. Myślę, że najbardziej zrobił na złość sobie - powiedziała Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej. - Powinniśmy się zjednoczyć, ponieważ na Polsce ciążą ogromne obowiązki i odpowiedzialność za całą Europę - podkreślał wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna z Lewicy.

"Prezydent najbardziej zrobił na złość sobie"

"Prezydent najbardziej zrobił na złość sobie"

Źródło:
TVN24

Złe warunki pogodowe skutkują trudną sytuacją na wielkopolskich drogach. Na A2 przed węzłem Trzciel w kierunku Świecka doszło wieczorem do kolizji dwóch pojazdów ciężarowych. Droga była zablokowana przez kilka godzin.

Ciężarówka wpadła w poślizg, stanęła w poprzek autostrady. Przejazd zablokowany na kilka godzin

Ciężarówka wpadła w poślizg, stanęła w poprzek autostrady. Przejazd zablokowany na kilka godzin

Źródło:
TVN24, PAP

- Mamy wszystkie powody, żeby stać się na nowo silną Europą. Polska jest przygotowana do tego zadania - oświadczył premier Donald Tusk podczas oficjalnej inauguracji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ocenił, że "Europa ma szczęście, że w tym bardzo trudnym momencie naszej historii to Polska będzie wypełniała misję prezydencji". - Nie mam wątpliwości, że polska prezydencja udowodni po raz kolejny, że patriotyzm i integracja europejska są ze sobą powiązane - powiedział natomiast przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa.

Donald Tusk na inauguracji prezydencji: Europa ma szczęście

Donald Tusk na inauguracji prezydencji: Europa ma szczęście

Źródło:
TVN24, PAP

- Brak zaproszenia dla ambasadora Węgier na inaugurację polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest "żałosną i dziecinną" decyzją - stwierdził węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Szijjarto: decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych można określić dwoma słowami

Szijjarto: decyzję polskiego ministra spraw zagranicznych można określić dwoma słowami

Źródło:
PAP

W Podgoricy w Czarnogórze odbył się w piątek wieczorem antyrządowy protest w związku ze strzelaniną, do której doszło w środę na południu kraju. Demonstranci domagali się dymisji najwyższych urzędników państwowych, w tym ministra spraw wewnętrznych Danila Szaranovicia - poinformowała telewizja RTCG. W masakrze zginęło 12 osób.

"Macie krew na rękach". Po masakrze domagają się dymisji

"Macie krew na rękach". Po masakrze domagają się dymisji

Źródło:
PAP

10 stycznia zapadnie decyzja co do wymiaru kary dla prezydenta elekta USA Donalda Trumpa - przekazał sędzia Juan Merchan, dodając, że nie jest skłonny do orzeczenia kary więzienia. Wcześniej prezydent elekt został uznany przez ławę przysięgłych winnym ukrywania płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels. Oznacza to, że werdykt zapadnie 10 dni przed jego zaprzysiężeniem.

Co dalej w sprawie wyroku dla Trumpa? Decyzja ma zapaść 10 dni przed inauguracją prezydentury

Co dalej w sprawie wyroku dla Trumpa? Decyzja ma zapaść 10 dni przed inauguracją prezydentury

Źródło:
Reuters, BBC

Akademia Szwedzka odtajniła dokumenty dotyczące wyboru laureata literackiej Nagrody Nobla z 1974 roku - ostateczna decyzja wywołała ogromną krytykę. Wśród nominowanych byli wówczas Tadeusz Różewicz oraz Czesław Miłosz.

Po 50 latach odtajniono dokumenty o Nagrodzie Nobla. Dotyczą kontrowersyjnej decyzji

Po 50 latach odtajniono dokumenty o Nagrodzie Nobla. Dotyczą kontrowersyjnej decyzji

Źródło:
PAP

Członkostwo Polski w strefie euro mogłoby stanowić źródło zaburzeń w gospodarce - stwierdziło Ministerstwo Finansów (MF). Resort przedstawił swoje stanowisko dotyczące europejskiej waluty w Polsce w corocznym opracowaniu "Monitor Konwergencji z Unią Gospodarczą i Walutową".

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Euro w Polsce? Resort finansów stawia sprawę jasno

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu ostatnich 20 lat 3 stycznia był dniem, w którym we Francji umierało najwięcej osób - podał portal stacji BFM TV, powołując się na dane Państwowego Instytutu Statystyki i Badań Ekonomicznych (INSEE). Przekazano, że średnia zgonów w tym dniu wyniosła 1900 przypadków, w porównaniu z 1600 zgonami dziennie na przestrzeni roku.

To dzień, w którym umiera tu najwięcej osób w roku. I tak od 20 lat

To dzień, w którym umiera tu najwięcej osób w roku. I tak od 20 lat

Źródło:
PAP

Nowy de facto syryjski przywódca Ahmed al-Szara nie podał ręki na powitanie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenie Baerbock. Dłoń wyciągnął natomiast do ministra francuskiego Jeana Noela Barrota. Tę dysproporcję zauważyły media.

Ministrowi tak, ministrze nie. Dysproporcja przy powitaniu w Damaszku

Ministrowi tak, ministrze nie. Dysproporcja przy powitaniu w Damaszku

Źródło:
PAP, Reuters

Odbyła się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W uroczystości nie wziął udziału prezydent Andrzej Duda. Prokurator wszczął śledztwo w sprawie przestępstwa "zdrady dyplomatycznej" byłego szefa MON Antoniego Macierewicza. Polska drugi raz z rzędu awansowała do finału tenisowego United Cup. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 stycznia.

Uroczystość bez Dudy, śledztwo w sprawie "zdrady dyplomatycznej", sukces polskich tenisistów

Uroczystość bez Dudy, śledztwo w sprawie "zdrady dyplomatycznej", sukces polskich tenisistów

Źródło:
PAP, TVN24

Błażej Kmieciak został powołany przez Rzecznika Praw Obywatelskich na koordynatora do spraw ochrony zdrowia psychicznego. Wcześniej Kmieciak był przewodniczącym Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich, a także przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego.

Błażej Kmieciak ma nowe stanowisko. Mianował go RPO

Błażej Kmieciak ma nowe stanowisko. Mianował go RPO

Źródło:
PAP

Dyrektor sejmowego Biura Obsługi Mediów Katarzyna Karpa-Świderek poinformowała, że we wtorek Prezydium Sejmu zajmie się sprawą zrzeczenia się statusu posła zawodowego przez Marcina Romanowskiego. Polityk PiS uciekł na Węgry. Jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wydano za nim list gończy i Europejski Nakaz Aresztowania.

Prezydium Sejmu zajmie się statusem Romanowskiego. "Sprawa jest bezprecedensowa"

Prezydium Sejmu zajmie się statusem Romanowskiego. "Sprawa jest bezprecedensowa"

Źródło:
PAP

IMGW wciąż ostrzega przed groźną, zimową pogodą. W mocy są alarmy przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Sprawdź, gdzie uważać na niebezpieczną pogodę.

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Zawieje i zamiecie śnieżne. Ostrzeżenia IMGW w części kraju

Źródło:
IMGW

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA