W Kancelarii Premiera zakończył się okolicznościowy piknik z okazji Dnia Dziecka, w którym uczestniczył Donald Tusk. Najmłodsi mogli na własne oczy przekonać się jak pracuje premier. Dzieci zaprosił do siebie też prezydent Bronisław Komorowski. Także Sejm był pełen dzieci i młodzieży.
Piknik w ogrodach Kancelarii Premiera zorganizowano przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku 4-14 lat, ale mogły w nim uczestniczyć wszystkie chętne dzieci z rodzicami. Impreza rozpoczęła się o godz. 10 i trwała do 16.
Bajki, karate i piłeczki u premiera
Teren kancelarii podzielono na strefy tematyczne. Centrum Nauki Kopernik przygotowało doświadczenia i pokazy, a studenci przeprowadzali doświadczenia z chemii i fizyki. W mobilnym posterunku policji dzieci mogły zajrzeć do radiowozu, obejrzeć policyjny motocykl. Odbyły się także prezentacje sprzętu strażackiego oraz konkurencje sprawnościowe i strzeleckie. Miały także okazję w specjalnym szpitalu polowym nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Z kolei w miasteczku ruchu drogowego mogły poznać zasady bezpieczeństwa na drodze. Przygotowano boiska różnych dyscyplin, pokazy karate, wspinanie się po linie, basen z piłeczkami. Dzieci mogły spotkać się ze sportowcami. Dzieci mogły zobaczyć, jak tłoczy się naturalny sok z owoców, nauczyć się tańca ludowego oraz posłuchać bajek z różnych części Europy.
Na terenie ogrodu KPRM działał specjalny punkt Poczty Polskiej, w którym można było zaprojektować i wysłać własną kartkę pocztową.
Apel do dorosłych
- W Dniu Dziecka życzę tego co najważniejsze w życiu: miłości w życiu rodzinnym, tego oczywiście żadna władza, żadne decyzje nie zastąpią - powiedział premier. Część życzeń była adresowana do dorosłych: "byśmy nauczyli się, że dziecko wymaga szczególnej delikatności, że miłość i odpowiedzialność nie mogą iść w parze z agresją i przemocą".
Tusk zaznaczył, że jako premier chciałby, aby dzieci miały jak najlepsze warunki do startu życiowego w zakresie edukacji i ochrony zdrowia. - Tu jest bardzo dużo do zrobienia, ale jestem przekonany, że dzieci dzisiaj będą miały tych szans wiele, wiele więcej niż poprzednie pokolenia - powiedział premier. Wcześniej premier Donald Tusk spotkał się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży, które premier zaprosił w odpowiedzi na list Jakuba Zyska z klasy II c. Dzieci podarowały premierowi album z wykonanymi przez nich portretami szefa rządu.
Po południu premier zamieścił wpis na Twitterze. "Motywacja najważniejsza: dobra przyszłość polskich dzieci. To nadaje sens władzy" - napisał.
Motywacja najważniejsza: dobra przyszłość polskich dzieci. To nadaje sens władzy.
— Donald Tusk (@premiertusk) 1 czerwca 2013
Zaproszenie od premiera
Jak podkreślił w filmowym zaproszeniu szef rządu Donald Tusk, "w Dniu Dziecka każde z dzieci, chociaż przez chwilę, będzie mogło być premierem".
U prezydenta
Z okazji Dnia Dziecka także na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbywa się piknik pod hasłem "Kto Ty jesteś?". Życzenia dzieciom złożył prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną.
- Serdecznie dziękujemy, że możemy razem cieszyć się Dniem Dziecka, który jest fragmentem naszego życia, w którym mieści się także marzenie o tym, by dzieci wychowywały się i rosły szczęśliwie i by Polska miała z nich jak największą pociechę, teraz kiedy się do nich uśmiechamy i wtedy kiedy będziemy myśleli o nich, że są dorosłymi, odpowiedzialnymi obywatelami - mówił Komorowski na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Jak zwrócił uwagę, Dzień Dziecka świętowany jest tuż przed rocznicą 4 czerwca 1989 roku, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i "wielkim świętem polskiej wolności, zwycięstwa mądrej wolności". - Jest jakiś ścisły związek między optymizmem, którego zawsze pełno w każdym dziecku a cieszeniem się z polskiej wolności wtedy (w 1989 roku) odzyskanej - podkreślił Komorowski.
Do godz. 14 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego zaplanowano konkursy, zabawy, spotkania z ciekawymi ludźmi i warsztaty tematyczne poświęcone m.in. tolerancji, tradycji, rodzinie, ekologii oraz czytelnictwu.
Sejm dla dzieci
W sobotę, z okazji Dnia Dziecka - jak co roku - zebrała się XIX już sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. W parlamencie zasiedli uczniowie ze szkół z całej Polski. Wiodącym tematem tegorocznych obrad jest lokalny ekorozwój.
Zadaniem uczniów ubiegających się o mandat posła było przygotowanie i przeprowadzenie szkolnej debaty na temat dotychczasowej aktywności młodzieży w zakresie lokalnego ekorozwoju. Uczniowie z zespołów, które przeprowadziły najciekawsze dyskusje, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży.
Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 roku z inicjatywy wicedyrektora ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko i szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Polska, jako pierwszy kraj w Europie, zorganizowała tego typu przedsięwzięcie. Tematami poprzednich sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży były m.in. globalizacja, szkoła, samorząd szkolny, Europa, praca dzieci oraz wojna.
Autor: zś,mn/tr / Źródło: tvn2.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: KPRM | TVN24