Rekonstruktorzy i kolorowe korowody ludzi opanują Gdańsk i Gdynię już w najbliższy wtorek. Tradycjnie z okazji 11 listopada zaplanowano parady, przemówienie Józefa Piłsudskiego oraz malowanie murali, a to tylko część atrakcji przygotowanych na ten dzień.
Parady z okazji Święta Niepodległości to już tradycja. W Gdańsku Parada Niepodległości przejdzie po raz 12. Wśród uczestników będzie można wypatrzeć m.in Ignacego Paderewskiego i inne postacie z okresu międzywojennego. Z kolei Gdynia świętuje artystycznie organizując wystawy i pokazy teatralne. Sopot również przygotował własne obchody święta.
W Gdańsku barwna parada
Dokładnie o godzinie 10.10, czyli zaraz po odczytaniu przemówienia Józefa Piłsudskiego, wyruszy parada. Trasę wyznaczono z Podwala Staromiejskiego, przez ulice Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską, aż do pomnika Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Do korowodu na różnych odcinkach mają dołączać kolejno grupy: powstańców warszawskich z Ewą Ludkiewicz i Jerzym Grzywaczem na czele oraz grupa stoczniowców.
Na Targu Drzewnym odbędzie się część oficjalna, podczas której przemówienie wygłoszą prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Lech Wałęsa oraz kombatanci. Z kolei o godz. 12.00 gdańszczanie wezmą we mszy św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku w intencji Ojczyzny.
Harmonogram Parady Niepodległości w Gdańsku:
9.00 – formowanie się parady
10.00 – przemówienie Józefa Piłsudskiego
10.10 – wymarsz parady
11.00 – zakończenie przemarszu i część oficjalna pod pomnikiem Jana III Sobieskiego
12.00 – msza św. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
Tak bawili się w ubiegłym roku:
Urodziny Niepodległej w Gdyni
Podobnie jak rok temu, obchody będą podzielone na dwie części: społeczną i artystyczną. W paradzie nie zabraknie osób przebranych za bohaterów Gdyni, m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Józefa Hallera. Na czele pójdzie Orkiestra Marynarki Wojennej, a tuż za nią składająca się z 300 osób grupa artystyczna. Podczas marszu rozdawana będzie również specjalnie przygotowana gazeta niepodległościowa.
Start o godzinie 12, a trasa tradycyjnie obejmie Plac Konstytucji, ul. 10 Lutego, Płytę Marynarza Polskiego i Skwer Kościuszki.
Harmonogram Parady Niepodległości w Gdyni:
12.00 – rozpoczęcie parady
12.30 – oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej
13.00 - 18.00 – parada pod godzinach, m.in. wystawa „Narodziny Miasta” w Muzeum Miasta Gdyni, zwiedzanie zabytkowych pojazdów Muzeum Motoryzacji, strefa gastronomiczna
15.00 – start Biegu Niepodległości
Sopot nagrodzi policjantów i strażaków
Od 13.00 ulicami miasta przejadą zabytkowe pojazdy strażackie. Zainteresowani poznają tajniki sprzętu i nauczą się udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach. Godzinę później na boisku MOSiR-u przy ul. 23 Marca w meczu charytatywnym zagrają przeciw sobie dziennikarze, nauczyciele, urzędnicy i Grupa Trefl.
Uroczystą mszę w kościele św. Jerzego zaplanowano na godz. 18.00, a złożenie kwiatów pod pomnikiem "Martyrologii Mieszkańców Sopotu" na 19.30.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: mdr/aa / Źródło: TVN 24
Źródło zdjęcia głównego: www.gdansk.pl | Jerzy Pinkas