Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ opublikował na swojej stronie internetowej pismo, w którym wystosował zalecenia dla Polski ws. TK. W piśmie poruszono także temat praw człowieka. - Gdy Trybunał Konstytucyjny zacznie wydawać wyroki, będą one publikowane. Stoimy na gruncie prawa - skomentował rzecznik rządu Rafał Bochenek.
Kilka pierwszych punktów z dziewięciu stron dokumentu dotyczy Trybunału Konstytucyjnego. - ONZ pisze tutaj wprost, że reformy podjęte w ostatnim czasie przez polski rząd zagrażają funkcjonowaniu i niezależności Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczył reporter TVN24 Michał Tracz.
- ONZ wprost apeluje do partii rządzącej i do rządu, aby publikować wszystkie wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Potrzebne są reformy, które uzdrowią tę sytuację, bo te podjęte ostatnio do tego nie prowadzą - dodał.
W piśmie jest także kilka punktów dotyczących praw człowieka. Jest mowa m.in o dostępie do legalnej aborcji.
- W tych zaleceniach wprost jest napisane, że ONZ widzi, że są regiony w Polsce, w których nie można dokonać legalnej aborcji, że rośnie podziemie aborcyjne w Polsce, że są takie miejsca, są takie sytuacje, w których kobiety nie mogą liczyć w publicznych ośrodkach zdrowia na legalny zabieg aborcji - powiedział reporter TVN24.
- ONZ wyraża zaniepokojenie, że prawo równego traktowania w Polsce nie zapewnia ochrony antydyskryminacyjnej. Jest zaniepokojony wzrostem liczby incydentów na tle mowy nienawiści oraz dyskryminacji ze względu na rasę, religię, orientację seksualną. Uważa, że polska powinna przyjąć prawo zapewniające ochronę przed dyskryminacją i mową nienawiści - poinformował.
Komitet w żaden sposób nie może jednak ukarać Polski.
"Stoimy na gruncie prawa"
- Jak Trybunał zacznie wydawać wyroki, to jak najbardziej wszystkie takie dokumenty będą publikowane. Stoimy na gruncie prawa i tego prawa będziemy przestrzegali. Będziemy przestrzegali polskiej konstytucji - powiedział w piątek dziennikarzom rzecznik rządu. Bochenek zaznaczył, że nie zapadła decyzja, czy rząd odpowie na piśmie Komitetowi Praw Człowieka ONZ. - Pan prezes TK Andrzej Rzepliński powinien się zastanowić, jaką pełni funkcję i powinien być jej świadomy. Nieodłącznym przymiotem jest niezależność sędziów, niezależność sądów, a działalność pana prezesa Rzepińskiego pokazuje, że ma pewne konotacje - podkreślił Bochenek.
Posiedzenie w Genewie
Komitet Praw Człowieka działający przy ONZ zajmował się sprawą Polski na dwudniowym posiedzeniu w Genewie w październiku. Sama treść zaleceń pojawiła się w internecie 4 listopada.
Rząd, reprezentowany w Genewie przez Łukasza Plebiaka (wiceminister sprawiedliwości - red.) musiał tłumaczyć się wówczas z Czarnego Protestu, rasistowskich ataków, a także awantury wokół Trybunału Konstytucyjnego.
- Dane organizacji pozarządowych pokazują, że śledczy nie wykazują się odpowiednią gorliwością w ściganiu przestępstw związanych z mową nienawiści. Zresztą podobnie jak policja - oświadczono w czasie posiedzenia.
Plebiak próbował odpierać zarzuty. - Walczymy. Tu nie ma żadnej litości dla przestępców - przekonywał.
Autor: KB,js/kk / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: ricochet64 / Shutterstock.com