Ryszard Grobelny rządził Poznaniem przez 16 lat. W 2014 roku przegrał walkę o piątą kadencję z Jackiem Jaśkowiakiem (Platforma Obywatelska). Na osłodę został radnym sejmiku wojewódzkiego. Sześć lat temu bezskutecznie walczył o mandat radnego Poznania. Teraz Ryszard Grobelny mówi pas. - Wszyscy wiedzą, że mnie już do tego nie ciągnie - powiedział tvn24.pl
Ryszard Grobelny był prezydentem Poznania przez 16 lat - od 1998 roku do 2014 roku. Po porażce w wyborach o fotel prezydenta Poznania z Jackiem Jaśkowiakiem, do 2018 roku zasiadał w sejmiku województwa.
Sześć lat temu startował do rady miasta z komitetu Dobro Miasta Jarosława Pucka, jego byłego urzędnika. Bezskutecznie. Był liderem listy na Starym Mieście, osiągnął tam piąty wynik. Choć z okręgu o rady dostało się sześciu kandydatów, to za sprawą lepszego wyniku całej listy, jego kosztem do rady miasta weszli Andrzej Rataj (KO) i Sara Szynkowska vel Sęk (PiS). Mimo przekroczenia 5-procentowego progu wyborczego w całym mieście, KWW Dobro Miasta nie wprowadziło do rady ani jednego przedstawiciela.
- To było raczej wsparcie dla kogoś niż imperatyw działalności publicznej - mówi o tamtych wyborach Ryszard Grobelny.
Kolejnej próby teraz nie podejmuje. Nie ma go ani wśród kandydatów na prezydenta Poznania, ani na listach do rady miasta ani do sejmiku województwa. - To akurat nie jest jakiś wyjątek, że nie startuję w wyborach. Realizuję się gdzie indziej - mówi tvn24.pl były prezydent Poznania.
Grobelny nie będzie walczył o fotel prezydenta Poznania
Na pytanie, czy oznacza to już polityczną emeryturę, odpowiada przewrotnie. - Ja zawsze twierdziłem, że mnie polityka raczej mało fascynowała, choć oczywiście musiała. Bardziej fascynowało mnie zarządzanie i bycie managerem miejskim niż zabawa w politykę - powiedział.
Po czym dodał: - Nie startuje i nie zamierzam startować. W polityce nigdy nie mówi się nigdy, ale na razie jest mi do tego bardzo daleko.
Na pytanie, czy otrzymał oferty startu z jakichś komitetów, odpowiada, że "w praktyce nie". - Wszyscy wiedzą, że mnie do tego nie ciągnie i dużo wcześniej wiedzieli o tym, że nie ma co się z takimi ofertami zgłaszać - odpowiada. Działań swojego następcy Jacka Jaśkowiaka nie zamierza komentować. - Nie wypowiadam się na temat aktualnej sytuacji w Poznaniu. Taką zasadę przyjąłem prawie 9 lat temu i się jej trzymam - powiedział.
W 2018 roku Grobelny poparł Jarosław Pucka kandydującego na prezydenta Poznania. Teraz nie zamierza oficjalnie popierać żadnego z kandydatów. Jak dodał, "jakiegoś sobie znajdzie" i odda na niego głos. Nie zamierza też w żaden sposób wspierać kandydatów do Rady Miasta Poznania, mimo że na listach znalazło się kilka osób, które z nim współpracowały przez lata. To m.in. Wojciech Wośkowiak, "jedynka" na liście Trzeciej Drogi na Łazarzu.
Na pytanie, czy którykolwiek z kandydatów prosił go o wspólne zdjęcie, wybuchł śmiechem. - Nie, nie, nikt nic takiego nie robi. Oni prowadzą własną działalność i i cieszę się, że niektórzy z nich nadal funkcjonują w tym życiu publicznym - kończy Grobelny.
Ryszard Grobelny ma 61 lat, jest poznaniakiem, absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1990 roku uzyskał mandat miejskiego radnego. W latach 1992-1998 był członkiem zarządu miasta Poznania.
Prezydentem Poznania został 14 grudnia 1998 r., wówczas wybrała go jeszcze rada miasta, a nie bezpośrednio mieszkańcy.
W 2002 roku startował w wyborach jako kandydat popierany przez PO. W II turze pokonał byłego prezydenta Poznania Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka, zdobywając 65,81 proc. głosów.
W 2006 roku jako kandydat niezależny pokonał w II turze Marię Pasło-Wiśniewską (PO). Zdobył 58,83 proc. głosów..
W 2010 roku, również jako kandydat niezależny w II turze wyborów zdobył 66,26 proc. głosów. Jego kontrkandydat Grzegorz Ganowicz (PO) uzyskał wynik 33,74 proc.
Cieniem na prezydenturze Grobelnego przez lata kładła się sprawa rzekomych nieprawidłowości przy sprzedaży gruntu firmie Grażyny Kulczyk, na którym obecnie znajduje się centrum handlowe Stary Browar. W czerwcu 2013 roku Sąd Apelacyjny w Poznaniu ostatecznie zdecydował, że prezydent i czterej oskarżeni w procesie dotyczącym narażenia miasta na szkodę majątkową są niewinni.
Grobelny był wieloletnim prezesem Związku Miast Polskich i członkiem Rady Fundacji Unii Metropolii Polskich.
Wybory samorządowe 2024. Pięciu kandydatów na prezydenta Poznania
W wyborach o fotel prezydenta Poznania z obecnym prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem zmierzą się kandydat Zjednoczonej Prawicy Zbigniew Czerwiński, kandydatka Nowej Lewicy Beata Urbańska, kandydat Trzeciej Drogi Przemysław Plewiński oraz kandydat Społecznego Poznania Łukasz Garczewski.
Źródło: TVN24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Związek Miast Polskich