Z boisk do samorządów. Sportowcy startują w wyborach

Źródło:
TVN24.pl
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Wybory samorządowe już za mniej niż dwa miesiące. Kto w polskich miastach powalczy o prezydenturę?Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Medalistka olimpijska, legenda Korony Kielce, strzelec gola na Wembley i ekspert telewizyjny chcą zostać radnymi. Dwaj siatkarze chcą rządzić miastami - Olsztynem i Radomiem. Kto ze świata sportu zdecydował się wystartować w wyborach samorządowych 2024? Przejrzeliśmy listy.

Najbardziej znanym sportowcem w samorządzie był w ostatnich latach prezydent Kielc Bogdan Wenta, były zawodnik i trener piłki ręcznej - jako selekcjoner polskiej kadry wywalczył ze szczypiornistami wicemistrzostwo świata. Wenta rządził Kielcami od 2018 roku. Kolejnej jego kadencji jednak nie będzie - zrezygnował on z walki o reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych.

Ale samorządowe ambicje mają tu inni ludzie sportu. Prezes klubu piłkarskiego Korona Kielce, Łukasz Jabłoński, kandyduje z drugiego miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Do rady miasta próbuje się dostać z kolei piłkarz 50-lecia tego klubu, Jacek Kiełb. Były sportowiec, a obecnie członek sztabu szkoleniowego Korony Kielce został "jedynką" na liście Komitetu Suchański Bezpartyjni Koalicja dla Kielc.

O politycznych poglądach Kiełba pierwszy raz głośno było w 2013 roku. Wtedy, w rozmowie z portalem 2x45.com.pl, mówił: "Wiadomo, z kim kibice jadą, ja trzymam ich stronę, czyli bliżej mi do prawicy". Później wyraził swoje poglądy dotyczące homoseksualistów: "Na przykład obnoszenie się gejów ze swoją orientacją jest dla mnie absolutnie niedopuszczalne. Kto się tam chce z kim pukać, niech się puka, jego sprawa, z bejsbolem ganiać nie będę. Ale niech to robi za zamkniętymi drzwiami w czterech ścianach, nie chcę o tym wiedzieć. A już jakieś 'małżeństwa' czy adopcje - nigdy w życiu! Trudno byłoby mi wytrzymać, gdybym zobaczył na ulicy gości eksponujących genitalia czy całujących się. Jak widzę nieraz te parady, niedobrze mi się robi".

Z siatkówki przez Naczelną Radę Łowiecką

Nie będzie już Bogdana Wenty na fotelu prezydenta, ale ten - w innych miastach - mogą zająć ludzie sportu. Olsztynem chciałby rządzić były siatkarz Marcin Możdżonek, mistrz Europy w 2009 roku i świata w 2014 roku. O prezydenturę Olsztyna będzie ubiegał się z własnego komitetu wyborczego wyborców "Lepszy Olsztyn".

Marcin MożdżonekLeszek Szymański/PAP

Zaznaczył, że zdecydował się na start po rozmowach z przedstawicielami różnych środowisk, którzy - jak mówił - są zgodni, że Olsztyn wymaga zmiany. - Pierwszą, najważniejszą rzeczą, jaką należy wprowadzić w naszym mieście, to przyciągnąć inwestorów, przyciągnąć biznes, który da lepiej płatne miejsca pracy. Musimy przyciągnąć kilka dużych firm, tak żeby ustabilizowały nasz rynek - oświadczył Marcin Możdżonek. Dodał, że w mieście nie ma problemu z bezrobociem, ale jest problem "ze spłaszczaniem się mediany wynagrodzeń" i trzeba je podnieść do takiego poziomu, żeby ludzie za dobrze wykonywaną pracę otrzymywali godną płacę. Wspomniał również, że potrzebne są inwestycje, które zaczną przynosić dochód miastu, a zmieniający się technologicznie biznes wymaga odpowiedniej oferty edukacyjnej ze strony olsztyńskich szkół średnich i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Możdżonek powiedział, że kandyduje z własnego komitetu, chociaż - jak zauważył - część mediów przypisywała mu różne sympatie polityczne i partyjne. Dodał, że przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi zgłosiło się do niego pięć różnych komitetów z propozycją, żeby startował do Sejmu z ich list. - Odmówiłem wszystkim, niektórzy przyjęli to z pokorą, niektórzy się trochę na mnie obrazili, ale takie jest życie. Ja chciałem wejść do polityki na swoich własnych zasadach, bez żadnych afiliacji politycznych, po to, żeby coś faktycznie zrobić, a dużą czy może największą sprawczość ma się właśnie w samorządzie - stwierdził.

Po zakończeniu kariery sportowej w 2020 roku Możdżonek zajął się biznesem. Założył też fundację swojego imienia, która m.in. pomaga dzieciom i młodzieży realizować sportowe marzenia. Kilka miesięcy temu wybrano go na prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, organu nadzorczego w Polskim Związku Łowieckim. Ostatnio głośno było o polowaniu w gminie Purda (woj. warmińsko-mazurskie), w którym Możdżonek brał udział. Jeden z myśliwych zastrzelił na nim łosia.

Czytaj też: Wybory samorządowe 2024. Kto będzie prezydentem Olsztyna? Oto kandydaci

Prygiel powalczy o Radom

To nie jedyny siatkarz, który walczy o fotel prezydenta miasta. W Radomiu z własnego komitetu startuje Robert Prygiel. Nie miał on tak spektakularnej kariery jak Możdżonek, ale zdobył tytuł mistrza Polski i przez kilka lat grał też w kadrze narodowej, choć było to jeszcze przed czasami największych sukcesów Polaków.

Wśród najważniejszych zagadnień, jakimi chciałby się zająć, Prygiel wymienia: opiekę zdrowotną, stan dróg w mieście i pomoc dla przedsiębiorców. - Jeżeli w innych miastach opieka zdrowotna może działać skutecznie, to dlaczego nie w Radomiu? Jakość dróg – to nie jest żadna filozofia, to jest zwykła matematyka i koordynacja – mówił kandydat na prezydenta Radomia, ogłaszając swój start w wyborach. Zapowiedział także stworzenie przyjaznych warunków dla inwestorów zewnętrznych oraz dla lokalnych przedsiębiorców.

Robert Prygielfacebook.com/RobertPrygielOfficial

Według Prygla bardzo ważne jest stworzenie warunków dobrych dla ludzi młodych. - W 2050 r. – według danych GUS - będzie nas w Radomiu o 45 tysięcy mniej. Musimy zastopować ten trend, musimy pokazać młodym, że nasze miasto może być dla nas przyjazne – podkreślił kandydat na prezydenta Radomia.

Na jego liście do rady miasta (oprócz jego samego) znaleźli się inni sportowcy - pięściarz Michał Żeromiński i Mateusz Głuch, zawodnik MMA, brązowy medalista mistrzostw świata i pięciokrotny mistrz Polski.

Z kolei do Sejmiku Województwa Podkarpackiego dostać chce się Krzysztof Ignaczak, siatkarski mistrz świata z 2014 roku, przez wiele lat czołowy libero naszej kadry. Został "trójką" Trzeciej Drogi w Rzeszowie.

Citko, legenda Arki i byli gracze Lecha

Kto nie pamięta Marka Citki i jego słynnej bramki strzelonej Anglikom na Wembley? Były piłkarz swoją popularność spróbuje przekuć na mandat w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Otwiera w Białymstoku listę PiS.

 
Marek Citko (2010 r.) TVN24

Z kolei legenda Arki Gdynia, najskuteczniejszy jej zawodnik w historii, Marcus Da Silva kandyduje do Rady Miasta Gdyni z listy Koalicji Obywatelskiej. 39-letni Brazylijczyk od 2017 roku ma polskie obywatelstwo.

- To w pewnym sensie pochodna mojej aktywności, w ramach której pomagam młodzieży, a szczególnie nastolatkom rozwinąć swoje umiejętności w grze – mówił w rozmowie z "Zawsze Pomorze" Marcus Da Silva. Jako swoją inspirację wskazuje dawnego kolegę z drużyny Rafała Siemaszkę, aktualnie posła z ramienia KO.

Do rady gminy Dopiewo (woj. wielkopolskie) ponownie kandyduje Justin Nnorom, były piłkarz Lecha Poznań, który po karierze został w Polsce i pracuje jako tłumacz przysięgły. Jest liderem listy KWW Sławomira Skrzypczaka Siła Gminy Dopiewo.

Justin Nnorom po zakończeniu kariery został w PolsceFacebook.com / Justin Nnorom

W sąsiednich Komornikach radnymi chcieliby zostać inni byli piłkarze "Kolejorza" - Zbigniew Zakrzewski i Arkadiusz Miklosik.

Olimpijczycy do samorządu

Małgorzata Hołub-Kowalik, mistrzyni olimpijska z 2020 roku w lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 metrów, startuje do Sejmiku Zachodniopomorskiego. Została "jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej w Koszalinie, gdzie w latach 2016-2018 była miejska radną.  Radną Kalisza z list prezydenta tego miasta Krystana Kinastowskiego chce zostać kajakarka Marta Walczykiewicz, wicemistrzyni olimpijska z 2016 roku.

Marta Walczykiewicz
Marta WalczykiewiczMarta Walczykiewiczeurosport

Do rady gminy Komorniki (woj. wielkopolskie) stara się dostać też jej były trener Tomasz Kryk (KWW Gmina Komorniki OdNowa).

Radnym gminy Czerwonak (woj. wielkopolskie) chce zostać brązowy medalista olimpijski z 2020 roku w zapasach - Tadeusz Michalik. Startuje z listy wójta Marcina Wojtkowiaka, którą popiera Koalicja Obywatelska.

Jechali po bandzie

Na listach nie brakuje też przedstawicieli motosportu. Najbardziej znana postać to jeden z najlepszych polskich żużlowców w historii Piotr Protasiewicz, "jedynka" na liście Zielona Góra 2050 - jednym z dwóch komitetów prezydenta Janusza Kubickiego - do rady miasta. Zielonogórskim radnym z listy Koalicji Obywatelskiej chce też zostać Jacek Frątczak, były menedżer Falubazu i Apatora Toruń.

W Gorzowie Wielkopolskim do rady miasta startują byli prezesi Stali Gorzów - Ireneusz Maciej Zmora (KO) i Jerzy Synowiec, oraz były zawodnik tego klubu Marek Towalski (PiS).

Radnym z listy Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu może zostać Robert Kempiński, były żużlowiec GKM-u Grudziądz.

Do Rady Miasta Tarnowa z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej startuje Piotr Wardzała, zawodnik Unii Tarnów. Dla żużlowca to kontynuacja rodzinnej tradycji - dotychczas radnym był jego dziadek (tym razem zrezygnował ze startu), a ojciec jest posłem.

Michał Finfa, menedżer i dyrektor sportowy Wilków Krosno, został "jedynką" do Rady Miasta Krosna na liście komitetu Samorządne Krosno prezydenta Krosna Piotra Przytockiego.

Do Rady Powiatu Ostrowskiego chce dostać się Waldemar Górski, prezes TŻ Ostrovii Ostrów Wielkopolski. Jest "jedynką" Komitetu Wyborczego Wielkopolska 2050. To lista kandydatów Polska 2050 - wobec braku porozumienia z powiatowymi strukturami PSL, obie partie startują tu osobno.

Zimowe szaleństwo zamienią na ciepłe sale obrad?

Samorządową karierę chce zrobić też ekspert Eurosportu i były skoczek narciarski Jakub Kot. Został "jedynką" KWW Dla Podhala do Rady Miasta Zakopane.

Jakub Kot jest ekspertem Eurosportu
Jakub Kot jest ekspertem EurosportuJakub Kot jest ekspertem Eurosportueurosport

Radnymi w Zakopanem chcą zostać także była narciarka alpejska Małgorzata Tlałka-Długosz (PiS) oraz Szczepan Karpiel-Bułecka, narciarz freestylowy, wielokrotny mistrz Polski w tej dyscyplinie (KWW Przyjazne Zakopane).

Autorka/Autor:Filip Czekała

Źródło: TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

W dniu urodzin Melanii Trump, mąż złożył jej życzenia z sądu - w krótkiej rozmowie z reporterami, między ustawionymi bramkami. Na sali zaś kolejni świadkowie zeznawali tego dnia w sprawie opłacania przez Donalda Trumpa aktorki porno Stormy Daniels, by ta nie ujawniała prawdy o ich romansie.

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Źródło:
CNN, PAP

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24