Ponad 187 tysięcy osób zdecydowało się wystartować w tegorocznych wyborach samorządowych. Na sukces liczyć może jednak tylko jedna czwarta z nich. Najwięcej ubiega się o urząd gminnego radnego, najmniej o stanowisko członka sejmiku wojewódzkiego. Kim są kandydaci?
Łącznie na start w tegorocznych wyborach samorządowych zdecydowały się 187 323 osoby (nie uwzględniając kandydatów do rad dzielnic m. st. Warszawy). Czeka na nich około 47 tysięcy miejsc, czyli wystarczy ich dla mniej więcej jednej czwartej wszystkich startujących.
Wybory samorządowe 2024 w liczbach. Kandydaci do rad gmin
Zgodnie z danymi PKW najstarszym kandydatem ubiegającym się o mandat radnego gminy – i najstarszym kandydatem w wyborach samorządowych ogółem - jest 94-letni Ryszard Libich, startujący z Lęborka. Najmłodszymi są zaś 18-latkowie. Jest ich 274. Co ciekawe, część z nich w momencie zgłaszania na listy wciąż miała jeszcze 17 lat. Tak było m.in. w przypadku kandydatów z Wiszni Małej, Wilamowic, Jelcza-Laskowic czy Jędrzejowa.
Łącznie do rad gmin startuje ponad 132 tysiące osób. Najwięcej z nich mieści się w przedziale wiekowym 41-50 lat. W gminach zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców stanowią oni blisko 31 proc. kandydujących, zaś w gminach ludniejszych około 29 procent. Ubiegający się o urząd radnego najczęściej starują z lokalnych komitetów wyborczych. Spośród komitetów partyjnych najdłuższe listy w tym głosowaniu ma w mniejszych miejscowościach komitet Trzeciej Drogi, zaś w większych komitet PiS-u.
Wybory samorządowe 2024 w liczbach. Kandydaci do rad powiatów i sejmików
Wśród startujących do rad powiatów najstarszy jest 87-letni Józef Walanus z Jeziory. Najmłodsi kandydaci, podobnie jak w przypadku rad gmin, mają po 18 lat. Jest ich równo 70. O tytuł powiatowego radnego łącznie ubiega się ponad 42 tysiące osób. W przypadku sejmików wojewódzkich wszystkich kandydatów jest 5 436. Najstarszym jest Stanisław Kaseja z Łomży, który z listy KO ubiega się o mandat w Sejmiku Województwa Podlaskiego. Najmłodszych, 18-letnich, kandydatów jest w całej Polsce 28.
ZOBACZ TEŻ: Wybory samorządowe 2024. Jakie kompetencje ma sejmik wojewódzki. Co podlega marszałkowi województwa
Wybory samorządowe 2024 w liczbach. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów
Spośród 6731 kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miast najwięcej, bo blisko 40 proc., mieści się w przedziale wiekowym 40-49 lat. Kolejne 30 proc. to osoby między 50. a 59. rokiem życia. Najmniej jest startujących poniżej 30. roku życia i powyżej roku 70. Najstarszym kandydatem jest 81-letni Janusz Korwin-Mikke, który ubiega się o urząd prezydenta Warszawy. Granicę 80 lat przekroczył poza nim jeszcze tylko jeden kandydat – Leopold Jan Gomułkiewicz, startujący na burmistrza Siechnic. Zgodnie z ustanowioną w treści Kodeksu Wyborczego minimalną granicą, najmłodsi kandydaci mają po 25 lat i jest ich 14.
Pod względem wykształcenia najliczniejszą grupę ubiegających się o urząd włodarza stanowią osoby z wykształceniem wyższym. Studia ukończyło bowiem aż 86,8 procent z nich. Czterech kandydatów poinformowało PKW o posiadanym tytule doktora. Wykształcenie średnie zgłosiło blisko 12 procent startujących, zawodowe ma około 1 procent, a gimnazjalne i podstawowe mniej niż 1 procent.
Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów na ogół są bezpartyjni i startują z lokalnych komitetów wyborczych. Przynależność do partii politycznych zadeklarowało niecałe 22 procent z nich. Największa ich cześć należy do Prawa i Sprawiedliwości, najmniejsza do Nowoczesnej.
Źródło: PAP, TVN24.pl