Trwa głosowanie w wyborach samorządowych. Gdzie szukać informacji o kandydatach? Jak sprawdzić adres lokalu wyborczego? Komu przysługuje darmowy transport? Co należy ze sobą zabrać i jak oddać ważny głos? Wyjaśniamy wszystko, co trzeba wiedzieć w związku z niedzielnymi wyborami samorządowymi.
Polacy wybierają dziś członków rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Tam, gdzie głosowanie w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie przyniesie rozstrzygnięcia, 21 kwietnia przeprowadzona zostanie druga tura głosowania. Co należy wiedzieć przed pójściem na wybory?
Gdzie szukać informacji o kandydatach?
Podstawowe informacje o kandydatach można znaleźć na stronie PKW. Należy wejść tam w zakładkę "kandydaci", zaznaczyć miejsce, w którym będziemy głosować, a następnie zmienić ustawioną domyślnie opcję sortowania "wszystkie wybory" na interesującą nas opcję, czyli np. "wójt, burmistrz, prezydent miasta". Wówczas wyświetlą się informacje na temat wieku, miejsca zamieszkania, numeru na liście i komitetu wszystkich osób ubiegających się o urząd włodarza gminy.
By się dowiedzieć więcej o danej osobie, trzeba poszukać informacji na własną rękę. Warto przejrzeć media społecznościowe kandydata i doniesienia lokalnych mediów na jego temat. Jeśli kandydat sprawował już jakiś urząd, warto zajrzeć również na oficjalne strony internetowe lokalnych władz.
Jak sprawdzić, gdzie głosować?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie, gdzie należy się udać, by oddać głos podczas wyborów samorządowych, jest skorzystanie z aplikacji lub strony mObywatel. W przypadku aplikacji, po zalogowaniu się, wystarczy przejść w zakładkę "wybory", a następnie kliknąć "dalej" i wybrać okno dotyczące wyborów samorządowych. Wówczas wyświetli się zarówno nazwa lokalu wyborczego, jak i jego adres.
Osoby korzystające ze strony internetowej www.mobywatel.gov.pl, po zalogowaniu się, muszą z kolei wybrać zakładkę "Twoje dane" i kliknąć w "Centralny Rejestr Wyborców".
Komu przysługuje bezpłatny transport do lokalu wyborczego?
Prawo do bezpłatnego transportu do i z lokalu wyborczego przysługuje osobom z niepełnosprawnością o znacznym lub umiarkowanym stopniu oraz tym, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat. Zapewnienie tego transportu należy do obowiązków wójta gminy, w której w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski. W jego ramach wyborcy odbierani są spod miejsca stałego zamieszkania.
Termin na zgłoszenie zamiaru skorzystania z prawa do transportu na wybory 7 kwietnia upłynął 25 marca. W przypadku głosowania w II turze wyborów, jeśli nie zgłoszono tego przed I turą, termin na zgłoszenie chęci skorzystania z bezpłatnego transportu upłynie 16 kwietnia.
Bezpłatny transport na wybory przysługuje też wyborcom z gmin, w których w dniu wyborów nie funkcjonuje komunikacja publiczna lub jej przystanek jest oddalony o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego. Wówczas jednak głosujący nie są odbierani spod miejsca zamieszkania. Zamiast tego organizowana jest specjalna linia transportu.
Co zabrać na wybory?
By wziąć udział w wyborach samorządowych, należy udać się do lokalu wyborczego z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Niekoniecznie musi być to jednak dowód tożsamości. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.
Ile kart do głosowania otrzymasz?
To, ile kart do głosowania otrzyma wyborca, zależy od miejsca jego zamieszkania. W pierwszej turze większość głosujących dostanie cztery karty. O jedną kartę mniej otrzymają mieszkańcy miast na prawach powiatu, gdzie nie wybiera się rady powiatu. Wyjątkiem jest Warszawa, gdzie - mimo że rady powiatu się nie wybiera - wyborcy i tak dostaną cztery karty. Poza prezydentem miasta, składem rady miejskiej i sejmiku wojewódzkiego wybiorą oni bowiem także radnych dzielnic.
Co ważne, na każdej z kart muszą znajdować się pieczęcie obwodowej komisji wyborczej i terytorialnej komisji wyborczej.
Jak oddać ważny głos w wyborach?
By oddać ważny głos, należy na każdej z otrzymanych kart postawić znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Niepostawienie znaku "X" lub też postawienie znaku innego niż "X" będzie skutkować nieważnym głosem. Wszelkie znaki i przekreślenia traktowane będą jako dopiski, które nie wpływają na ważność głosu.
Źródło: TVN24.pl