To "może być jedna z decydujących kwestii" dla Trumpa. Dotychczas większość głosów oddały kobiety

Źródło:
PAP

W przedterminowym głosowaniu w siedmiu kluczowych stanach w wyścigu o Biały Dom ponad połowę głosów oddały kobiety - wynika z sondażu firmy Catalist. Wśród wyborczyń największym poparciem cieszy się Kamala Harris. Stacja CNN zwraca uwagę, że pozyskanie głosów kobiet to coraz większe wyzwanie dla kandydata republikanów Donalda Trumpa.

W siedmiu stanach o kluczowym znaczeniu w wyścigu o Biały Dom, w przedterminowym głosowaniu, 55 proc. głosów oddały kobiety, a 45 proc. mężczyźni – wynika z sondażu firmy Catalist. Dziesięciopunktowa przewaga, to prawie 1,4 mln głosów. Jak zauważyła amerykańska stacja CNN, to nieco mniejsza różnica między głosującymi kobietami i mężczyznami niż cztery lata temu podczas wyborczego starcia o urząd prezydenta między Joe Bidenem i Trumpem.

>>> WSZYSTKO, CO TRZEBA WIEDZIEĆ O WYBORACH W USA <<<

Tymczasem według najnowszego sondażu ogólnokrajowego ABC News/Ipsos kandydat republikanów traci do demokratki Kamali Harris wśród wyborczyń 14 punktów procentowych. Wynik ten znacznie przewyższa sześciopunktową przewagę Trumpa wśród mężczyzn.

Jennifer Lopez i Kamala Harris podczas wiecu w Nevadzie PAP/EPA/BIZUAYEHU TESFAYE

Jak pisze CNN, na początku kampanii wyborczej, kiedy kandydatem demokratów był jeszcze Joe Biden, Trump oczekiwał, że uda mu się pozyskać głosy kobiet, próbując trafić do nich z postulatami dotyczącymi przede wszystkim gospodarki, ochrony przed przemocą oraz zakazu udziału transseksualnych kobiet w rywalizacji w sportach kobiecych. Wyścig o wyborczynie uległ radykalnej zmianie, kiedy kandydatką demokratów została Kamala Harris, co stanowiło ogromny impuls dla Amerykanek.

Kobiety przesądzą o wyniku wyborów w USA?PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Zdaniem stacji Trump nie znalazł wówczas nowej strategii, ale za to zdwoił działanie bezpośrednio zwracając się do młodych mężczyzn, występując w prawicowych programach w internecie, skierowanych właśnie do takich odbiorców. Jednocześnie unikał udziału w podcastach, rozmowach na YouTubie i programach telewizyjnych, gdzie przeważa żeńska widownia.

"Jeśli trzeci start Trumpa w wyścigu o Biały Dom okaże się nieudany, to jego podejście do zdobywania głosów kobiet – których populacja w Ameryce przewyższa mężczyzn i są one bardziej wiarygodnymi wyborcami – może być jedną z decydujących kwestii w jego kampanii" – skonstatowała CNN.

Były prezydent USA Donald Trump na wiecu wyborczymSARAH YENESEL/PAP/EPA

Poparcie amerykańskich redakcji

Tymczasem portal Semafor podaje, że zdecydowana większość spośród największych amerykańskich gazet i magazynów wyraziła poparcie dla Kamali Harris. Praktyka popierania kandydatów w wyborach przez pisma zanika, a w tym roku głośniej było o tych gazetach, które odmówiły udzielenia poparcia.

ZOBACZ TEŻ: Trump w śmieciarce mówi o Portoryko. Media przypominają, jak rzucał papierowymi ręcznikami

Jednak według zestawienia, Harris otrzymała poparcie kolegiów redakcyjnych 24 gazet i czasopism, w tym jednych z największych: "New York Timesa", "Boston Globe", "Philadelphia Inquirer", "Houston Chronicle", "New Yorker" i "The Atlantic".

"Kamala Harris zademonstrowała troskę, kompetencje i szacunek dla konstytucji - fundamentalne przymioty potrzebne do pełnienia najwyższych urzędów" - napisała rada redakcyjna "NYT", określając kandydatkę demokratów jako "jedyny partriotyczny wybór" w wyborach i przeciwstawiając to zagrożeniem dla demokracji, jakim jej zdaniem jest Donald Trump.

Trump na wiecu w MilwaukeePAP/EPA

Wśród pięciu gazet, które poparły Trumpa są "Las Vegas Review-Journal", największa gazeta w Nevadzie, jednym z kluczowych stanów wahających się, konserwatywny "Washington Times" założony przez koreańską sektę Kościół Zjednoczenia, magazyn dla mężczyzn "Maxim", żydowski tygodnik "The Jewish Voice" oraz prawicowy tabloid "New York Post".

ZOBACZ TEŻ: Donald Trump o "oszustwach na wielką skalę". Władze stanowe zaprzeczają

"Zanim COVID-19 wywołał spustoszenie na całym świecie, wyniki pierwszej kadencji Trumpa to pensje, które rosły znacznie szybciej niż inflacja, najniższe bezrobocie od 50 lat, bezpieczna granica i pokój za granicą" - podsumowało kolegium redakcyjne nowojorskiej gazety należącej do koncernu Ruperta Murdocha.

Inny dziennik należący do tej samej grupy, "Wall Street Journal", zgodnie z tradycją nie poparł żadnego kandydata.

Autorka/Autor:momo//mm

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl