Co czeka nas po wyborach w USA? Najważniejsze daty

Źródło:
Time, ABC, Politico, tvn24.pl
W Georgii trwa zliczanie głosów
W Georgii trwa zliczanie głosów Reuters
wideo 2/5
W Georgii trwa zliczanie głosów Reuters

Trwa liczenie głosów po wtorkowych wyborach prezydenckich w USA. Co będzie się działo w kolejnych dniach i tygodniach po nich? Oto najważniejsze daty aż do styczniowej inauguracji nowego prezydenta.

W wyborczy wtorek Amerykanie wskazali, kto przez następne lata powinien przejąć stery w ich kraju i zamieszkać w Białym Domu. - Dzisiaj napisaliśmy historię. To jest jasne, że osiągnęliśmy najbardziej niewiarygodny polityczny sukces. To zwycięstwo, którego nasz kraj nigdy nie widział - mówił Donald Trump, gdy ciągle jeszcze trwało liczenie głosów.

Oprócz nowego prezydenta amerykańscy wyborcy wskazali też członków Kongresu (Izby Reprezentantów i Senatu). ZOBACZ: Jak zmieni się układ sił w Kongresie USA?

A co czeka nas w kolejnych dniach po wyborach? Przedstawiamy najważniejsze daty.

7 listopada. Poświadczanie wyników

Gdy wszystkie głosy zostaną policzone, lokalne władze stanowe rozpoczną certyfikowanie wyników, czyli poświadczanie przez urzędników, że wyniki te są prawdziwe i dokładne. Póki tak się nie stanie, ogłoszone wyniki pozostają wynikami nieoficjalnymi.

Terminy na sfinalizowanie tej procedury są różne w poszczególnych stanach. Jako pierwszy - już do 7 listopada - certyfikować głosowanie musi stan Delaware. Spośród stanów wahających się Georgia ma czas do 23 listopada, Michigan do 25 listopada, Karolina Północna i Nevada do 26 listopada, Wisconsin do 1 grudnia, Arizona do 2 grudnia. Pensylwania nie ma określonego terminu certyfikacji.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki w stanach kluczowych. CNN: Pensylwania, Karolina Północna i Georgia dla Trumpa

11 listopada. Okres przejściowy

Czas biegnący od wyborów prezydenckich do zaprzysiężenia nowego prezydenta jest w USA okresem przejściowym (presidential transition). Wtedy prezydent-elekt przygotowuje się do objęcia władzy - m.in. zapoznaje się z bieżącą sytuacją polityczną czy gospodarczą. Poszczególne agencje czy urzędy przygotowują dla niego w tym celu specjalne sprawozdania.

W 2022 roku Kongres przyjął zmiany w prawie - Presidential Transition Improvement Act - na mocy których okres przejściowy musi się rozpocząć pięć dni po wyborach, nawet jeśli ich zwycięzca wciąż nie jest pewny. Jak pisze time.com, w tym roku przekazywanie ważnych informacji w sprawzdaniach dla nowej administracji ma się rozpocząć 11 listopada.

26 listopada. Wyrok w sprawie Trumpa

Kilka tygodni po wyborach zapadnie ważny wyrok w sprawie Donalda Trumpa. W maju sąd uznał, że republikanin jest winny w sprawie 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej. Chodzi o ukrywanie zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels podczas kampanii wyborczej w 2016 roku. Pierwotnie rozprawa z ogłoszeniem wyroku była zaplanowana na 18 września, ale prawnicy Trumpa argumentowali, że data ta jest zbyt bliska wyborów i może wpłynąć na ich wynik. Prowadzący sprawę sędzia Juan Merchan przychylił się do tej argumentacji i przesunął rozprawę.

Maksymalny wymiar kary za fałszowanie dokumentacji biznesowej to cztery lata pozbawienia wolności.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie wygrał Donald Trump?

11 grudnia. Wybór elektorów

Po certyfikacji wyników wyborów stanowy organ wykonawczy, z reguły gubernator, zatwierdza stanowych elektorów. Liczba elektorów przypadających na dany stan jest ustalona odgórnie. A to, jak stanowi elektorzy zagłosują, zależy od tego, jak zagłosowali wyborcy w tym stanie (choć mogą się zdarzyć wyjątki). ZOBACZ >> WIĘCEJ O ELEKTORACH.

Po wyborach władze każdego ze stanów przygotowują siedem kopii dokumentów nazywanych Certificates of Ascertainment, w których wypisane są osoby mianowane na elektorów. Ostateczny termin na ich wydanie to w tym roku właśnie 11 grudnia. Po jednym egzemplarzu takiego certyfikatu z każdego stanu jest następnie wysyłane do Archiwum Narodowego.

17 grudnia. Głosowanie elektorów

Spotkanie Kolegium Elektorów zawsze przypada na pierwszy wtorek po drugiej środzie grudnia. W tym roku będzie to 17 grudnia. Elektorzy spotkają się w poszczególnych stanach, by oddać głos na nowego prezydenta i wiceprezydenta.

Na certyfikacie nazwanym Certificate of Vote elektorzy zapisują kandydatów (również na wiceprezydenta), którzy otrzymali głosy elektorskie i liczbę tych głosów. Sporządza się sześć egzemplarzy takich certyfikatów i pieczętuje, wraz z pozostałymi sześcioma Certificates of Ascertainment. Każdy stan wysyła następnie powstałe w ten sposób sześć par certyfikatów odpowiednim władzom federalnym i stanowym.

ZOBACZ TEŻ: Elektorzy, punkty i najważniejsza liczba. Tak się głosuje w USA

25 grudnia. Głosy elektorskie docierają do Waszyngtonu

Do tego dnia - to czwarta środa grudnia - głosy elektorskie muszą dotrzeć z poszczególnych stanów do Waszyngtonu i trafić do przewodniczącego Senatu oraz głównego archiwisty.

3 stycznia. Zbiera się Kongres

Tego dnia w południe zbierają się nowo wybrana Izba Reprezentantów i Senat. Nowy Kongres składa przysięgę przed podliczeniem głosów elektorskich.

6 stycznia. Formalne ogłoszenie zwycięzcy

6 stycznia o godz. 13:00 odbędzie się połączona sesja Izby Reprezentantów i Senatu, podczas której policzone zostaną głosy elektorów i formalnie ogłoszony zostanie zwycięzca wyborów. Przewodniczyć tej procedurze będzie przewodniczący Senatu, którym według prawa jest urzędujący wiceprezydent USA. Oznacza to, że Kamala Harris, bez względu na wynik wyborów prezydenckich, będzie przewodzić tej ceremonii i to ona oficjalnie ogłosi zwycięzcę wyborów.

20 stycznia. Inauguracja nowego prezydenta

Około południa tego dnia na Kapitolu w Waszyngtonie rozpocznie się ceremonia, podczas której zaprzysiężony zostanie 47. prezydent USA oraz jego wiceprezydent. Zwyczajowo w ceremonii tej uczestniczą m.in. byli prezydenci USA. Po poprzednich wyborach na zaprzysiężeniu Joe Bidena nie pojawił się jednak oddający władzę Donald Trump.

W TVN24 i TVN24 GO trwa specjalny program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Time, ABC, Politico, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

Pozostałe wiadomości

Według sondaży CNN, Donald Trump zdobył 276 głosów elektorskich i został prezydentem Stanów Zjednoczonych. Kamala Harris zdobyła 223 głosy elektorskie i prowadzi w 19 stanach. W TVN24 i w TVN24 GO trwa program "Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydarzenia z USA relacjonujemy również w tvn24.pl.

CNN: Donald Trump prezydentem USA

CNN: Donald Trump prezydentem USA

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, CNN, Reuters

Stan demokracji, gospodarka, prawo aborcyjne, imigracja i polityka zagraniczna - to pięć najważniejszych kwestii, które Amerykanie brali pod uwagę wybierając swojego kandydata. Wynika to z sondaży exit poll przeprowadzonych w czasie wtorkowych wyborów. Osoby, dla których najważniejsza jest demokracja i prawo aborcyjne w większości poparły Harris, a ci, których bardziej zajmuje gospodarka, imigracja i polityka zagraniczna - Trumpa.

Pięć kluczowych spraw dla Amerykanów. Co zdecydowało o wyniku wyborów

Pięć kluczowych spraw dla Amerykanów. Co zdecydowało o wyniku wyborów

Źródło:
NBC News, CNN, tvn24.pl
Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Będzie drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich w USA głos zabrał minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Jestem w bieżącym kontakcie z najwyższymi przedstawicielami do spraw bezpieczeństwa w obozie Donalda Trumpa. Europa musi pilnie wziąć większą odpowiedzialność za swoje bezpieczeństwo - powiedział w czasie krótkiego oświadczenia dla dziennikarzy. Gotowość do współpracy z nową administracją przekazał Minister Obrony Narodowej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Krótkie oświadczenie Sikorskiego. "Europa musi pilnie wziąć odpowiedzialność"

Krótkie oświadczenie Sikorskiego. "Europa musi pilnie wziąć odpowiedzialność"

Źródło:
TVN24, PAP

Jarosław Sachajko z koła Wolni Republikanie pogratulował z sejmowej mównicy Donaldowi Trumpowi, który według sondaży został 47. prezydentem USA. Po tych słowach posłowie PiS i Konfederacji wstali z miejsc i zaczęli klaskać. Część z nich skandowała: "Donald Trump".

Wstali z miejsc, klaskali, skandowali nazwisko. Owacje dla Trumpa od posłów PiS i Konfederacji

Wstali z miejsc, klaskali, skandowali nazwisko. Owacje dla Trumpa od posłów PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Wybory w USA były w dużej mierze walką o zwycięstwo w siedmiu tak zwanych swing states, czyli stanach wahających się. Z prognoz podanych przez CNN wynika, że głosy z Pensylwanii, Wisconsin, Georgii i Karoliny Północnej trafią do Donalda Trumpa. Jak głosowali wyborcy w stanach kluczowych?

Wyniki w stanach kluczowych. CNN: Pensylwania, Karolina Północna, Georgia i Wisconsin dla Trumpa

Wyniki w stanach kluczowych. CNN: Pensylwania, Karolina Północna, Georgia i Wisconsin dla Trumpa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, CNN

Uważam, że byłby potrzebny jakiś kontakt prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem, żeby wytłumaczyć mu kwestie ukraińskie i sytuację w naszym regionie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Dodał, że gdyby był dziś doradcą Dudy, sugerowałby mu, żeby "zaangażował się w ostatnią misję, taki last dance".

Kwaśniewski: radziłbym Dudzie, żeby zaangażował się w ostatnią misję, swój last dance

Kwaśniewski: radziłbym Dudzie, żeby zaangażował się w ostatnią misję, swój last dance

Źródło:
TVN24

Powyborcze sondaże i prognozy amerykańskich mediów wskazują, że w wyścigu o Biały Dom zwyciężył Donald Trump. Do republikanina płyną gratulacje przywódców z całego świata. Wpis z gratulacjami opublikowali między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

"Gratulacje, panie prezydencie. Dokonałeś tego". Przywódcy gratulują Trumpowi

"Gratulacje, panie prezydencie. Dokonałeś tego". Przywódcy gratulują Trumpowi

Źródło:
Reuters

Policjanci z Trzebnicy (woj. dolnośląskie) zatrzymali czterech obywateli Gruzji podejrzewanych o rozbój na 75-letnim mieszkańcu powiatu. Senior został napadnięty przed domem, po tym, jak wrócił z banku z wypłaconymi pieniędzmi.

Obserwowali go w banku, napadli pod domem. Zatrzymano czterech obywateli Gruzji

Obserwowali go w banku, napadli pod domem. Zatrzymano czterech obywateli Gruzji

Źródło:
tvn24.pl

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

Aż 4,7 tysiąca osób, zatrudnionych w europejskich zakładach niemieckiego producenta maszyn i części samochodowych Schaeffler, straci pracę wskutek zwolnień lub przesunięć etatów w obrębie firmy. Do tak radykalnych cięć skłoniły firmę rozczarowujące wyniki finansowe. Zysk operacyjny firmy spadł niemal o połowę w trzecim kwartale.

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Ogromne zwolnienia u niemieckiego producenta

Źródło:
Reuters

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko poraził prąd. Zmarło

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko poraził prąd. Zmarło

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potwierdzamy otrzymanie od firmy Leapmotor informacji o wstrzymaniu ich inwestycji w naszym kraju - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Chiński producent elektryków tłumaczy, że ta informacja wynika z decyzji chińskiego Ministerstwa Gospodarki. Od 30 października obowiązuje unijne rozporządzenie dotyczące ceł na samochody elektryczne z Państwa Środka.

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Chiński producent aut wstrzymuje inwestycje w Polsce

Źródło:
PAIH, tvn24.pl, PAP

Wartość rynkowa koncernu Nvidia przebiła we wtorek wycenę Apple, co sprawia, że popularny producent procesorów graficznych stał się największą pod względem wartości spółką publiczną na świecie. Od początku roku akcje nowego lidera wzrosły trzykrotnie.

Apple traci pozycję lidera. Oto najbardziej wartościowa firma na świecie

Apple traci pozycję lidera. Oto najbardziej wartościowa firma na świecie

Źródło:
PAP

Dzisiaj napisaliśmy historię nie bez przyczyny. To jasne, że osiągnęliśmy najbardziej niewiarygodny polityczny sukces - powiedział Donald Trump w pierwszym powyborczym przemówieniu. Wszystko wskazuje na to, że to republikanin zostanie nowym prezydentem USA.

Donald Trump: napisaliśmy dziś historię, to niewiarygodny sukces

Donald Trump: napisaliśmy dziś historię, to niewiarygodny sukces

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Republikanie przejmują kontrolę nad Senatem - prognozuje stacja CNN, według której "czerwoni" zapewnili sobie już co najmniej 51 mandatów w izbie wyższej. Wciąż ważą się losy tego, która z partii będzie miała większość w Izbie Reprezentantów, obecnie kontrolowanej przez republikanów. Kluczowe starcia dotyczą 40 okręgów wyborczych. 

Amerykanie wybrali nie tylko prezydenta. Jak zmieni się układ sił w Kongresie USA?

Amerykanie wybrali nie tylko prezydenta. Jak zmieni się układ sił w Kongresie USA?

Źródło:
Reuters, CNN, PAP

Rynek walutowy reaguje na niepełne wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wzrostem kursu dolara. W środę rano złoty osłabił się wobec amerykańskiej waluty o ponad 2 procent. Bitcoin jest najdroższy w historii.

Dolar mocno drożeje, bitcoin bije rekordy

Dolar mocno drożeje, bitcoin bije rekordy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Marcin Wrona z West Palm Beach, Piotr Kraśko z Waszyngtonu, Katarzyna Kolenda-Zaleska z Filadelfii, Arleta Zalewska z Atlanty, Jan Pachlowski z Madison i Michał Sznajder wprost spod Białego Domu. Tak wysłannicy TVN24 i "Faktów" TVN relacjonowali wieczór wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

"Jest tu cały świat, jesteśmy też my". Tak nasi wysłannicy relacjonowali wieczór wyborczy

Źródło:
TVN24

Donald Trump jest przyjacielem Polski i Polaków - powiedział w środę rano ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dyplomata zapewniał, że bez względu na to, kto zostanie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych, "bliska przyjaźń pomiędzy Polską i USA będzie kontynuowana". Najbardziej prawdopodobnym zwycięzcą wyborów jest Trump.

Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polaków. Więź między Polską i USA będzie kwitła

Brzezinski: Trump jest przyjacielem Polaków. Więź między Polską i USA będzie kwitła

Źródło:
TVN24

Które stany poparły Kamalę Harris? Kandydatka demokratów wygrała między innymi w Kalifornii, Nowym Jorku, New Jersey, Kolorado, Wirginii, Vermont, Massachusetts, Maryland czy stołecznym Dystrykcie Kolumbii. Do godziny 10.40 czasu polskiego w środę zdobyła 219 głosów elektorskich - prognozuje stacja CNN.

CNN: lista stanów, w których wygrała Kamala Harris

CNN: lista stanów, w których wygrała Kamala Harris

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, TVN24

Donald Trump, dzięki 10 głosom elektorskim z Wisconsin, przekroczył próg wymaganych 270 głosów i wygrywa wybory prezydenckie - podała po godz. 11.30 stacja CNN. Jakie stany poparły nowego prezydenta-elekta?

Gdzie wygrywa Donald Trump? CNN: przekroczył próg 270 głosów elektorskich

Gdzie wygrywa Donald Trump? CNN: przekroczył próg 270 głosów elektorskich

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, TVN24

Rafael, który jeszcze we wtorek był burzą tropikalną, przekształcił się w huragan i przechodzi przez Kajmany na Morzu Karaibskim. Na jego drodze jest Kuba i zanim do niej dotrze jeszcze bardziej ma się nasilić, grożąc gwałtownymi powodziami. W związku z bliskim przemieszczaniem się cyklonu pogoda pogorszyła się na Florydzie.

Rafael to już huragan i jest coraz silniejszy. Niesie wielkie ulewy

Rafael to już huragan i jest coraz silniejszy. Niesie wielkie ulewy

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Śródmiejscy policjanci zatrzymali 24-latka podejrzanego o rozbój. W rozmowie z policjantami tłumaczył, że pokłócił się z dziewczyną, po czym zaatakował przypadkowego mężczyznę, próbując ukraść mu słuchawki.

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Zaatakował przechodnia, bo "chwilę wcześniej pokłócił się z dziewczyną"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Grupa Mulliez, do której należy sieć sklepów wielkopowierzchniowych Auchan, przedstawiła we wtorek przedstawicielom pracowników proponowany plan zwolnień, który obejmuje łącznie 2389 miejsc pracy we Francji. Spółka uzasadniła swoje plany problemami finansowymi - poinformowała agencja AFP.

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Auchan przedstawił plan likwidacji prawie 2400 miejsc pracy

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie do 400 milionów złotych. W Polsce odnotowano jedną wygraną IV stopnia. Oto liczby, które wylosowano 5 listopada 2024 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Na jednej z grup facebookowych mieszkańców Bemowa pojawiło się nagranie, na którym widać, jak podczas spaceru kobieta bije dziecko w wózku. Sprawą zajmuje się policja, która zdążyła już zidentyfikować rodzinę dziecka i zapukać do jej drzwi.

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Dziecko w wózku bite na ulicy. Sprawą zajmuje się policja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poznańscy policjanci poszukiwali dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelowali o pomoc w ich identyfikacji. Już po kilku godzinach się to udało.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Ustalili tożsamość poszukiwanych

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, KMP Poznań

Wrocławski ogród zoologiczny pożegnał niedźwiedzicę himalajską Józię, która była jedną z najstarszych mieszkanek tego miejsca. Józia przeżyła tam prawie 37 lat.

Wrocławskie zoo żegna niedźwiedzicę himalajską. Józia żyła niemal 37 lat

Wrocławskie zoo żegna niedźwiedzicę himalajską. Józia żyła niemal 37 lat

Źródło:
tvn24.pl
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominowanych do tegorocznych Europejskich Nagród Filmowych. Trzy nominacje trafiły do filmu polsko-szwedzkiego twórcy Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", a polska produkcja "W zawieszeniu" Ukrainki Aliny Maksimenko znalazła się wśród nominowanych w kategorii Europejski Film oraz Europejski Film Dokumentalny.

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Europejskie Nagrody Filmowe 2024. Polskie akcenty na liście nominowanych

Źródło:
tvn24.pl

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl