TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
"Równe prawa dla wszystkich. Zrobić to może chłopak, który przeszedł długą drogę"
TVN24 | Wybory prezydenckie 2020
- Źródło:
- TVN24,tvn.pl, PAP
Jako prezydent RP nie dopuszczę do tego, żeby ktokolwiek w kraju, w którym ja będę głową państwa, nie miał równych praw - mówił na spotkaniu z mieszkańcami Elbląga kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Do wyborów prezydenckich zostało kilka dni. Kandydaci zwiększają wysiłki, by zdobyć głosy wyborców. Na tvn24.pl relacjonujemy kampanijny wtorek. To także ostatni dzień na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce.
Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Ewentualna druga tura 12 lipca. Głosowanie odbędzie się metodą hybrydową - tradycyjnie oraz dla chętnych korespondencyjnie. Wybory w trybie wyłącznie korespondencyjnym Państwowa Komisja Wyborcza zarządziła w dwóch gminach. Głosować będzie można na 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego i Stanisława Żółtka.
Relacja odświeża się automatycznie
- 17:43
Trzaskowski: Dzisiaj trzeba jasno powiedzieć, że ten program rządowy jest jednym z najważniejszych programów, jaki można sobie wyobrazić. Jeżeli dziś ktoś chce nas uczyć, czym jest rodzina, to musi stanąć w prawdzie i powiedzieć jasno, że szansę trzeba dać wszystkim. I to dzisiaj państwu obiecuję, i to dzisiaj państwu gwarantuję.
- 17:42
Trzaskowski przypomniał, że we wtorek obchodzony jest Dzień Ojca. - Nie każdy, niestety, w Polsce miał tę szansę, żeby zostać ojcem i niektórzy zostali tej szansy pozbawieni - albo przez ideologię, albo przez zwykły upór i dzisiaj chciałem wam powiedzieć, że jeżeli zostanę prezydentem Rzeczypospolitej, to będę robił wszystko, co w mojej mocy, żeby przywrócić rządowy program in vitro - zadeklarował.
Dodał, że z tego programu urodziło się 22 tysięcy Polek i Polaków. - I wszyscy powinniśmy być z tego dumni - podkreślił.
- 17:39
Trzaskowski: Dzisiaj możemy się wreszcie zająć tym, co naprawdę najważniejsze, bo nie wybieramy prezydenta na ostatnie pięć lat, a na kolejne pięć lat. Musimy dzisiaj patrzeć w przyszłość, musimy patrzeć na to, co naprawdę dzisiaj jest istotne, musimy dzisiaj stawiać czoła najważniejszym wyzwaniom, które stoją przed nami, przed Polską, przed Unią Europejską, a czasami nawet przed całym światem.
- 17:38
Trzaskowski po raz kolejny zapewnił o woli utrzymania programu 500 plus i obecnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
- 17:37
Trzaskowski: Nowa polityka i politycy nowej generacji różnią się tym od tych, którzy prowadzą przez cały czas te same bitwy, że są w stanie powiedzieć: tak, wsłuchujemy się w głos obywatela i w związku z tym podejmujemy decyzje na tej podstawie. Ba, nawet jesteśmy w stanie się przyznać do błędu, jesteśmy w stanie się przyznać, że dzisiaj wyciągnęliśmy ze wszystkiego konsekwencje.
- 17:37
Trzaskowski: Prezydent musi sprzeciwiać się próbie uwłaszczania się na państwie. Musi się jasno sprzeciwiać naruszaniu niezależności instytucji, ale prezydent musi również sobie zdawać sprawę, co się w państwie dzieje, musi sobie zdawać sprawę z najważniejszych problemów, bo dzisiaj największym problemem debaty publicznej w Polsce jest to, że przez cały czas rządzący szukają tematów zastępczych. I tego też mamy dość.
- 17:36
Rafał Trzaskowski w Lublinie: potrzeba nam prezydenta, który będzie stał przy wszystkich tych, którym się dzieje się krzywda, będzie stał przy wszystkich tych, którym jest w danym momencie trudno, będzie sprzeciwiał się dzieleniu nas, obrażaniu nas, bo wszyscy tego mamy dość.
- 16:56
Biedroń: Pierwsza tura służy temu, żeby pokazać, ile waży nasz głos, jak bardzo trzeba się liczyć z tymi ludźmi, którzy są zdeterminowani od lat, żeby wychodzić na ulicę, walczą za Polskę, Polskę, w której kobiety i mężczyźni mają równe prawa, Polskę, w której jest dostęp, w każdym zakątku tego kraju, do dobrego transportu publicznego, a młodzi ludzie mają prawo do mieszkania. O taką Polskę będziemy walczyli.
- 16:53
Biedroń: Jako prezydent RP nie dopuszczę do tego, żeby ktokolwiek w kraju, w którym ja będę głową państwa, nie miał równych praw.
- 16:52
Biedroń: Nie zrobi tego żaden prezydent z cygarem i winem z Warszawy. Nie zrobi tego także prezydent, który jest wiernym sługą swego pana, czyli Jarosława Kaczyńskiego. Zrobić to może chłopak, który przeszedł bardzo długą drogę, żeby tu stanąć przed państwem, żeby walczyć o Polskę naszych marzeń, Polskę równą, Polskę sprawiedliwą, Polskę, w której nikt nikogo nie nazywa gorszym sortem.
- 16:51
Biedroń: Musimy zliberalizować ustawę o przerywaniu ciąży. Kobiety muszą w Polsce mieć takie same prawa, jak mają Niemki. Jak równość to równość. Dla wszystkich.
- 16:50
Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń spotkał się z mieszkańcami Elbląga.
- 15:44
Trzaskowski po angielsku do zagranicznego dziennikarza: jeśli zostanę prezydentem, mam plan na obronę sądów.
- 15:41
Trzaskowski: należy zadać pytanie, czy to jest kolejne rzucanie kłód pod nogi tym, którzy chcą w tych wyborach zagłosować.
- 15:40
Trzaskowski: jeśli chodzi o głosowanie za granicą, dochodzi do nas wiele niepokojących sygnałów.
- 15:40
Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej w sprawie klubu sportowego Skra Warszawa: dziwne, że PiS rozlicza mnie z obietnic wyborczych po półtora roku.
- 14:40
Kosiniak-Kamysz: polska, wspólna sprawa wygra 28 czerwca.
- 14:39
Władysław Kosiniak-Kamysz w Toruniu: mam program, nie mam nad sobą żadnego prezesa.
- 14:20
Hołownia: chciałby odbudować relacje z Ukrainą, nie milczeć o sytuacji Białorusi, a relacje z Rosją prowadzić w ten sposób, abyśmy nie musieli cały czas obawiać się, tylko być silnym partnerem, który siedzi przy stole, a tego się nie da zrobić bez budowania naszego potencjału w Unii Europejskiej.
Szymon Hołownia w Warszawie
- 14:14
Hołownia: powinniśmy mieć dobre relacje z USA, ale nie tylko i wyłącznie z administracją Donalda Trumpa.
- 14:13
Hołownia: mam nadzieję, że moja prezydentura będzie czasem, w którym odnowimy naszą obecność w tych układach w UE, które są najważniejsze.
- 14:10
Hołownia: w środowisku międzynarodowym Polska powinna być partnerem nie głośnym, ale słuchanym.
- 14:10
Hołownia: powinniśmy się definiować przez umiejętność budowania sojuszy.
- 14:09
Hołownia: potrzebujemy dzisiaj w świecie, który dotknięty pandemią pokazał nam, jak jest połączony wieloma więziami, aby mądrze prowadzić politykę zagraniczną.
Hołownia o polityce zagranicznej
- 14:06
Szymon Hołownia zaprezentował swoją wizję polityki zagranicznej.
- 14:03
Prezydent Andrzej Duda w Zakopanem
- 13:46
Trzaskowski: silny prezydent powinien też proponować własne rozwiązania.
- 13:45
Trzaskowski: każdej władzy trzeba patrzeć na ręce i to jest systemowo mądre, żeby prezydent z innej opcji politycznej mógł tej władzy patrzeć na ręce.
Trzaskowski: to jest systemowo mądre, żeby prezydent z innej opcji politycznej mógł tej władzy patrzeć na ręce
- 13:45
Trzaskowski: mam takie wrażenie, że dziś często rządzący szukają tematów zastępczych, a powinniśmy się skoncentrować na tym co jesteśmy w stanie zrobić po epidemii.
- 13:44
Rafał Trzaskowski w Urszulinie: wszędzie rozmawiamy o tych samych problemach - po epidemii rozmawiamy o podstawowych problemach służby zdrowia, bezpieczeństwie, edukacji, o tym, że w samorządowych budżetach jest coraz mniej pieniędzy.
- 12:51
- 12:49
Fogiel: w jutrzejszym wydarzeniu organizowanym przez młodych ludzi będzie brał udział pan prezes Jarosław Kaczyński, jest zaangażowany w kampanię od samego początku.
- 12:47
Bielan: termin na złożenie wniosku mija o godzinie 13.00.
- 12:44
Fogiel: odwołaliśmy się od orzeczenia sądu ws. pozwu w trybie wyborczym, bo się z nim nie zgadzamy.
Komitet Dudy złożył zażalenie na oddalenie pozwu wyborczego w sprawie słów Trzaskowskiego
- 12:42
Fogiel: Trzaskowski do dziś nie zaprezentował swojego programu, to jest coś spisanego, trudniej odwrócić kota ogonem.
- 12:41
Radosław Fogiel, sztab prezydenta Andrzeja Dudy: Rafał Trzaskowski ma długą historię co najmniej mijania się z prawdą.
- 12:39
Trwa konferencja sztabu wyborczego prezydenta Andrzeja Dudy.
- 12:37
- 12:32
Bosak: wzywam rząd do wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach.
- 12:31
Bosak: inne kraje dbają o emigrację, polscy politycy nie.
- 12:30
Krzysztof Bosak w Grudziądzu o wyborach za granicą: w części krajów polscy obywatele zostali pozbawieni możliwości głosowania
Krzysztof Bosak o wyborach za granicą
- 12:26
Prezydent Andrzej Duda w Zakopanem mówi o modernizacji obiektów sportowych.
Prezydent Andrzej Duda w Zakopanem
- 12:22
Biedroń: jeśli państwo stać na dotowanie kościołów, to musi też wspierać żłobki, przedszkola i szkoły
- 12:17
Biedroń: musimy budować mieszkania z niskim czynszem, na skalę możliwości młodych ludzi, żeby mogli planować swoją przyszłość w takich miastach jak Olsztyn.
- 12:15
Biedroń: chciałbym zaprezentować swój program "Start dla młodych", podstawę, która sprawi, że młodzi ludzie będą zostawali tutaj, w Olsztynie.
Robert Biedroń o programie "Start dla młodych"
- 12:14
Biedroń: dzisiaj ze smutkiem dowiedziałem się podczas spotkania z prezydentem Olsztyna, że niestety samorząd zostaje sam jeśli chodzi o funkcjonowanie.
- 12:12
Robert Biedroń w Olsztynie: to Olsztyn dał mi szansę, żeby być tu, gdzie jestem.
- 11:59
Prosząc zebranych o wsparcie i udział w wyborach prezydenckich, Andrzej Duda przekonywał w Poroninie, że w tych wyborach "to jest głos za tym - albo się Polska będzie dalej dynamicznie rozwijała w poszanowaniu naszych wartości, i te wartości będą pilnowane, bo jak ich pilnuję i będę ich pilnował jako prezydent, albo tak nie będzie, albo zostaniemy cofnięci, albo będą nam obce wartości wprowadzali, i jeszcze nam mówili, że są lepsze od naszych, a to jest nieprawda, bo nasze są dobre, najlepsze i sprawdzone".
Ubiegający się o reelekcję prezydent obiecywał też, że nie pozwoli żeby eksperymentowano używając do tego dzieci. - I dopóki starczy mi sił, obiecuję państwu, zawsze będę bronił naszej rodziny, tradycyjnej rodziny, według naszego polskiego modelu, takiego, jaki znany jest tutaj na Podhalu. I nie pozwolę tutaj wprowadzać eksperymentów na nieznanym, zwłaszcza, żeby eksperymentowano jeszcze w dodatku używając do tego dzieci. Nie zgadzam się na to. Nie zgadzam się na to i koniec - oświadczył Andrzej Duda. - 11:43
Prezydent Andrzej Duda przekonywał w Poroninie, że najważniejsza jest polityka prorodzinna, dlatego nie miał od początku urzędowania żadnych wątpliwości, że "trzeba działać dla rodziny". - I ten cały system był dla rodziny - mówił, nawiązując m.in. do Programu 500 plus.
- Jest artykuł 18 w polskiej konstytucji, gdzie jest jasno napisane, że rodzina jest pod szczególną opieką ze strony polskiego państwa i pod szczególną ochroną, tak samą jak macierzyństwo, tak samo jak rodzicielstwo, a małżeństwo to jest związek kobiety i mężczyzny. Jest napisane? Jest. A kto to podważa, ten chce łamać polską konstytucję - zaznaczył prezydent.Prezydent Andrzej Duda o polityce prorodzinnej
- 11:39
- 11:38
- Te wybory prezydenckie, które się zbliżają – mówię to wszędzie, gdzie jestem - to są wybory, które ukierunkują nas, ukierunkują rozwój Polski na najbliższe lata, a - kto wie - być może nawet na dziesięciolecia – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek w Poroninie. - Mamy tę niepowtarzalną szansę, że od 30 lat żyjemy w niepodległym, suwerennym, rzeczywiście wolnym kraju (…), to my wybieramy władze – dodał.
- Ja chcę kontynuować tą politykę, którą realizowałem przez ostatnie pięć lat – zadeklarował. Według prezydenta była to polityka prowadzona dla rodziny i dla godności.
Nawiązał także do rozbudowy połączeń kolejowych na Podhalu. Zaznaczył, że ze względu na "przywiązanie do ojcowizny" inwestycje związane z ingerencją we własność wymagają delikatności i uzgodnień z mieszkańcami.Prezydent Andrzej Duda w Poroninie
- 11:36
Komitet wyborczy Andrzeja Dudy złożył we wtorek do Sądu Apelacyjnego w Warszawie zażalenie na orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie wypowiedzi kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego o milionie osób, które straciły pracę - poinformował PAP pełnomocnik wyborczy komitetu Krzysztof Sobolewski.
- 11:20
Kosiniak-Kamysz: jako prezydent RP będę strażnikiem silnych wspólnot samorządowych
- 11:06
Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz we wtorek podczas konferencji prasowej we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) podkreślił, że "polityka zagraniczna, niezależnie od tego, kto będzie prezydentem, musi być ustalona, kontynuowana i zabezpieczona przez różne środowiska polityczne". - Inaczej niż prezydent Andrzej Duda będę podchodził do kwestii bezpieczeństwa polskiego - oświadczył Kosiniak-Kamysz.
- Prezydent Duda udaje się w środę na spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przed takimi wizytami zawsze będę zwoływał Rady Bezpieczeństwa Narodowego, bo musi być wspólne stanowisko wszystkich głównych sił politycznych, co do strategii obronnej, bezpieczeństwa państwa polskiego i relacji międzynarodowych - powiedział Kosiniak-Kamysz. Według niego, "polityka musi polegać na dialogu i współpracy".
Kosiniak-Kamysz zapowiedział także, że jako prezydent utworzy w dawnych miastach wojewódzkich filie kancelarii prezydenta. - Chcę, żeby w dawnych miastach wojewódzkich powstały filie kancelarii prezydenta z pomocą prawną, z pomocą dla osób niepełnosprawnych, z pomocą i wsparciem dla tych wszystkich, którzy przychodzą i chcą mieć wypełnione wnioski o różnego rodzaju wsparcie, dofinansowanie, żeby tłumaczyć skomplikowaną rzeczywistość polityczną i prawną - mówił kandydat. Zdaniem szefa PSL, utworzenie wojewódzkich filii kancelarii prezydenta "pozwoli podnieść rangę miast wojewódzkich". - 11:00
Kosiniak-Kamysz: przywrócimy braterstwo, przywrócimy normalność
- 11:00
Kosiniak-Kamysz: proszę o odwagę 28, nie dajcie się zmanipulować
- 10:58
Kosiniak-Kamysz: czas odnowić współpracę, normalność, nie zrobią tego ci, którzy są z dwóch partii politycznych, które wzięły się za łby
Kosiniak-Kamysz: czas odnowić współpracę, normalność
- 10:57
Kosiniak-Kamysz: VAT na zdrową żywność powinien być zerowy
- 10:56
Kosiniak-Kamysz: stawiamy na polskie rolnictwo
- 10:54
Kosiniak-Kamysz: musimy zahamować inflację, obniżyć VAT
- 10:52
Władysław Kosiniak-Kamysz w Lipnie: trzeba postawić na edukację i na to, co jest szansą dla polskich przedsiębiorstw, to są rodzinne firmy, małe przedsiębiorstwa
- 10:45
Każdy, kto podpisał się pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego, powinien namówić cztery osoby do głosowania na niego, wtedy magiczna bariera 10 milionów głosów zostanie przekroczona - apelował we wtorek lider PO Borys Budka. Przewodniczący PO wystąpił na konferencji prasowej w Katowicach z posłami śląskimi KO i działaczami samorządowymi.
- Mamy wybór między uśmiechniętą, wspólnotową Polską, jaką proponuje Rafał Trzaskowski, a rozkrzyczaną, rozhisteryzowaną Polską Andrzeja Dudy, Mateusza Morawieckiego czy Jarosława Kaczyńskiego - mówił. - Dzisiaj wybieramy wspólnotę, pokazującą, że możemy się różnić, ale w sprawach najważniejszych możemy ze sobą rozmawiać - dodał.
Zapowiedział, że "od dzisiaj w każdym powiecie województwa śląskiego będą obecni wolontariusze, parlamentarzyści, samorządowcy", którzy będą namawiać do głosowania na kandydata KO. - 10:15
- 9:50
Szacki: na kogo zagłosują wyborcy innych kandydatów będzie zależało od zręczności kandydatów i tego, jak poprowadzą kampanię przed drugą turą
- 9:48
Musiałek: rywalizacja będzie wyrównana do końca, zadecydują niuanse
- 9:45
Wojciech Szacki (Polityka Insight) w TVN24: sztab prezydenta i sam prezydent z jakiegoś powodu uznali, że warto mówić o możliwości wygrania w pierwszej turze, ja tego nie rozumiem, bo stawianie celów, które wydają się niemożliwe do zrealizowania, później odbije się czkawką, bo będzie takie wrażenie porażki
- 9:44
Paweł Musiałek (Klub Jagielloński) w TVN24: na dzień dzisiejszy obecny prezydent wciąż jest faworytem, ale są duże szanse na drugą turę
- 9:35
- 9:30
- 7:00
Do piątku 26 czerwca w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców, możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć osobiście, faksem lub mailem.
Otrzymamy dwa zaświadczenia, które dadzą nam prawo do oddania głosu w pierwszej turze - 28 czerwca i ewentualnej drugiej turze wyborów - 12 lipca.
Jest to rozwiązanie m.in. dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywały w dniu głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.
- 6:59
Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek najpóźniej można złożyć we wtorek 23 czerwca.
Zmiana spisu wyborców dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów. Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, także przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, a także adres zamieszkania.
- 5:52
Kolejni polscy wyborcy za granicą alarmują. Jedni, że dostają karty wyborcze bez pieczątek, inni, że nie dostali ich jeszcze w ogóle. W sumie uprawnionych do głosowania poza Polską jest prawie 400 tysięcy osób i teraz ta grupa martwi się, czy ich głos też będzie policzony. Materiał magazynu "Polska i Świat".
- 5:40
W zbliżających się wyborach prezydenckich każdy wyborca może głosować korespondencyjnie. Wyborca, który w dniu wyborów, a więc 28 czerwca, będzie przebywać na kwarantannie, w izolacji lub izolacji w warunkach domowych musi zgłosić najpóźniej do 23 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego do urzędu gminy, w której jest ujęty w spisie wyborców. Jeśli jego kwarantanna rozpoczęła się po 23 czerwca, musi to zrobić do 26 czerwca.Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP. Powinno ono zawierać:
- nazwisko i imię (imiona);
- imię ojca; datę urodzenia;
- numer PESEL wyborcy;
- wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy;
- wskazanie numeru telefonu lub adresu poczty elektronicznej (e-mail).
Autorka/Autor:akr, mart/pm, dap
Źródło: TVN24,tvn.pl, PAP
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu