"Zacięta bitwa między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". #PisząoPolsce i wyborach prezydenckich

Źródło:
Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais
Zagraniczne media o polskich wyborach
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24
wideo 2/22
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24

Zagraniczne media komentują wyniki wyborów w Polsce, zwracając uwagę przede wszystkim na małą różnicę w wynikach obu kandydatów oraz "ujawniającą podziały" kampanię wyborczą. Prognozują też, że zwycięstwo Andrzeja Dudy może prowadzić do dalszych zmian, które już spowodowały pogorszenie stosunków Polski z Unią Europejską.

Na podstawie danych z 99,99 procent obwodów, które podała PKW, wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał 51,08 procent, a kontrkandydat, popierany przez Koalicję Obywatelską Rafał Trzaskowski - 48,92 procent. Polacy głosowali w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę.

"Prezydent ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego"

"Obecny prezydent Polski Andrzej Duda w niedzielnym głosowaniu prezydenckim ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego" - pisze w swoim tekście o wyborach prezydenckich w Polsce BBC.

Portal brytyjskiej telewizji informuje, że to zwycięstwo z najmniejszą różnicą w ilości głosów w wyborach prezydenckich w Polsce od "końca komunizmu w 1989 roku". "Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską" - pisze BBC o niedzielnych wyborach.

"Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską"

Prezydent Duda został w tekście określony jako "społeczny konserwatysta sprzymierzony z rządem kierowanym przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość", zaś Rafał Trzaskowski jako "liberalny prezydent Warszawy". Zdaniem portalu zwycięstwo Andrzeja Dudy może doprowadzić do dalszych "kontrowersyjnych reform sądownictwa i dalszego sprzeciwu wobec aborcji i praw osób homoseksualnych".

BBC powołując się na rozmowę przedstawicieli Platformy Obywatelskiej informuje również, że chociaż wynik w wyborach jest już raczej przesądzony, to PO "zbiera informacje o nieprawidłowościach w głosowaniu", między innymi dotyczące "doniesień o tym, że Polacy za granicą nie otrzymali pakietów wyborczych na czas".

PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich
PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckichPKW

Tymczasem w telewizji BBC w poniedziałek rano specjalista brytyjskiej telewizji publicznej ds. polskich Adam Easton, z Placu Zamkowego w Warszawie mówił o głębokim podziale społeczeństwa i negatywnych reakcjach UE i innych instytucji międzynarodowych na ograniczającą demokrację politykę partii rządzącej, ograniczanie swobody mediów i zawłaszczeniu wymiaru sprawiedliwości. - Najwyraźniej jednak części elektoratu taka właśnie polityka się podoba - powiedział Easton.

Z kolei francuska telewizja France 24 po reportażu z Warszawy nadała rozmowę z komentatorem międzynarodowym, który mówił o przeprowadzanej w Polsce "rewolucji konserwatywnej", której przeciwstawia się, reprezentowana przez przeciwnika dotychczasowego prezydenta "Polska bardziej współczesna, otwarta i tolerancyjna".

"Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie wyborów osłabiło Dudę"

O bardzo zbliżonych wynikach kandydatów pisze również portal VOA News. "Prawicowy Duda i liberalny burmistrz Warszawy Rafał Trzaskowski mieli po około 50 procent głosów" - czytamy.

Portal ocenia, że partia wspierająca prezydenta Dudę, czyli Prawo i Sprawiedliwość, chce "wdrożyć konserwatywne zmiany w polityce społecznej, imigracyjnej i wymiarze sprawiedliwości, które wielu w Unii Europejskiej krytykowało jako antydemokratyczne". VOA News wspomina, że te zmiany to między innymi zobowiązanie Dudy do zakazania zajęć uwzględniających prawa osób homoseksualnych w szkołach i przypomina, że prezydent "określił homoseksualizm jako gorszy niż komunizm".

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

Portal pisze również o kampanii Rafała Trzaskowskiego - przypomina, że obiecywał zachować popularne programy pomocy społecznej wprowadzone przez partię rządzącą, ale zapowiadał, że "zablokuje wszelkie przepisy, które według niego byłyby niezgodne z konstytucją", a także "chciał przywrócić dobre stosunki z Unią Europejską".

VOA News przypomina, że wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja, ale zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19. "Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie osłabiło Dudę" - pisze portal. "Jego popularność w sondażach spadła po tym, jak Platforma Obywatelska zastąpiła znacznie mniej popularną kandydatkę Trzaskowskim, a innym kandydatom pozwolono prowadzić kampanię, gdy ograniczenia COVID-19 zostały złagodzone" - dodano.

Kampania "ujawniła głębokie podziały w narodzie"

Portal "Financial Times" pisze o zakończonej kampanii, która "ujawniła głębokie podziały w narodzie" i była "zaciętą bitwą między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". Portal dodaje, że obie strony podziału "uznały niedzielne wybory za decydujący pojedynek o przyszłość piątego co do wielkości państwa członkowskiego UE, które jest głęboko podzielone na konserwatywne małe miasteczka i obszary wiejskie oraz bardziej liberalne duże miasta".

Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z  ponad 99 proc. obwodów
Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z ponad 99 proc. obwodówTVN24

"Financial Times" ocenia, że zwycięstwo Dudy pozwoli jego partii PiS na "kontynuację reformy sądów, która wywołała gorzkie starcia między Warszawą a Brukselą".

Pisząc o kampanii wyborczej "Financial Times" wspomina, że na jej początku obecny prezydent mówił głównie o "dużych projektach strukturalnych planowanych przez PiS", a także "pozycjonował się jako gwarant hojnych programów socjalnych partii, które znacznie poprawiły życie wielu biedniejszych polskich rodzin", ale kiedy rywalizacja stała się ostrzejsza, zaczął się prezentować jako "bastion przeciwko zagranicznym zagrożeniom dla tradycyjnych katolickich wartości w Polsce" między innymi atakując osoby LGBT.

"Rafał Trzaskowski starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT"

Portal pisze, że kontrkandydat prezydenta, Rafał Trzaskowski, "starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT i obiecując, że nie porzuci programów socjalnych PiS", a także obiecał poprawę stosunków z Unią Europejską i krytykował prezydenta za to, że "nie sprzeciwił się PiS".

"Bitwa o przyszłość kraju"

Brytyjski "The Guardian" zauważa, że mała różnica w ilości głosów na obu kandydatów może "powodować skargi opozycji na nieprawidłowości w głosowaniu oraz wypaczone reguły gry".

Portal ocenia, że druga tura wyborów prezydenckich była przedstawiana przez obie strony jako "bitwa o przyszłość kraju, w której Duda obiecał kolejną kadencję popierającą program populistycznej partii rządzącej, a Trzaskowski przekonywał, że będzie twarzą innej Polski". Dodano, że Duda prowadził "dzielącą" kampanię, w której obiecywał "poparcie wartości rodzinnych kosztem praw osób LGBT i często stosował homofobiczną retorykę".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów"

Podobnie jak inne portale "Guardian" zwraca uwagę, że zwycięstwo Dudy da władzę PiS na kolejne lata i pozwoli na "kontynuację programu, który osłabiał praworządność i niezależność sądów, wprowadzając Polskę na kurs kolizyjny z UE".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów: Trzaskowski zdobył więcej głosów wśród młodszych wyborców, w dużych miastach i na zachodzie kraju, a bazą Dudy byli starsi wyborcy oraz małe miasteczka i wieś" - czytamy na brytyjskim portalu.

"Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną"

Portal "Euronews" wspomina, że w drugiej turze odntowano najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich, od kiedy w Polsce organizowane są wolne wybory. Portal dodaje, że "obecny Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w Polsce z niewielką przewagą" oraz "ledwo pokonał" Rafała Trzaskowskiego.

"Krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości"

"Wynik głosowania jest znaczący dla kraju Europy Wschodniej, który został spolaryzowany przez obecny rząd kierowany przez sojuszników Dudy, partię Prawo i Sprawiedliwość" - czytamy na "Euronews". "Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną, która wyciągnęła wielu z ubóstwa, szczególnie w społecznościach wiejskich. Ale krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości, takich jak Żydzi i społeczność LGBT, a także o niszczenie norm demokratycznych od momentu objęcia władzy w 2015 roku" - ocenia portal i dodaje, że reformy sądownictwa doprowadziły do konfliktu z Unią Europejską.

"Sondaże exit poll pokazują, że tradycyjne podziały Polski również odegrały swoją rolę w wyborach, w których bardziej konserwatyny wschód kraju poparł Dudę, a bardziej liberalne zachodnie województwa - Trzaskowskiego" - czytamy na portalu.

"Obaj ogłosili zwycięstwo"

Portal Bloomberg informuje o "zaciętej bitwie" między "konserwatywnym" prezydentem a "proeuropejskim pretendentem".

"Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej"

"Wyniki z ponad 99 procent okręgów pokazały, że Duda wygrywa ze swoim rywalem, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Obaj mężczyźni ogłosili zwycięstwo, a sztab Trzaskowskiego mówi o "nieprawidłowościach" w głosowaniu i planowaniu protestów. Najwyższa frekwencja od upadku komunizmu pokazuje, że Polacy są bardzo zaangażowani w głosowanie" - podsumowuje niedzielne wybory Bloomberg.

Portal ocenia, że pięć lat po zmianie władzy prezydent "Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej". "Wraz z kolejną kadencją rząd może tak mocno podważyć praworządność, że Polska pozostanie poza głównym nurtem UE przez lata" - dodaje portal.

"Rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą"

Sukces Andrzeja Dudy oznacza kolejną pięcioletnią kadencję i jest wielkim zwycięstwem PiS, które może kontynuować swój radykalny program restrukturyzacji Polski i poddać instytucje takie jak sądy i media ściślejszej kontroli politycznej - pisze z kolei Zofia Wanat z brukselskiego portalu Politico. Brukselski portal ocenia, że wygrana obecnego prezydenta "oznacza również rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą w związku z obawami, że Polska odstępuje od swojego zaangażowania w liberalną demokrację".

Autorka dwóch tekstów wskazuje, że niewielka różnica między głową państwa i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim, która uniemożliwiła ogłoszenie zwycięzcy na podstawie pierwszych sondażowych wyników, jest znakiem głębokim podziałów Polski. "Kampania Dudy miała na celu ożywienie jego konserwatywnej bazy poprzez obietnicę kontynuacji hojnej polityki społecznej, przy jednoczesnym dodaniu 'mięsa', jakim były ataki na 'ideologię LGBT', oskarżenia o niemiecką ingerencję w sprawy polskie i bulwersowanie się żydowskimi wezwaniami do odszkodowań wojennych" - czytamy.

Trzaskowski - według Politico - w dużej mierze odwoływał się do osób zaniepokojonych działaniami PiS nakierowanymi na upolitycznienie instytucji takich jak sądy. Prezydent opozycji byłby w stanie zawetować inicjatywy partii rządzącej - przypomina portal.

Zagraniczne media o wyborach w Polsce
Zagraniczne media o wyborach w PolsceTVN24

"Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie"

Amerykański "New York Times" pisze między innymi, że "ponowne wybranie pana Dudy zapewni, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, która kontroluje również parlament, będzie w stanie kontynuować przekształcanie narodu w sposób, w jaki krytycy określają jako podważanie otwartej debaty politycznej i praworządności". Portal zauważa, że polski rząd "ściera się z Unią Europejską, która oskarżyła Polskę o niszczenie wartości i instytucji demokratycznych”.

"NYT" również zwraca uwagę na "zaciętą kampanię", która stała się wyjątkowo "brudna" w ostatnich dniach przed drugą turą. "Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie. Obaj urodzili się w 1972 roku i wychowali się w rodzinach uważanych za część inteligencji kraju, obaj byli nauczycielami akademickimi, zanim weszli do polityki" - zauważa amerykański portal.

Z kolei "Washington Post" w artykule o polskich wyborach pisze m.in., że "wyniki prawdopodobnie pomogą polskiej rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość w kontynuacji twardej polityki, w tym w działaniach na rzecz wyparcia niezależnych sędziów, za co w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymała upomnienia od Unii Europejskiej i grup broniących praw człowieka". "To cios dla liberałów, którzy mieli nadzieję, że zwycięstwo Trzaskowskiego może przynieść oszałamiającą zmianę w polskiej polityce, pozwalając proeuropejskiemu Trzaskowskiemu zawetować ustawy uchwalone przez prawicowy rząd, mający większość w niższej izbie parlamentu. Prezydent Warszawy Trzaskowski przyrzekł przywrócić Polsce standardy UE w zakresie praworządności" - dodaje amerykański portal.

"Bohater bez wygranej"

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" opublikował artykuł pod tytułem "Bohater bez wygranej", w którym koncentruje się na przegranym w wyścigu prezydenckim. "Trzaskowski oznacza tolerancyjny, przyjazny dla Europy i postępowy kurs. Zaczął łamać władzę rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. W ciągu ostatnich kilku lat ograniczyła ona niezależność sądownictwa i poważnie ograniczyła wolność prasy. Duda, wspierany przez PiS, jest uważany za 'długopis'. Podczas swojej kadencji od 2015 roku podpisał prawie wszystkie ustawy zgodnie z życzeniami PiS. Tymczasem Trzaskowski jako prezydent chciał korzystać z prawa weta i obiecał przywrócenie praworządności" - pisze niemiecka gazeta.

Francuski "Le Monde" pisze tymczasem: "Spotkanie dwóch Polsk, z jednej strony wiejskiej i konserwatywnej, z drugiej liberalnej i miejskiej, osiągnęło punkt kulminacyjny w niedzielę 12 lipca, kiedy druga runda wyborów prezydenckich doprowadziła do niemal idealnej równości między dwoma finalistami".

Hiszpański "El Pais" w artykule "Ultrakonserwatywny Duda wyłania się jako zwycięzca wyborów prezydenckich w Polsce", pisze: "Krytycy zwracają uwagę, że w próbie mobilizacji swego najbardziej konserwatywnego elektoratu, kampania prezydenta opierała się na homofobii i antysemityzmie (również dzięki sygnałom z telewizji publicznej). W ostatnich dniach Duda odwołał się nawet do ruchu przeciwko szczepionkom, stwierdzając, że niektóre z nich nie powinny być obowiązkowe. Jego wystąpienia wspierały także konserwatywną polityki partii".

Autorka/Autor:mart, Jacek Pałasiński\mtom

Źródło: Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl