"Zacięta bitwa między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". #PisząoPolsce i wyborach prezydenckich

Źródło:
Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais
Zagraniczne media o polskich wyborach
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24
wideo 2/22
Zagraniczne media o polskich wyborachTVN24

Zagraniczne media komentują wyniki wyborów w Polsce, zwracając uwagę przede wszystkim na małą różnicę w wynikach obu kandydatów oraz "ujawniającą podziały" kampanię wyborczą. Prognozują też, że zwycięstwo Andrzeja Dudy może prowadzić do dalszych zmian, które już spowodowały pogorszenie stosunków Polski z Unią Europejską.

Na podstawie danych z 99,99 procent obwodów, które podała PKW, wynika, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał 51,08 procent, a kontrkandydat, popierany przez Koalicję Obywatelską Rafał Trzaskowski - 48,92 procent. Polacy głosowali w drugiej turze wyborów prezydenckich w niedzielę.

"Prezydent ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego"

"Obecny prezydent Polski Andrzej Duda w niedzielnym głosowaniu prezydenckim ledwo pokonał pretendenta Rafała Trzaskowskiego" - pisze w swoim tekście o wyborach prezydenckich w Polsce BBC.

Portal brytyjskiej telewizji informuje, że to zwycięstwo z najmniejszą różnicą w ilości głosów w wyborach prezydenckich w Polsce od "końca komunizmu w 1989 roku". "Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską" - pisze BBC o niedzielnych wyborach.

"Jednym z głównych tematów wyborów była przyszłość napiętych stosunków tego kraju z Unią Europejską"

Prezydent Duda został w tekście określony jako "społeczny konserwatysta sprzymierzony z rządem kierowanym przez nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość", zaś Rafał Trzaskowski jako "liberalny prezydent Warszawy". Zdaniem portalu zwycięstwo Andrzeja Dudy może doprowadzić do dalszych "kontrowersyjnych reform sądownictwa i dalszego sprzeciwu wobec aborcji i praw osób homoseksualnych".

BBC powołując się na rozmowę przedstawicieli Platformy Obywatelskiej informuje również, że chociaż wynik w wyborach jest już raczej przesądzony, to PO "zbiera informacje o nieprawidłowościach w głosowaniu", między innymi dotyczące "doniesień o tym, że Polacy za granicą nie otrzymali pakietów wyborczych na czas".

PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich
PKW: cząstkowe wyniki drugiej tury wyborów prezydenckichPKW

Tymczasem w telewizji BBC w poniedziałek rano specjalista brytyjskiej telewizji publicznej ds. polskich Adam Easton, z Placu Zamkowego w Warszawie mówił o głębokim podziale społeczeństwa i negatywnych reakcjach UE i innych instytucji międzynarodowych na ograniczającą demokrację politykę partii rządzącej, ograniczanie swobody mediów i zawłaszczeniu wymiaru sprawiedliwości. - Najwyraźniej jednak części elektoratu taka właśnie polityka się podoba - powiedział Easton.

Z kolei francuska telewizja France 24 po reportażu z Warszawy nadała rozmowę z komentatorem międzynarodowym, który mówił o przeprowadzanej w Polsce "rewolucji konserwatywnej", której przeciwstawia się, reprezentowana przez przeciwnika dotychczasowego prezydenta "Polska bardziej współczesna, otwarta i tolerancyjna".

"Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie wyborów osłabiło Dudę"

O bardzo zbliżonych wynikach kandydatów pisze również portal VOA News. "Prawicowy Duda i liberalny burmistrz Warszawy Rafał Trzaskowski mieli po około 50 procent głosów" - czytamy.

Portal ocenia, że partia wspierająca prezydenta Dudę, czyli Prawo i Sprawiedliwość, chce "wdrożyć konserwatywne zmiany w polityce społecznej, imigracyjnej i wymiarze sprawiedliwości, które wielu w Unii Europejskiej krytykowało jako antydemokratyczne". VOA News wspomina, że te zmiany to między innymi zobowiązanie Dudy do zakazania zajęć uwzględniających prawa osób homoseksualnych w szkołach i przypomina, że prezydent "określił homoseksualizm jako gorszy niż komunizm".

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia
Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

Portal pisze również o kampanii Rafała Trzaskowskiego - przypomina, że obiecywał zachować popularne programy pomocy społecznej wprowadzone przez partię rządzącą, ale zapowiadał, że "zablokuje wszelkie przepisy, które według niego byłyby niezgodne z konstytucją", a także "chciał przywrócić dobre stosunki z Unią Europejską".

VOA News przypomina, że wybory prezydenckie miały się odbyć 10 maja, ale zostały przełożone z powodu pandemii COVID-19. "Obserwatorzy twierdzą, że odroczenie osłabiło Dudę" - pisze portal. "Jego popularność w sondażach spadła po tym, jak Platforma Obywatelska zastąpiła znacznie mniej popularną kandydatkę Trzaskowskim, a innym kandydatom pozwolono prowadzić kampanię, gdy ograniczenia COVID-19 zostały złagodzone" - dodano.

Kampania "ujawniła głębokie podziały w narodzie"

Portal "Financial Times" pisze o zakończonej kampanii, która "ujawniła głębokie podziały w narodzie" i była "zaciętą bitwą między dwiema sprzecznymi wizjami polskiej tożsamości". Portal dodaje, że obie strony podziału "uznały niedzielne wybory za decydujący pojedynek o przyszłość piątego co do wielkości państwa członkowskiego UE, które jest głęboko podzielone na konserwatywne małe miasteczka i obszary wiejskie oraz bardziej liberalne duże miasta".

Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z  ponad 99 proc. obwodów
Tak rozłożyły się głosy w województwach według danych z ponad 99 proc. obwodówTVN24

"Financial Times" ocenia, że zwycięstwo Dudy pozwoli jego partii PiS na "kontynuację reformy sądów, która wywołała gorzkie starcia między Warszawą a Brukselą".

Pisząc o kampanii wyborczej "Financial Times" wspomina, że na jej początku obecny prezydent mówił głównie o "dużych projektach strukturalnych planowanych przez PiS", a także "pozycjonował się jako gwarant hojnych programów socjalnych partii, które znacznie poprawiły życie wielu biedniejszych polskich rodzin", ale kiedy rywalizacja stała się ostrzejsza, zaczął się prezentować jako "bastion przeciwko zagranicznym zagrożeniom dla tradycyjnych katolickich wartości w Polsce" między innymi atakując osoby LGBT.

"Rafał Trzaskowski starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT"

Portal pisze, że kontrkandydat prezydenta, Rafał Trzaskowski, "starał się parować ataki prezydenta Dudy w dużej mierze unikając tematu praw LGBT i obiecując, że nie porzuci programów socjalnych PiS", a także obiecał poprawę stosunków z Unią Europejską i krytykował prezydenta za to, że "nie sprzeciwił się PiS".

"Bitwa o przyszłość kraju"

Brytyjski "The Guardian" zauważa, że mała różnica w ilości głosów na obu kandydatów może "powodować skargi opozycji na nieprawidłowości w głosowaniu oraz wypaczone reguły gry".

Portal ocenia, że druga tura wyborów prezydenckich była przedstawiana przez obie strony jako "bitwa o przyszłość kraju, w której Duda obiecał kolejną kadencję popierającą program populistycznej partii rządzącej, a Trzaskowski przekonywał, że będzie twarzą innej Polski". Dodano, że Duda prowadził "dzielącą" kampanię, w której obiecywał "poparcie wartości rodzinnych kosztem praw osób LGBT i często stosował homofobiczną retorykę".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów"

Podobnie jak inne portale "Guardian" zwraca uwagę, że zwycięstwo Dudy da władzę PiS na kolejne lata i pozwoli na "kontynuację programu, który osłabiał praworządność i niezależność sądów, wprowadzając Polskę na kurs kolizyjny z UE".

"Dane z exit poll pokazały, że kraj podzielił się na wiele różnych sposobów: Trzaskowski zdobył więcej głosów wśród młodszych wyborców, w dużych miastach i na zachodzie kraju, a bazą Dudy byli starsi wyborcy oraz małe miasteczka i wieś" - czytamy na brytyjskim portalu.

"Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną"

Portal "Euronews" wspomina, że w drugiej turze odntowano najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich, od kiedy w Polsce organizowane są wolne wybory. Portal dodaje, że "obecny Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w Polsce z niewielką przewagą" oraz "ledwo pokonał" Rafała Trzaskowskiego.

"Krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości"

"Wynik głosowania jest znaczący dla kraju Europy Wschodniej, który został spolaryzowany przez obecny rząd kierowany przez sojuszników Dudy, partię Prawo i Sprawiedliwość" - czytamy na "Euronews". "Partia rządząca została doceniona przez Polaków za politykę społeczną, która wyciągnęła wielu z ubóstwa, szczególnie w społecznościach wiejskich. Ale krytycy oskarżają rząd o pogłębianie rozłamów społecznych poprzez atakowanie mniejszości, takich jak Żydzi i społeczność LGBT, a także o niszczenie norm demokratycznych od momentu objęcia władzy w 2015 roku" - ocenia portal i dodaje, że reformy sądownictwa doprowadziły do konfliktu z Unią Europejską.

"Sondaże exit poll pokazują, że tradycyjne podziały Polski również odegrały swoją rolę w wyborach, w których bardziej konserwatyny wschód kraju poparł Dudę, a bardziej liberalne zachodnie województwa - Trzaskowskiego" - czytamy na portalu.

"Obaj ogłosili zwycięstwo"

Portal Bloomberg informuje o "zaciętej bitwie" między "konserwatywnym" prezydentem a "proeuropejskim pretendentem".

"Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej"

"Wyniki z ponad 99 procent okręgów pokazały, że Duda wygrywa ze swoim rywalem, prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Obaj mężczyźni ogłosili zwycięstwo, a sztab Trzaskowskiego mówi o "nieprawidłowościach" w głosowaniu i planowaniu protestów. Najwyższa frekwencja od upadku komunizmu pokazuje, że Polacy są bardzo zaangażowani w głosowanie" - podsumowuje niedzielne wybory Bloomberg.

Portal ocenia, że pięć lat po zmianie władzy prezydent "Duda oraz jego sojusznicza partia Prawo i Sprawiedliwość przekształciły Polskę z narodu uznawanego za model postkomunistycznej zmiany w walczący z wartościami Unii Europejskiej". "Wraz z kolejną kadencją rząd może tak mocno podważyć praworządność, że Polska pozostanie poza głównym nurtem UE przez lata" - dodaje portal.

"Rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą"

Sukces Andrzeja Dudy oznacza kolejną pięcioletnią kadencję i jest wielkim zwycięstwem PiS, które może kontynuować swój radykalny program restrukturyzacji Polski i poddać instytucje takie jak sądy i media ściślejszej kontroli politycznej - pisze z kolei Zofia Wanat z brukselskiego portalu Politico. Brukselski portal ocenia, że wygrana obecnego prezydenta "oznacza również rosnące napięcia między Warszawą a Brukselą w związku z obawami, że Polska odstępuje od swojego zaangażowania w liberalną demokrację".

Autorka dwóch tekstów wskazuje, że niewielka różnica między głową państwa i kandydatem KO Rafałem Trzaskowskim, która uniemożliwiła ogłoszenie zwycięzcy na podstawie pierwszych sondażowych wyników, jest znakiem głębokim podziałów Polski. "Kampania Dudy miała na celu ożywienie jego konserwatywnej bazy poprzez obietnicę kontynuacji hojnej polityki społecznej, przy jednoczesnym dodaniu 'mięsa', jakim były ataki na 'ideologię LGBT', oskarżenia o niemiecką ingerencję w sprawy polskie i bulwersowanie się żydowskimi wezwaniami do odszkodowań wojennych" - czytamy.

Trzaskowski - według Politico - w dużej mierze odwoływał się do osób zaniepokojonych działaniami PiS nakierowanymi na upolitycznienie instytucji takich jak sądy. Prezydent opozycji byłby w stanie zawetować inicjatywy partii rządzącej - przypomina portal.

Zagraniczne media o wyborach w Polsce
Zagraniczne media o wyborach w PolsceTVN24

"Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie"

Amerykański "New York Times" pisze między innymi, że "ponowne wybranie pana Dudy zapewni, że rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, która kontroluje również parlament, będzie w stanie kontynuować przekształcanie narodu w sposób, w jaki krytycy określają jako podważanie otwartej debaty politycznej i praworządności". Portal zauważa, że polski rząd "ściera się z Unią Europejską, która oskarżyła Polskę o niszczenie wartości i instytucji demokratycznych”.

"NYT" również zwraca uwagę na "zaciętą kampanię", która stała się wyjątkowo "brudna" w ostatnich dniach przed drugą turą. "Chociaż Trzaskowski i Duda reprezentowali bardzo różne wizje dla Polski, mają bardzo podobne pochodzenie. Obaj urodzili się w 1972 roku i wychowali się w rodzinach uważanych za część inteligencji kraju, obaj byli nauczycielami akademickimi, zanim weszli do polityki" - zauważa amerykański portal.

Z kolei "Washington Post" w artykule o polskich wyborach pisze m.in., że "wyniki prawdopodobnie pomogą polskiej rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość w kontynuacji twardej polityki, w tym w działaniach na rzecz wyparcia niezależnych sędziów, za co w ciągu ostatnich pięciu lat otrzymała upomnienia od Unii Europejskiej i grup broniących praw człowieka". "To cios dla liberałów, którzy mieli nadzieję, że zwycięstwo Trzaskowskiego może przynieść oszałamiającą zmianę w polskiej polityce, pozwalając proeuropejskiemu Trzaskowskiemu zawetować ustawy uchwalone przez prawicowy rząd, mający większość w niższej izbie parlamentu. Prezydent Warszawy Trzaskowski przyrzekł przywrócić Polsce standardy UE w zakresie praworządności" - dodaje amerykański portal.

"Bohater bez wygranej"

Niemiecki "Sueddeutsche Zeitung" opublikował artykuł pod tytułem "Bohater bez wygranej", w którym koncentruje się na przegranym w wyścigu prezydenckim. "Trzaskowski oznacza tolerancyjny, przyjazny dla Europy i postępowy kurs. Zaczął łamać władzę rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. W ciągu ostatnich kilku lat ograniczyła ona niezależność sądownictwa i poważnie ograniczyła wolność prasy. Duda, wspierany przez PiS, jest uważany za 'długopis'. Podczas swojej kadencji od 2015 roku podpisał prawie wszystkie ustawy zgodnie z życzeniami PiS. Tymczasem Trzaskowski jako prezydent chciał korzystać z prawa weta i obiecał przywrócenie praworządności" - pisze niemiecka gazeta.

Francuski "Le Monde" pisze tymczasem: "Spotkanie dwóch Polsk, z jednej strony wiejskiej i konserwatywnej, z drugiej liberalnej i miejskiej, osiągnęło punkt kulminacyjny w niedzielę 12 lipca, kiedy druga runda wyborów prezydenckich doprowadziła do niemal idealnej równości między dwoma finalistami".

Hiszpański "El Pais" w artykule "Ultrakonserwatywny Duda wyłania się jako zwycięzca wyborów prezydenckich w Polsce", pisze: "Krytycy zwracają uwagę, że w próbie mobilizacji swego najbardziej konserwatywnego elektoratu, kampania prezydenta opierała się na homofobii i antysemityzmie (również dzięki sygnałom z telewizji publicznej). W ostatnich dniach Duda odwołał się nawet do ruchu przeciwko szczepionkom, stwierdzając, że niektóre z nich nie powinny być obowiązkowe. Jego wystąpienia wspierały także konserwatywną polityki partii".

Autorka/Autor:mart, Jacek Pałasiński\mtom

Źródło: Guardian, BBC, Financial Times, VOA News, France 24, Bloomberg, Euronews, Politico, PAP, Washington Post, Sueddeutsche Zeitung, Le Monde, El Pais

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Podmorskie kable łączące Tajwan z należącymi do niego Wyspami Matsu, które zamieszkuje około 14 tysięcy ludzi, zostały rozłączone - poinformowały władze Tajwanu. Została uruchomiona komunikacja zastępcza.

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Kable uszkodzone, wyspy odcięte od świata

Źródło:
PAP, Reuters

Biskup kościoła episkopalnego Mariann Edgar Budde w czasie wtorkowego nabożeństwa w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie zwróciła się do prezydenta Donalda Trumpa o miłosierdzie dla imigrantów i mniejszości seksualnych. Apelowała także, by "znalazł współczucie" dla uchodźców uciekających z krajów objętych wojnami i przekonywała go, że większość imigrantów nie jest przestępcami. - Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo - stwierdził Trump po nim.

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Duchowna prosiła Trumpa o miłosierdzie. "Nie sądzę, że to było dobre nabożeństwo"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Żałuję, że edukacja zdrowotna nie będzie przedmiotem obowiązkowym, ale muszę chronić szkołę i nauczycieli - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "nie chodzi o decyzje kampanijne, tylko o napięcie, jakie wybudowano wokół tego przedmiotu".

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Nowacka o decyzji w sprawie edukacji zdrowotnej: muszę chronić szkołę i nauczycieli

Źródło:
TVN24

Donald Trump odnalazł w poniedziałek na oczach dziennikarzy list w swoim prezydenckim biurku. Nadawcą był były prezydent Joe Biden. We wtorek nowy prezydent USA ujawnił nieco szczegółów dotyczących tej korespondencji.

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Donald Trump zdradził, co jest w liście, który odnalazł w prezydenckim biurku

Źródło:
Reuters
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent USA Donald Trump pozbawił ochrony Secret Service swojego byłego doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Stany Zjednoczone w 2022 roku oskarżyły członka elitarnego irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji o spisek mający na celu zamordowanie Boltona. - Nie będziemy zapewniać ludziom bezpieczeństwa do końca ich życia - powiedział prezydent USA, komentując swoją decyzję.

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Krytykował Trumpa, ten nazwał go "głupim" i pozbawił ochrony Secret Service

Źródło:
Reuters

Koalicja 18 stanów rządzonych przez demokratów, Dystrykt Kolumbii i miasto San Francisco złożyły pozwy przeciwko rozporządzeniu podpisanemu przez prezydenta Donalda Trumpa po objęciu urzędu i znoszące prawo niektórych osób urodzonych w kraju do nabywania amerykańskiego obywatelstwa.

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

18 stanów przeciwko decyzji Trumpa, są pozwy. "Przygotowali się na wypadek takich działań"

Źródło:
PAP

Estońscy i fińscy eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa i zagrożeń hybrydowych twierdzą, że doniesienia "Washington Post", że przerwanie podmorskich kabli w Zatoce Fińskiej było "wypadkiem, a nie aktem sabotażu", są wątpliwe. Oceniają, że wówczas kraje NATO nie zarządziłyby operacji patrolowania i ochrony morskiej infrastruktury.

"Bałtyk stał się linią frontu"

"Bałtyk stał się linią frontu"

Źródło:
PAP

Amerykańscy agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". W hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji doszło do pożaru, w którym zginęło 76 osób. Wiceszefowa Komisji Europejskiej Henna Virkkunen ostrzega przed działaniami sabotażowymi rosyjskiej floty cieni. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 22 stycznia.

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

76 ofiar pożaru, "akcje" przeciw migrantom, dochodzenie u Muska

Źródło:
PAP, TVN24

Nawet 500 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na budowę centrów danych i architekturę potrzebną do rozwoju sztucznej inteligencji - ogłosili prezydent Donald Trump i szefowie japońskiego Softbanku, koncernu Oracle i firmy OpenAI. Projekt Stargate ma doprowadzić do powstania superinteligencji.

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Zainwestują nawet pół biliona dolarów. Ma powstać superinteligencja

Źródło:
PAP

Tom Homan - "car od granicy" Białego Domu - przekazał w wywiadzie ze stacją CNN, że agenci Urzędu do spraw Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) od wtorku "są w terenie" i zaczęli "ukierunkowane operacje" przeciwko imigrantom stanowiącym "zagrożenie publiczne". Równocześnie zaznaczył, że aresztowań będzie z pewnością więcej, bo agenci nie poszukują tylko osób z wyrokami. Nowa administracja Białego Domu ogłosiła, że aresztowania będą mogły się odbywać w szkołach i kościołach. Reuters pisze, że pierwsze samoloty z deportowanymi są planowane już na ten tydzień.

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

"Ukierunkowane akcje" przeciwko imigrantom rozpoczęte w USA. Aresztowania możliwe w szkołach i kościołach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W pożarze hotelu w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji zginęło 76 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych. Ogień wybuchł we wtorek rano w hotelowej restauracji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, coraz więcej ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed trudnymi warunkami na drogach w Polsce. Największe zagrożenie sprawiają gęsta mgła oraz opady marznące. W 13 województwach obowiązują żółte alarmy.

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Niebezpiecznie na drogach. Ostrzeżenia IMGW w 13 województwach

Źródło:
IMGW

Jesteśmy Grenlandczykami, nie chcemy być Amerykanami - oświadczył premier wyspy Mute Egede. Dzień wcześniej nowo zaprzysiężony prezydent USA Donald Trump stwierdził, że Stany Zjednoczone potrzebują kontroli nad Grenlandią ze względu "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

"Nie chcemy być Amerykanami". Stanowcze stanowisko premiera

Źródło:
PAP

Na zaprzysiężeniu Donalda Trumpa pojawili się m.in. najbogatsi ludzie świata. Szczególną uwagę mediów i internautów przykuła partnerka jednego z nich, Jeffa Bezosa. Powodem - odważna stylizacja dziennikarki.

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Skupiła na sobie uwagę na zaprzysiężeniu Trumpa. Kim jest Lauren Sanchez?

Źródło:
Fox News, People, Newsweek

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut kradzieży usłyszał 52-latek, który w trakcie wykonywania remontu mieszkania miał ukraść pierścionek z brylantem o wartości pięciu tysięcy złotych. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Odzyskała skradziony pierścionek z brylantem i dowiedziała się, ile jest wart

Źródło:
tvn24.pl

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

Chwilę grozy przeżył nastolatek w autobusie miejskim jadącym przez Siedlce (Mazowieckie). Jeden z pasażerów przystawił mu nóż do gardła i zażądał pieniędzy. Zareagowała kierująca autobusem, która powiadomiła dyspozytora i dowiozła napastnika na pętlę. Tam czekała na niego policja.

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Nożem groził nastolatkowi w autobusie, żądał pieniędzy. Kierująca postanowiła działać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W momencie wypowiadania słów przysięgi przez Donalda Trumpa jego dłoń nie leżała na Biblii, którą obok trzymała jego żona, Melania. Wielu internautów zastanawiało się, czy miało to jakikolwiek wpływ na samą przysięgę. Wyjaśniamy.

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Trump nie położył dłoni na Biblii podczas zaprzysiężenia. Co to oznacza?

Źródło:
ABC, Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium