TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Duda faworytem, Trzaskowski umacnia pozycję. Najnowszy sondaż prezydencki

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP, Wirtualna Polska
Trzeci dzień kampanii wyborczej. Jak radzą sobie kandydaci na prezydenta?
Trzeci dzień kampanii wyborczej. Jak radzą sobie kandydaci na prezydenta? TVN24
wideo 2/21
TVN24Jak radzą sobie kandydaci na prezydenta?

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda jest faworytem w tegorocznych wyborach prezydenckich. Za nim znalazł się Rafał Trzaskowski, który umacnia pozycję - wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski. Na urzędującego prezydenta chce głosować 42,7 procent badanych, a na kandydata Koalicji Obywatelskiej - 26,6 procent. Trzecie miejsce na podium uzyskał kandydat niezależny Szymon Hołownia, na którego wskazało 7,7 procent ankietowanych.

W najnowszym sondażu prezydenckim Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadzonym na zlecenie Wirtualnej Polski respondentom zadano pytanie, czy poszliby do urn, gdyby wybory prezydenckie odbywały się w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" i "raczej tak" wybrało łącznie 64,2 procent. 21,4 procent pytanych wyraziło pewność, że nie zagłosują. Na "raczej nie" wskazało zaś 11,9 procent.

Ankietowanym zadano także pytanie: "jeśli w najbliższą niedzielę odbywałaby się pierwsza tura wyborów prezydenckich, to na kogo by pan(-i) zagłosował(-a)?".

Chęć oddania głosu w pierwszej turze na ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudę wyraziło 42,7 proc. badanych. Natomiast 26,6 proc. respondentów wskazało na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego.

W porównaniu z poprzednim badaniem IBRiS dla WP sprzed tygodnia, Duda zyskał poparcie na poziomie 0,4 punktu procentowego, zaś Trzaskowski - 3,4 punka procentowego.

IBRiS dla WP/TVN24

Na trzecim miejscu znalazł się kandydat niezależny Szymon Hołownia z 7,7 proc. poparcia (spadek o 3,7 pkt proc.). Lider Polskego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz uzyskał 7,4 proc. głosów badanych (spadek o 1,9 pkt proc.), Krzysztof Bosak - 6,9 proc. (wzrost o 2,9 pkt proc.), a Robert Biedroń - 3,4 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc.). Na Marka Jakubiaka zagłosowałoby 0,1 proc. ankietowanych.

Na odpowiedź "trudno powiedzieć" wskazało 5,2 proc (spadek o 1,9 pkt proc.)

ZOBACZ SERWIS TVN24.PL: Wybory prezydenckie 2020 >>>

Sondaż został zrealizowany w dniach 5-6 czerwca na próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Błąd oszacowania w tego typu badaniach wynosi ok. 3 procent.

Wcześniejsze sondaże

1 czerwca Wirtualna Polska opublikowała sondaż przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, z którego wynikało, że Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski to faworyci do wejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Według badania urzędujący prezydent może liczyć w pierwszej turze na 42,3 procent poparcia, a Rafał Trzaskowski - na 23,2 procent.

30 maja "Super Express" opublikował sondaż Instytutu Badań Pollster, według którego w drugiej turze rywalizowaliby między sobą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Na Dudę zagłosowałoby 51,32 procent wyborców, na Trzaskowskiego zaś - 48,68 procent. Badanie zrealizowano w dniach 26-27 maja na próbie 1038 dorosłych Polaków.

23 maja "Gazeta Wyborcza" opublikowała sondaż prezydencki wykonany przez PBS. Wynikało z niego, że 35 procent ankietowanych oddałoby swój głos w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę, 21 procent na Rafała Trzaskowskiego, a 19 procent na Szymona Hołownię. Sondaż został przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 706 dorosłych Polaków.

W badaniu opublikowanym 21 maja przez pracownię Kantar, chęć głosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 39 procent ankietowanych. To o 20 punktów procentowych mniej niż miesiąc wcześniej. Badanie przeprowadzono od 18 do 19 maja na reprezentatywnej próbie 956 dorosłych mieszkańców Polski.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP, Wirtualna Polska

Pozostałe wiadomości