TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Czy Andrzej Duda umocnił powagę urzędu prezydenta? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akr/dap
Źródło:
TVN24
Czy Andrzej Duda umocnił powagę urzędu prezydenta? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Czy Andrzej Duda umocnił powagę urzędu prezydenta? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24TVN24
wideo 2/21
TVN24Czy Andrzej Duda umocnił powagę urzędu prezydenta? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

49 procent ankietowanych uważa, że przez pięć lat swojej kadencji Andrzej Duda nie umocnił powagi urzędu prezydenta - wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24. Przeciwnego zdania jest 46 procent badanych.

Pracownia Kantar zrealizowała na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 sondaż, w którym zadała respondentom pytanie: "Czy Pana(i) zdaniem przez 5 lat kadencji Andrzej Duda umocnił powagę urzędu Prezydenta RP?".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

49 procent badanych odpowiedziało, że prezydent nie umocnił powagi urzędu, z czego 33 procent uznało, że "zdecydowanie nie", a 16 procent - "raczej nie".

Przeciwnego zdania było 46 procent pytanych, zdaniem których ubiegający się obecnie o reelekcję Andrzej Duda umocnił urząd prezydenta podczas pięcioletniej kadencji. Przy czym odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 25 procent, a "raczej tak" - 21 procent.

Odpowiedzi: "Nie wiem/trudno powiedzieć" udzieliło 5 procent ankietowanych.

Sondaż telefoniczny został zrealizowany przez Kantar w dniach 17-18 czerwca 2020 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób pełnoletnich.

TVN24

Jak Polacy oceniają prezydenturę Dudy?

W piątek został opublikowany inny sondaż Kantar zrealizowany dla "Faktów" TVN i TVN24. Respondenci usłyszeli w nim dwa pytania. Jedno z nich brzmiało: "jak ogólnie ocenia Pan(i) prezydenturę Andrzeja Dudy?". 52 procent badanych dobrze oceniło prezydenturę Dudy, a 44 procent - źle. 4 procent ankietowanych odpowiedziało: "nie wiem/trudno powiedzieć".

Kolejne z sondażowych pytań brzmiało: "czy Pana(i) zdaniem przez 5 lat kadencji Andrzej Duda spełnił obietnicę jednoczenia Polaków?". 51 procent badanych oceniło, że w czasie swojej kadencji obecny prezydent nie spełnił tej obietnicy. 44 procent uważało odwrotnie. Odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" wybrało 5 procent respondentów.

CZYTAJ TAKŻE: Kadencja jednoczenia czy dzielenia Polaków? Pięć lat prezydenta Andrzeja Dudy >>>

Poparcie przed wyborami prezydenckimi

W czwartek natomiast opublikowany został sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, dotyczący poparcia dla poszczególnych kandydatów w nadchodzących wyborach prezydenckich. Wynika z niego, że w pierwszej turze oddanie głosu na ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudę deklaruje 40 procent Polaków, a na Rafała Trzaskowskiego - 32 procent.

Z kolei w ewentualnej drugiej turze, do której mogliby przejść obaj politycy, głosowanie na Dudę i na Trzaskowskiego deklaruje po 48 procent ankietowanych.

Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada Piaseckiego
Sondaż prezydencki Kantar dla "Faktów" TVN24 i TVN24. Komentarz Konrada PiaseckiegoTVN24

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Termin ewentualnej drugiej tury wyborów został wyznaczony na 12 lipca.

W wyborach będzie można oddać głos na jednego z 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego lub Stanisława Żółtka.

Ustawa z 2 czerwca, która dotyczy zasad organizacji tegorocznych wyborów prezydenckich, przewiduje hybrydową metodę głosowania - tradycyjnie oraz drogą korespondencyjną. Do tej pory możliwość głosowania korespondencyjnego miały jedynie osoby niepełnosprawne i wyborcy za granicą.

CZYTAJ TAKŻE: Jak mogę zagłosować na kwarantannie? Jak dopisać się do spisu wyborców? Odpowiada komisarz wyborczy >>>

Autor:akr/dap

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości