TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Jak mogę zagłosować na kwarantannie? Jak dopisać się do spisu wyborców? Odpowiada komisarz wyborczy

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ft//now
Źródło:
TVN24, PAP
Komisarz Wyborczy o głosowaniu podczas kwarantannyTVN24
wideo 2/21
TVN24Komisarz Wyborczy o głosowaniu podczas kwarantanny

Do najbliższego wtorku osoby przebywające na kwarantannie mogą zgłosić się do głosowania korespondencyjnego w nadchodzących wyborach prezydenckich. O tym, co zrobić, jeśli na przymusową izolację trafi się po 23 czerwca, a chce się wziąć udział w głosowaniu, mówił w TVN24 komisarz wyborczy w Warszawie, Rafał Wagner. 

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 28 czerwca. Odbywać się będą w formie mieszanej - tradycyjnie w lokalach wyborczych oraz korespondencyjnie dla chętnych. Z powodu pandemii COVID-19 część osób uprawnionych do głosowania w dniu wyborów może znajdować się na kwarantannie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak głosować, jeśli nie można pójść do lokalu wyborczego?

Między innymi o tym, co zrobić, by móc zagłosować w czasie odbywania przymusowej izolacji, mówił w TVN24 komisarz wyborczy w Warszawie, Rafał Wagner.

Termin zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego dla osób niepozostających na kwarantannie upłynął 16 czerwca. Do najbliższego wtorku, to jest do 23 czerwca, osoby przebywające na kwarantannie mogą zgłosić zamiar wzięcia udziału w wyborach w formie korespondencyjnej. W przypadku osób pozostających na kwarantannie najwłaściwsze będzie dokonanie zgłoszenia przez internet, za pośrednictwem profilu zaufanego. Wtedy urzędnik lub listonosz dostarczy karty pod drzwi osoby znajdującej się w izolacji i osobiście uzgodni formę zwrotu karty. Istnieje możliwość natychmiastowego zwrotu pakietu osobie, która go dostarczyła. Wyborca będzie miał wtedy 10 minut na wypełnienie kart.

Rafał Wagner zwrócił uwagę, że możliwość zgłoszenia się do głosowania korespondencyjnego jest rozszerzona także na osoby, które trafią na kwarantannę w terminie od 23 czerwca (wtorek) do 26 (piątek).

- Jeżeli ktoś trafi na kwarantannę w sobotę 27 czerwca, to taka osoba nie będzie miała możliwości głosowania - uściślił.

Jak zachować się w lokalu wyborczym?

Komisarz wyborczy zwrócił uwagę, że osoby idące do lokalu wyborczego nie tylko muszą pamiętać, by wziąć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy), ale też muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa.

- Samo głosowanie będzie różniło się tym, że dostaniemy płyn do dezynfekcji i będą ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę osób znajdujących się w lokalu. Stąd te kolejki, które znamy z innych głosowań, będą raczej przed lokalem, a nie w środku - dodał.

Jak dopisać się do spisu wyborców?

Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym w gminie, na obszarze której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Taki wniosek najpóźniej można złożyć we wtorek 23 czerwca.

Zmiana w spisie wyborców dotyczy także ewentualnej drugiej tury wyborów. Wniosek może dotyczyć każdego lokalu wyborczego, także przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wniosek składamy w urzędzie gminy, na obszarze której chcemy oddać głos. Do spisu wyborców można się dopisać też przez internet. We wniosku należy podać: imię (imiona), nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, numer PESEL, a także adres zamieszkania lub adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Jak pozyskać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Do piątku 26 czerwca w godzinach pracy urzędu gminy czy miasta, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców, możemy odebrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o zaświadczenie można złożyć osobiście, faksem lub mailem.

Otrzymamy dwa zaświadczenia, które dadzą nam prawo do oddania głosu w pierwszej turze - 28 czerwca i ewentualnej drugiej turze wyborów - 12 lipca.

Jest to rozwiązanie między innymi dla osób, które nie wiedzą, gdzie będą przebywały w dniu głosowania. Z zaświadczeniem można głosować w dowolnym miejscu w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Głosowanie korespondencyjne w części polskich gminTVN24

Gdy otrzymujemy zaświadczenie, jesteśmy skreślani ze spisu wyborców w naszym obwodzie. W sytuacji, gdy zgubimy zaświadczenie, nie dostaniemy kolejnego, tak więc utrata zaświadczenia spowoduje, że wyborca nie będzie mógł zagłosować ani w swoim obwodzie głosowania, ani w żadnym innym.

Autor:ft//now

Źródło: TVN24, PAP