Przy domu Jarosława Kaczyńskiego pojawiła się skrzynka pocztowa. Za jej brak grozi wysoka kara

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
akw//now
Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza
Skrzynka Pocztowa przy domu Jarosława KaczyńskiegoMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/37
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plSkrzynka Pocztowa przy domu Jarosława Kaczyńskiego

Jeśli wybory w formie korespondencyjnej zostaną przeprowadzone, 10 maja do naszych skrzynek pocztowych listonosze dostarczą pakiety wyborcze. Prawo pocztowe nakłada obowiązek posiadania i przewiduje kary za brak skrzynki. "Wolne Media" informowały w ubiegłą niedzielę, że skrzynki nie posiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

6 kwietnia Sejm przegłosował ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 roku zostaną przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. Ustawa przechodzi przez Senat, który na pracę nad nią ma czas do 6 maja. Wybory mają odbyć się 10 maja, a ich ewentualna druga tura - 24 maja. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych przejdzie przez Senat, Sejm oraz zostanie podpisana przez prezydenta, wówczas 10 maja do obywateli trafić mają pakiety wyborcze. Nie będą ich wręczać osobiście listonosze. Pakiety według zamierzeń rządu trafią do skrzynek pocztowych. A taką nie każdy posiada.

Skrzynka przy posesji prezesa PiS

We wtorek 21 kwietnia "Gazeta Wyborcza" informowała o filmie kanału "Wolne Media". Według nagrania opublikowanego 19 kwietnia prezes PiS nie miał skrzynki na listy przy swoim domu. Autorzy zwracali uwagę, że na posesji prezesa za skrzynkę "służy otwór w furtce, a jego wymiary są niezgodne z przepisami".

W czwartek, 23 kwietnia, skrzynka pocztowa na furtce posesji na warszawskim Żoliborzu już była, co potwierdził reporter TVN Warszawa Mateusz Szmelter.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KONKRET 24: Wybory prezydenckie: najważniejsze dziś pytania i odpowiedzi >>>

O tym, że przygotowania do wyborów korespondencyjnych już trwają, a karty są już drukowane, mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Do 10 tysięcy złotych kary za brak skrzynki

Skrzynki potrzebne są, aby otrzymać pakiet wyborczy. Ich posiadanie reguluje Prawo pocztowe. W ustawie z 23 listopada 2012 roku znajduje się zapis, artykuł 40., który nakłada obowiązek posiadania skrzynki pocztowej. 

Zgodnie z przepisami, w budynkach jednorodzinnych skrzynkę pocztową należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości. W budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, zestaw skrzynek musi pojawić się w ogólnie dostępnej części nieruchomości, w liczbie odpowiadającej liczbie lokali mieszkalnych. Obowiązku nie stosuje się w przypadku zainstalowania przez operatora własnych oddawczych skrzynek pocztowych.

Osoby, które nie zrealizują obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszczą skrzynkę niespełniającą wymogów, podlegają karze pieniężnej. Zgodnie z ustawą karę pieniężną wymierza się po przeprowadzeniu kontroli przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Wysokość kary wynosi od 50 złotych do nawet 10 tysięcy.

WYBORY PREZYDENCKIE 2020. RAPORT TVN24.PL >>>

Sasin: karty do głosowania są już drukowane TVN24

Autor:akw//now

Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl