Duda: przypomnijcie sobie Polskę w latach 2008-2015. Trzaskowski: my chcemy rozmawiać o przyszłości

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rafał Trzaskowski w Brodnicy
Rafał Trzaskowski w BrodnicyTVN24
wideo 2/21
Rafał Trzaskowski w BrodnicyTVN24

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski dzień po pierwszej turze wyborów prezydenckich, w których przeszli do ich drugiej tury, rozpoczęli walkę o najwyższy urząd w państwie od wyjazdu na Mazowsze i Kujawy. Obydwaj kandydaci odwiedzili Brodnicę, Duda pojechał też między innymi do Kwidzyna, a Trzaskowski do Płocka. Kampanię relacjonujemy na tvn24.pl.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski rozpoczęli w poniedziałek walkę przed drugą turą wyborów. Urzędujący prezydent do południa pojawił się w Toruniu i Rypinie. Później pojechał do Kwidzyna i Starogardu Gdańskiego.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski odbył kilka spotkań wyborczych na Mazowszu i odwiedził województwo kujawsko-pomorskie.

Obydwaj kandydaci przyjechali w poniedziałek do Brodnicy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 20:00

    Kończymy dzisiejszą relację z kampanii wyborczej. Dziękujemy za uwagę, zapraszamy jutro.

  • 19:00

  • 18:03

    Duda: W drugiej turze wsparcie jest mi jeszcze bardziej potrzebne. Proszę o mobilizację.

  • 17:58

    Andrzej Duda po południu przemawiał na wiecu w Starogardzie Gdańskim.

    Duda: Te wybory są o tym, jaką będziemy mieli Polskę. Niech każdy sobie porówna Polskę w latach 2008-2015 i Polskę w latach 2015-2020.

    Proszę sobie przypomnieć, że w czasach rządów PO-PSL podwyższono Polakom wiek emerytalny. A Rafał Trzaskowski nazywał to dorobkiem modernizacyjnym. Złamali swoje zobowiązania.

  • 17:49

    Trzaskowski: Wiemy, że rządzący będą musieli podejmować bardzo trudne decyzje, jeśli będą chcieli sobie radzić z tym, co nadchodzi. Problem polega na tym, że oni się nie sprawdzają w kryzysie. Obiecywali nam silne państwo, a państwo dramatycznie osłabili.

    Właśnie w tych czasach potrzeba silnego prezydenta. Ja jestem gotów do współpracy, jeżeli będą podejmowane decyzje w imieniu nas wszystkich, na rzecz nas wszystkich. Ale niestety może być tak, że ten rząd będzie chciał podnosić podatki albo redukować miejsca pracy. Słyszymy tego typu plotki, analizy. Dlatego trzeba silnego, niezależnego prezydenta, któy będzie stawiał twarde weto w momencie, gdy władza będzie chciała naruszać nasze prawa i nam coś zabierać.

  • 17:46

    Trzaskowski: Nie damy osłabić, pogrzebać samorządów. A przecież tego chce dzisiejsza władza, dzisiejszy prezydent. Nie damy się.

  • 17:45

    Rafał Trzaskowski około godziny 17.30 spotkał się z mieszkańcami Grudziądza.

    Trzaskowski: Idziemy łeb w łeb. Jest wielka szansa, by wygrać te wybory.

  • 17:14

    Gościem TVN24 był socjolog profesor Ireneusz Krzemiński. Mówił między innymi o szansach Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze.

    Krzemiński: Trzaskowski powinien zwrócić się do młodzieży. Zwłaszcza do młodzieży wykształconej, akademickiej, też do licealistów. Tam jest dla niego duży potencjał. To jest to pokolenie, które zaczyna się orientować, że grozi im niebezpieczeństwo z powodu zamachu na praworządność, na państwo prawa, na demokrację, które dokonuje konsekwentnie Kaczyński i PiS.

    Warto byłoby wykazać jakąś inicjatywę albo jakiś symboliczny głos w tej sprawie zabrać.

  • 16:05

    Do 7 lipca można złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania, by zagłosować w drugiej turze wyborów. Do 10 lipca istnieje też możliwość otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania, które pozwala zagłosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

  • 15:45

  • 15:29

    Trzaskowski: Dzisiaj niestety prezydent Andrzej Duda jest prezydentem PiS-u, jednej partii. Natomiast nam w tych trudnych czasach potrzebny jest silny, niezależny prezydent, który nie tylko będzie patrzył rządowi na ręce, ale też wymuszał na nim dobre działanie.

  • 15:27

    Trzaskowski: Będziemy też rozmawiać o tym, jak pomóc polskim firmom, jak uratować miejsca pracy i doprowadzić do tego, żeby rząd nie był opresyjny. A rząd PiS jest opresyjnie nastawiony do wszystkich polskich firm. Na to nie pozwolimy.

  • 15:25

    Trzaskowski: Dzisiejszy rząd chce wojny ze wszystkimi niezależnymi instytucjami, z samorządami. My na to nie pozwolimy. Silny prezydent nie pozwoli osłabiać samorządów.

  • 15:24

    Trzaskowski: Konsolidacja głosów na opozycji dałaby zwycięstwo. Rozmawiam i będę rozmawiał z opozycyjnymi kandydatami. Przede wszystkim o programie, o tym co jest dla nich ważne.

  • 15:19

    Rafał Trzaskowski przemawiał na wiecu w Brodnicy. Wcześniej w tym mieście był też Andrzej Duda.

    Trzaskowski: Dzisiaj potrzebny jest nam prezydent, który jest prezydentem silnym, który chce mówić o dniu jutrzejszym, a nie cały czas rozmawiać o tym, co było, co rozstrzygnięte. Andrzej Duda chce rozmawiać o przeszłości, a my o jutrze.

  • 15:03

    Duda o pandemii: Wierzę w to, że zdrowotnie sobie poradzimy. Uzgodniłem z prezydentem USA Donaldem Trumpem, że nasi naukowcy będą wspólnie pracowali nad lekiem przeciwko koronawirusowi. Wierzę, że dzięki temu ten lek zostanie szybko wynaleziony, a my Polacy będziemy go mieli i każdy kto chce, będzie mógł z niego skorzystać.

    Ale przede wszystkim trzeba ratować polską gospodarkę, ratowanie miejsc pracy w kryzysie spowodowanym pandemią.

  • 14:56

    Duda: Ja pięć lat temu rozpocząłem proces naprawiania polskiego państwa po ośmiu latach rządów, z którymi się nie zgadzałem, bo one prowadziły do demontażu Polski. Zacząłem od wprowadzenia programów społecznych. A to trzeba było zrobić już dawno.

  • 14:54

    Andrzej Duda po południu odwiedził Kwidzyn. Spotkał się z sympatykami na wiecu.

    Duda: Jestem wdzięczny i bardzo dumny, że w okresie kiedy jestem prezydentem, frekwencje w kolejnych wyborach wzrosły. Wysoka frekwencja pokazuje jakość demokracji.

    Dziękuję wszystkim, którzy poparli mnie wczoraj w pierwszej turze.

  • 14:48

  • 14:09

    O walce o głosy w drugiej turze mówił w TVN24 dr Paweł Maranowski z Instytutu Socjologii Collegium Civitas.

    Maranowski: Większy problem może mieć Rafał Trzaskowski, bo musi bardzo mocno poszerzyć elektorat wśród różnych, niepogodzonych ze sobą wyborców z lewej i z prawej strony. Może mieć problem z odpowiednim ukierunkowaniem narracji.

    Mniejszy problem ma chyba Andrzej Duda, bo ma bardzo spójny elektorat, potężny zapas. Ideowo, jeżeli chce przyciągnąć do siebie elektorat Konfederacji, ma łatwiejszą drogę niż Rafał Trzaskowski.

  • 13:36

    Wyborcy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mogą się zarejestrować do północy w poniedziałek 29 czerwca.

  • 13:31

    Sobiech: Nie wiem jaka będzie frekwencja w drugiej turze, ale zakładając, że będzie nieco wyższa niż w pierwszej, to do urn pójdzie prawie 21 milionów osób.

    Do wygranej będzie potrzebne nawet 10 milionów głosów. Prezydent Duda dostał w pierwszej turze 8,4 miliona. Potrzebuje 1,6 miliona głosów, żeby osiągnąć dobry wynik.

    Wcześniejsze sondaże pokazywały, że będzie mu strasznie ciężko pozyskać kolejnych wyborców. Sondaże pokazywały również, że w elektoratach Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, czy Kosiniaka-Kamysza znaczna część zagłosuje w drugiej turze na Trzaskowskiego.

  • 13:25

    Gościem TVN24 był dr Robert Sobiech z Centrum Polityki Publicznej Collegium Civitas.

    Sobiech: Ta kampania ma to do siebie, że bardzo wiele sondaży się sprawdziło. A sondaże dotyczące drugiej tury pokazują, że tam właściwie jest remis.

  • 13:16

  • 13:06

    - Wygląda na to, że Państwowa Komisja Wyborcza czeka na brakujące protokoły z obwodowych komisji wyborczych, bo jest ich zaledwie 63 - mówiła reporterka TVN24 Karolina Wasilewska.

  • 13:03

    PKW odwołała konferencję prasową zaplanowaną na godzinę 13.30

  • 12:31

    Posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer w Łodzi: Ważne jest to, żeby jak najwięcej osób zrozumiało, że potrzebujemy "bezpiecznika", silnego prezydenta, który będzie powstrzymywał złe działania rządu i współpracował z tym rządem wtedy, gdy chodzi o ważne dla Polaków sprawy.

    Lubnauer podkreśliła, że Duda otrzymał mniej więcej tyle samo głosów, co PiS w wyborach parlamentarnych, a to oznacza, że kandydat KO może wygrać drugą turę.

  • 12:27

    Robert Biedroń mówił na konferencji prasowej, że ważne jest dla niego, by program i wartości Lewicy były kontynuowane. - Żebyśmy wybrali za dwa tygodnie prezydenta RP, który będzie także rzecznikiem głosu Lewicy, tych wyborczyń i wyborców, którzy pokładają nadzieję w Polsce postępowej, otwartej, tolerancyjnej, zrównoważonego rozwoju, Polsce, która nikogo nie wyklucza, nikogo nie zostawia z tyłu - mówił Biedroń.

    - Dzisiaj naturalnym wydaje się, że taką osobą jest Rafał Trzaskowski, który reprezentuje inne siły, nie lewicowe, ale na pewno Polska dzisiaj potrzebuje osoby, która będzie starała się przynajmniej wczuć w ten głos wyborców lewicowych - ocenił Biedroń.

  • 11:54

    Andrzej Duda krytykował również swojego kontrkandydata Rafała Trzaskowskiego.

    - Jak ja słyszę, że pan Trzaskowski mówi w tej chwili o złodziejstwie, a sam był w rządzie (PO-PSL - red.), przy którym kradziono 50 miliardów złotych VAT-u, to ja się pytam "rany Julek, na jakim świecie my żyjemy?" - powiedział.

  • 11:53

    Wśród swoich priorytetów Duda wymieniał program inwestycji, w tym dużych inwestycji oraz tych lokalnych. Kluczowe w realizacji tych inwestycji - jak podkreślał - będzie wykorzystane funduszy z UE. Apelował o stworzenie funduszu inwestycji lokalnych.

    Jako kolejne elementy swojego programu wymieniał likwidację wykluczenia komunikacyjnego i dostęp do szerokopasmowego internetu.

  • 11:37

    Duda: chciałbym, by Polska dawała wsparcie i nie musiała bać się silnych

  • 11:33

    Duda: od 2015 roku zaczęliśmy politykę twardego stawiania polskich spraw

  • 11:31

    Duda: Czy umiem podejmować odważne decyzje? Podpisanie takiego programu jak "tarcza antykryzysowa" wymagało odwagi

  • 11:29

    Duda: będę pilnował, by również 14. emerytura była wypłacona, tak jak premier obiecał

  • 11:26

    Andrzej Duda: Wreszcie bezrobocie zostało zminimalizowane. Trochę przez koronawirusa wzrosło, ale uruchomiliśmy potężny program wspierający polskich przedsiębiorców

  • 11:24

    Duda: Chcę kontynuować swoją prezydencką misję. Cieszę się, że udało się wprowadzić programy, które wsparły polską rodzinę.

  • 11:19

    Prezydent: Proszę byście rozmawiali z rodzinami, ze swoimi przyjaciółmi, mówili im, co się w tej Polsce zmieniło.

    Prezydent: to nie znaczy, że można spocząć na jakichkolwiek laurach

  • 11:17

    Duda: Dziękuję za uwagę poświęconą Polsce i polskim sprawom. Dziękuję tym, którzy mi zaufali. To naprawdę świetny wynik

  • 11:16

    Prezydent Andrzej Duda w Rypinie w województwie kujawsko-pomorskim: Dziękuję za uczestnictwo w wyborach. Jestem dumny, że jestem prezydentem RP w czasie, kiedy frekwencja rośnie

  • 10:56

    Kandydat KO: Szymon Hołownia mówił jasno o rzeczach, które są dla mnie bardzo ważne, czyli na przykład o obronie samorządu i twardo razem będziemy bronić samorządu. Mówił również o kwestii dotyczącej ochrony środowiska. O tym, że ważna jest dla niego walka z katastrofą klimatyczną. To jest jeden z moich absolutnych priorytetów. Mówił również o tym, że chce się wznieść ponad podziały polityczne. I ja to gwarantuję

  • 10:55

    Trzaskowski pytany, czy rozmawiał już z Szymonem Hołownią, powiedział, że będzie rozmawiał dzisiaj ze wszystkimi kontrkandydatami.

    - Wiem, że Szymonowi Hołowni i wszystkim, którzy dla niego pracowali, ale również wyborcom Szymona Hołowni zależy, żeby realizować program - dodał. Podkreślił, że gwarantuje, że jego kancelaria, jeśli wygra wybory, będzie otwarta dla wszystkich.

    - Chcę być prezydentem wszystkich, którzy chcą zmiany - przekonywał.

  • 10:40

    Trzaskowski w Płocku: Wygramy te wybory, bo większość z nas chce zmiany. Przed nami 12 dni ciężkiej pracy, od rana do wieczora. I o to chciałbym prosić, żebyście przekonywali innych

  • 10:37

    Trzaskowski: musi być ktoś, kto będzie tę władzę kontrolował

  • 10:35

    Kandydat KO: powstanie specjalna komisja krzywd przy prezydencie

  • 10:34

    Trzaskowski: PiS i prezydent obiecywali silne państwo, uczciwe. Okazało się, że państwo jest dramatycznie słabe, co pokazuje los bardzo wielu ludzi, którzy zostali pozostawieni sami sobie

  • 10:33

    Kandydat KO: tę władzę trzeba rozliczyć za to, co się dzieje w ostatnich latach

  • 10:31

    Trzaskowski: potrzebne są racjonalne decyzje jak wychodzić z epidemii i jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym

  • 10:30

    Kandydat KO: boli nas totalny monopol tej władzy, która upolityczniła wszystkie instytucje

  • 10:29

    Trzaskowski: Musimy mieć prawdziwą debatę. Mówiłem wczoraj, że czekam na pana prezydenta w Płocku, będę czekać w każdym kolejnym mieście.

  • 10:28

    Trzaskowski: Większość Polaków chce zmiany. Gdyby zsumować wyniki kandydatów opozycyjnych wygrywamy w większości regionów. Jest olbrzymia szansa wygrać te wybory, jestem przekonany, że wygramy te wybory.

    Rafał Trzaskowski w Płocku o cząstkowych wynikach wyborów

  • 10:26

    Rafał Trzaskowski w Płocku: Bardzo się cieszę z powitania, energii, którą tu widać. Zaczynamy dwa ostatnie tygodnie kampanii, więc do boju.

  • 10:17

    Szef PKW: oficjalne wyniki wyborów najpóźniej we wtorek rano, ale być może będą jeszcze dzisiaj

  • 10:15

    Szef PKW: frekwencja według cząstkowych danych wyniosła 64,4 proc.

  • 10:12

    Szef PKW podał dane z 99,78 proc. obwodów głosowania: Duda - 43,67 proc.; Trzaskowski - 30,34 proc.; Hołownia - 13,85 proc.; Bosak - 6,75 proc.; Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc.; Biedroń - 2,21 proc.

    Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 1 proc.

    Dane PKW z 99,78 proc. obwodów głosowania

  • 10:05

    Szef PKW Sylwester Marciniak na konferencji prasowej: należy podziękować milionom wyborców, którzy mimo pandemii i upałów zagłosowali w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie

  • 9:46

    Kandydat KO Rafał Trzaskowski jest w Gąbinie (Mazowieckie), gdzie odwiedza Zakład Piekarniczo-Cukierniczy.

    Rafał Trzaskowski w piekarni w Gąbinie

  • 9:44

    Na spotkaniu z Andrzejem Dudą w Toruniu zgromadzeni skandowali m.in. "Zwyciężymy", "Andrzej Duda to się uda", "Nasz prezydent Andrzej Duda", "Damy radę" i "Dziękujemy".

    Na spotkaniu z prezydentem pojawili się też m.in. posłowie Zjednoczonej Prawicy i radni. Odśpiewano wspólnie hymn narodowy. Wolontariusze sztabu Dudy rozdawali kawę.

    Na spotkanie przybyła też grupa protestujących, którzy rozwinęli transparent z napisem "Prezydent Duda oszukał osoby niepełnosprawne".

  • 9:41

    Cichocki pytany, czy przed drugą turą Hołownia podejmie rozmowy polityczne z Andrzejem Dudą, czy Rafałem Trzaskowskim, powiedział, że Szymon Hołownia wszedł do polityki dla konkretnych spraw.

    - Pociągnął za sobą ludzi do konkretnych spraw w związku z tym też przed drugą turą o tych konkretnych sprawach trzeba rozmawiać. Trzeba je położyć na stole. Żeby przyciągnąć do siebie wyborców Szymona Hołowni, to trzeba ich przyciągnąć do czegoś, nie tylko do tego, że coś musi być przeciw - dodał.

  • 9:36

    Jacek Cichocki, szef sztabu wyborczego Szymona Hołowni w "Rozmowie Piaseckiego": Hołownia powiedział, że ruch społeczny, który powstał będzie trwał dalej, a on będzie stał na jego czele i będzie się w niego angażował.

  • 9:32

    Dr Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych: Zadecyduje to, czy obaj kandydaci będą potrafili tych młodych przekonać do siebie w ciągu dwóch tygodni, które pozostają do drugiej tury. Rafał Trzaskowski ma, moim zdaniem, jednak większe szanse pozyskiwania nowych wyborców właśnie dlatego, że wyborcy pozostałych kandydatów, którzy nie wchodzą do drugiej tury w zasadzie w dosyć jasnym sensie głosowali za zmianą. To był głos przeciwko kontynuacji obecnej prezydentury i ta przewaga urzędującego prezydenta nad Trzaskowskim nie znaczy aż tak wiele.

  • 9:31

    Historyk i politolog prof. Antoni Dudek w TVN24: Na pewno, sądząc po danych wstępnych o frekwencji, widać, że w dużych miastach jest ona wyższa niż poza nimi. To nie jest dobra wiadomość dla Rafała Trzaskowskiego, bo wygląda na to, że on już tutaj zebrał większość głosów, które mógł zdobyć. Ale też nie wiemy, na ile w drugiej turze frekwencja będzie wyższa niż w pierwszej. Z zasady tak bywało. Ci nowy wyborcy, którzy nie brali udziału w pierwszej turze, mogą się okazać tymi rozstrzygającymi.

  • 9:09

    Siemoniak w RMF FM: trzeba pozyskać wyborców Szymona Hołowni, Roberta Biedronia, Władysława Kosiniaka-Kamysza, być może Krzysztofa Bosaka i Andrzeja Dudy

  • 9:09

    Wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak w RMF FM: Brudna kampania nie ma sensu. Uważam, że na niej się więcej traci, niż zyskuje. Zwłaszcza między pierwszą a drugą turą trzeba pozyskać zupełnie nowych ludzi (...). To nie jest czas na zagończyków. To jest czas na łagodnych polityków, którzy pokazują koncyliacyjną twarz.

  • 8:52

    Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda pojawił się na Rynku w Toruniu, gdzie spotyka się z mieszkańcami. W niedzielę przed północą prezydent spotkał się z mieszkańcami Strzelec koło Kutna, gdzie przyjechał prosto z wieczoru wyborczego w Łowiczu.

    Andrzej Duda w Toruniu

  • 8:50

    Była premier, a obecnie posłanka do Parlamentu Europejskiego (PIS) Beata Szydło w Polskim Radiu: Prezydent Andrzej Duda uzyskał więcej głosów w I turze wyborów niż pięć lat temu. To oznacza, że Polacy pozytywnie ocenili jego pięcioletnią kadencję

  • 8:45

    Szef KPRM: wszystkie badania wskazują, że Polacy pozytywnie oceniają zmiany

  • 8:43

    Dworczyk: Bardzo ważna jest rozmowa z wyborcami. Kluczowym jest dotarcie z przekazem na temat programu Andrzeja Dudy do maksymalnej liczby wyborców

  • 8:42

    Dworczyk: Po to są dwie tury, żeby Polacy mogli wyrobić sobie zdanie i podjąć świadomą decyzję. Wierzę, że reelekcję uzyska prezydent Andrzej Duda

  • 8:39

    Szef KPRM Michał Dworczyk w "Rozmowie Piaseckiego": Ponad 40 procent wyborów oddało głos na urzędującego prezydenta. Uważam, że to bardzo dobry punkt wyjścia przed drugą turą

  • 8:35

    Migalski: Zarówno late poll jak i wyniki spływające z PKW stawiają Dudę w roli zdecydowanego faworyta. Nigdy w historii III RP, oprócz 90. roku kandydat, który wszedł z pierwszym wynikiem nie dostał tak dobrego wyniku i kandydat, który wszedł z drugim wynikiem nie dostał tak złego wyniku. To pokazuje skalę problemów, które stoją przed Trzaskowskim.

  • 8:35

    Migalski: Zdecydowanie kluczowy jest elektorat Szymona Hołowni. W drugiej kolejności elektorat, który się po raz pierwszy pojawi w drugiej turze, czyli ten, który nie był w pierwszej turze. To może być nawet kilka milionów głosów. Trzecia rzecz to utrzymanie mobilizacji swoich dotychczasowych elektoratów. Czwartym elementem, który mógłby rozstrzygnąć o losach wyborów jest debata, przed którą prawdopodobnie prezydent będzie uciekał, a Rafał Trzaskowski będzie do niej dążył, dlatego, że wydaje się, że to jest ostatnia szansa Rafała Trzaskowskiego, to znaczy spektakularne pokonanie Andrzeja Dudy w debacie prezydenckiej.

  • 8:28

    Politolog prof. Marek Migalski pytany w TVN24, czyje głosy będą istotniejsze w drugiej turze - zwolenników Krzysztofa Bosaka czy Szymona Hołowni, odpowiedział, że "oczywiście Szymona Hołowni". - Tych głosów jest po pierwsze więcej, a po drugie ci wyborcy prawdopodobnie pójdą do wyborów. Natomiast wyborcy Krzysztofa Bosaka w dużej mierze do wyborów nie pójdą, ponieważ nie chcą wybierać między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim - mówił.

  • 8:24

    Wigura: Jest także wielkie wyzwanie przed Rafałem Trzaskowskim. Jemu też nie jest łatwo. Żeby mieć szansę na zwycięstwo w drugiej turze, musiałby pozyskać kilka milionów głosów. To jest bardzo dużo.

  • 8:23

    Karolina Wigura z "Kultury Liberalnej" w TVN24: Są dwaj kandydaci i wcale żadnemu nie jest zbyt łatwo. Miało być tak, że Andrzej Duda miał wygrać w pierwszej turze. Tak pragnęli jego zwolennicy i jego obóz polityczny. Nawet wyjazd do USA nie dał zwycięstwa w pierwszej turze. Andrzejowi Dudzie nie jest i nie będzie łatwo.

  • 8:22

  • 8:08

    Rafał Trzaskowski, który w nocy z niedzieli na poniedziałek odwiedził Zegrze Południowe, na briefingu prasowym wyraził przekonanie, że powinna odbyć się debata z udziałem jego i Dudy. - Zaprosiłem pana prezydenta. Jestem gotów do tej debaty każdego dnia - oświadczył polityk.

    Duda o ewentualnej prezydenturze Trzaskowskiego: to będzie blokowanie wszelkich działań

  • 8:06

    Andrzej Duda pytany w Polskim Radiu, czy jest gotów spotkać się na debacie przedwyborczej z kandydatem Koalicji Obywatelskiej, odpowiedział: zawsze byłem otwarty na debaty i nigdy nie miałem z tym problemu.

    Urzędujący prezydent mówił, że "jeżeli będzie debata, jeżeli będą odpowiednie ustalenia sztabów i odpowiednie warunki tych debat będą zachowywane", to nie widzi "żadnych problemów w tym, żeby dyskutować z Rafałem Trzaskowskim na antenie i porozmawiać o tym, jak wyglądała Polska rządzona przez jego partię i jak wyglądają jego rządy w Warszawie".

  • 7:49

    Duda wśród wspólnych elementów programu i światopoglądu z Bosakiem wymienił "wysoką pozycję Polski", tradycyjne wartości i tradycyjną formę rodziny umocowaną w konstytucji.

    - To są takie elementy, w których na pewno są podobieństwa i myślę tutaj, że ci wyborcy, którzy oddali swój głos na przykład na Krzysztofa Bosaka będą teraz przyglądali się i mnie, i panu Rafałowi Trzaskowskiemu i decyzję podejmą, aczkolwiek ja jestem przekonany, że to do mnie jest im zdecydowanie bliżej niż jednak do bardzo lewicowego kandydata, jakim jest Rafał Trzaskowski, choć ostatnio udaje i unika tematów, w których dawniej świetnie się czuł i brylował (...) Przecież ludzie nie mają tak krótkiej pamięci i wiedzą, jakie dokumenty podpisywał, że podpisał kartę LGBT - powiedział Duda.

  • 7:47

    Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu, że z niektórymi ze swych kontrkandydatów z niedzielnych wyborów prezydenckich ma zbliżone programy i podobne spojrzenie na Polskę.

    - Mamy pewną dużą pulę wspólnych wartości z panem chociażby Krzysztofem Bosakiem i myślę, że podobne w wielu punktach spojrzenie na Polskę oraz na to, jak polskie sprawy powinny być prowadzone - mówił.

  • 7:44

    Budka pytany, czy Trzaskowski stracił w kampanii pazur, powiedział, że "to jest fantastyczny człowiek, ale rzeczywiście jest tak, że ta kampania jest męcząca".

  • 7:43

    Budka: marzyłoby mi się, by Hołownia dołączył do nowej Platformy w jakiejś formule lub byśmy współpracowali

  • 7:41

    Szef PO o poparciu dla Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze: Nie mamy wrogów po stronie opozycji. Liczę na dobre rozmowy z Szymonem Hołownią

  • 7:39

    Borys Budka: Nie będziemy rozmawiać o żadnych stanowiskach. Szymon Hołownia to nie jest człowiek, który będzie chciał czymkolwiek handlować

  • 7:37

    Budka: Dzisiaj będę rozmawiał z każdym z kontrkandydatów Trzaskowskiego

    Budka: Ja będę dzisiaj rozmawiał z każdym z kontrkandydatów Rafała, żeby pogratulować wyniku

  • 7:36

    Przewodniczący PO: dzisiaj wybór Andrzeja Dudy to jest wybór Jarosława Kaczyńskiego na kolejne lata

  • 7:34

    Budka: jeśli prezydent nie wygrywa w pierwszej turze, to znaczy, że wyborcy nie chcą go już ponownie jako głowy państwa

  • 7:31

    Szef PO Borys Budka w "Rozmowie Piaseckiego": Druga tura nie jest rozstrzygnięta. Jest ciężka praca przed nami. Wszystko jest otwarte

  • 7:24

    - Przed nami 12 dni bardzo intensywnej kampanii, kontynuacja tej kampanii. Jestem pewny, że zwycięży Polska, zwycięży prezydent Andrzej Duda - mówił w niedzielę w rozmowie z dziennikarzami wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Dane PKW

Według danych PKW z 99,78 procent obwodów głosowania Andrzej Duda zdobył 43,67 proc. głosów (8 412 183 głosy). Na drugim miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski z poparciem 30,34 proc. (5 845 164 głosy). Trzeci jest kandydat niezależny Szymon Hołownia, który zdobył 13,85 proc. głosów (2 667 655).

Sondaż late poll

Z sondażu late poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył 42,9 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski z poparciem 30,3 procent badanych. Podium zamyka - według sondażu Ipsos - kandydat niezależny Szymon Hołownia, który zdobył 14 procent. Średnia dokładność badania late poll wynosi jeden punkt procentowy.

Autorka/Autor:js, ads/adso/b

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Z informacji podanych przez Federalne Biuro Śledcze (FBI) wynika, że sprawca zamachu terrorystycznego w Nowym Orleanie działał sam. Agencja Reutera ujawniła nagrania, na których widać atak przeprowadzony przez Shamsuda-Din Jabbara.

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Ujawniono nagranie z ataku w Nowym Orleanie

Źródło:
PAP

Rozmawiałem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim i wiem, że pracuje nad rozwiązaniem tego węzła gordyjskiego, który nam uplótł Sąd Najwyższy - powiedział w "Jeden na jeden" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec w sprawie wypłaty pieniędzy dla PiS.

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Grabiec: Rozmawiałem z ministrem Domańskim. Rozwiązanie, które przyjmie, będzie zgodne z prawem

Źródło:
TVN24

W kamienicy przy ul. Mostowej w centrum Poznaniu doszło do pożaru. W związku z zagrożeniem zdecydowano o ewakuowaniu 30 osób. W działaniach gaśniczych uczestniczyło 14 zastępów straży pożarnej.

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Pożar kamienicy w centrum Poznania. 30 osób ewakuowanych

Źródło:
PAP

W nocy w stolicy poprószył śnieg. Nawierzchnia jezdni i chodników może być śliska. 170 posypywarek wyjechało nad ranem na stołeczne ulice.

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Ślisko na drogach. Na ulice wyjechały wszystkie posypywarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych w wyniku katastrofy niewielkiego samolotu, który w czwartek spadł na magazyn w pobliżu lotniska w Fullerton w Kalifornii, około 40 kilometrów od Los Angeles. Z pobliskich firm ewakuowano kilkaset osób.

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Katastrofa samolotu. Tuż po starcie spadł na magazyn

Źródło:
PAP

Siły Obronne Izraela poinformowały o operacji komandosów, której finałem było zniszczenie podziemnej irańskiej fabryki pocisków rakietowych w Syrii. W ataku uczestniczyły cztery ciężkie śmigłowce transportowe i dwa szturmowe, 21 myśliwców, pięć dronów oraz 14 samolotów szpiegowskich.

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

"Jedna z najbardziej śmiałych operacji sił specjalnych". Izrael pokazał nagranie

Źródło:
PAP
Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Miliarder dzieli i łączy. Pekin też stawia na Elona Muska. Co zrobi Trump?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, którego porywy mogą sięgać nawet 95 km/h. Żółte i pomarańczowe alarmy zostały wydane dla północnych i centralnych regionów kraju. Jednocześnie nadal obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem, które obejmują niemal całą Polskę.

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Na drogach jest ślisko, pojawią się wichury. Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Jednostka południowokoreańskiej armii i ochrona uniemożliwiły śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta Korei Południowej Jun Suk Jeola. Po sześciu godzinach funkcjonariusze Biura Ścigania Korupcji wśród Wysoko Postawionych Urzędników wycofali się z rezydencji Juna. 64-letni Jun jest objęty dochodzeniem w sprawie buntu politycznego, którego miał się dopuścić - przestępstwo to jest zagrożone karą śmierci.

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Wojsko zablokowało aresztowanie prezydenta. Śledczy musieli się wycofać

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Co tak na prawdę wydarzyło się w Rumunii i kto za kim tam stał? Dziennikarskie śledztwo ujawnia kulisy zaskakującej kampanii prorosyjskiego kandydata na prezydenta. Kampania była zaskakująca, bo skuteczna, mimo że kandydat nieznany. Teraz zaskoczenia tylko się mnożą, a nie wszystkie swoje źródła mają na Kremlu. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Ślady prowadzą nie tylko na Kreml. "Intryga wymknęła się spod kontroli"

Źródło:
TVN24

Coming out Andrzeja Stękały to przede wszystkim historia miłości i straty. Polski skoczek pisze o swoim wieloletnim partnerze, który zmarł i zostawił po sobie ogromną pustkę. Mierzył się z żałobą, nie miał siły mierzyć się ze skocznią. Publicznie milczał - do teraz. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

"Marzeniem było wygrać konkurs w Zakopanem i stanąć na podium z partnerem"

Źródło:
TVN24

Ponad połowa Polaków (55 procent) deklaruje, że chciałaby się przenieść do innego kraju. Pytani o konkretne miejsce, respondenci najczęściej wskazywali Hiszpanię, wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Jakie inne państwa wymieniali?

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Zapytano Polaków, czy chcieliby się przenieść do innego kraju. Wygrywa jeden kierunek

Źródło:
PAP, arc.com.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

- Jednym z istotnych elementów raportu z audytu dwustu postępowań, który musi zostać spełniony, jest kwestia ewentualnej odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej kolegów i koleżanek, którzy przy ich prowadzeniu albo nadzorowaniu kierowali się przesłankami nie zawsze słusznymi i nie zawsze godnymi pochwały - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram (Inicjatywa Wolne Sądy), odnosząc się do rozliczeń, mówiła, iż "widać, że w większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła, tylko to były takie sytuacje, że pan Macierewicz wchodził do CEK NATO i nie został w postępowaniu przesłuchany".

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

"W większości przypadków nie była to jakaś koronkowa robota geniuszy zła"

Źródło:
TVN24

Specjalny zespół prokuratorów stwierdził nieprawidłowości w wielu z 200 śledztw z czasów Zbigniewa Ziobry. Zastrzeżenia dotyczą między innymi śledztw w sprawie Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, jednego z postępowań w sprawie nocnego wejścia do CEK NATO i przeciwko szefom SKW, a także sprawy "dwóch wież". Pod lupą audytorów znalazło się śledztwo przeciwko byłemu menedżerowi Roberta Lewandowskiego oraz postępowanie w sprawie finansów arcybiskupa Lwowa. W sprawie wypadku z udziałem byłej premier Beaty Szydło będzie postępowanie karne związane z nieprawidłowościami w śledztwach dotyczących tamtego zdarzenia - to jedna z konkluzji raportu leżącego na biurku Adama Bodnara.

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Śledztwa z czasów Ziobry i nieprawidłowości. O które chodzi? Znamy szczegóły

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski oznajmił, że "zrzekł się statusu posła zawodowego" i nie będzie w związku z tym pobierać poselskiego wynagrodzenia. W Korei Południowej wojsko uniemożliwia śledczym aresztowanie zawieszonego w wykonywaniu obowiązków prezydenta kraju Jun Suk Jeola. Wieczorem w Warszawie odbędzie się oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 stycznia.

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Romanowski "zrzekł się statusu", wojsko chroni byłego prezydenta, raport dla Bodnara

Źródło:
PAP, TVN24

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

Niemiecka policja bada sprawę mężczyzny, który ukradł koparkę w południowej części kraju, a następnie przez prawie godzinę taranował samochody i uszkadzał budynki. Koparka zatrzymała się dopiero po ostrzelaniu jej przez funkcjonariuszy. Mężczyzna zmarł na miejscu - informuje policja.

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

"Surrealistyczne" zdarzenie w Niemczech. Nie żyje kierowca koparki

Źródło:
Tagesschau
Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Pojawił się szakal, kleszcze nie znikają. Co nam robi półtora stopnia w górę?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kobieta, która zaginęła 52 lata temu, została odnaleziona cała i zdrowa po tym, jak policja opublikowała w mediach społecznościowych jej zdjęcie sprzed lat z apelem o pomoc w ustaleniu, co się z nią stało.

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Była nastolatką, gdy zniknęła bez wieści. Została odnaleziona po 52 latach

Źródło:
PAP

- Marcin Romanowski, zamiast siedzieć cicho, bo jest podejrzany o 11 przestępstw, uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i będzie to transmitował - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Dodał, że były wiceminister sprawiedliwości "powinien jak najszybciej przyjechać do Polski, stanąć przed polskim wymiarem sprawiedliwości".

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Siemoniak: Romanowski uzależnił się od mediów. Jutro będzie gulasz jadł i to transmitował

Źródło:
TVN24

- Doszło do takiej sytuacji, że PKW powiedziało: umywamy ręce, teraz ty ministrze się tym zajmij, ty zdecyduj i w takiej sytuacji ministra stawiają - mówił w "Tak jest" w TVN24 Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS, realizując tym samym decyzję nieuznawanej izby Sądu Najwyższego. Kolejny krok należy do ministra finansów Andrzeja Domańskiego, bo to on formalnie podejmuje decyzję dotyczącą dokonania wypłaty pieniędzy dla partii politycznych.

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Hermeliński: jestem ciekaw, którą część uchwały PKW minister finansów będzie wykonywać

Źródło:
TVN24

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl
Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Jak Donald Trump urządzi nam świat, cz. 2. Czeka nas starcie gigantów?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ważący ponad 500 kilogramów metalowy pierścień spadł z nieba na kenijską wioskę Mukuku w hrabstwie Makueni. Wydarzeniu towarzyszył olbrzymi huk, który był słyszalny z odległości 50 kilometrów. Kenijska Agencja Kosmiczna przekazała, że tajemniczy obiekt był najprawdopodobniej fragmentem rakiety kosmicznej, który nie spłonął w ziemskiej atmosferze.

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Z nieba spadł metalowy pierścień o średnicy 2,5 metra

Źródło:
PAP, KSA

Prawie 200 śladów dinozaurów odkryto tego lata w kamieniołomach w hrabstwie Oxfordshire w południowo-wschodniej Anglii - poinformowali w czwartek naukowcy. Jest to największe stanowisko tego typu znalezione w Wielkiej Brytanii. Badacze nie są pewni, co pomogło zachować ślady w skamieniałym błocie.

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Dobrze zachowane ślady dinozaurów. "Można cofnąć się w czasie"

Źródło:
PAP, BBC

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

5,2 promila alkoholu w organizmie miał 56-letni kierowca zatrzymany w Polanowie (województwo zachodniopomorskie). Policję wezwali świadkowie zaniepokojeni zachowaniem mężczyzny. Sylwestra spędził w areszcie.

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie.  "Niechlubny rekord"

Miał 5,2 promila, spędził sylwestra w areszcie. "Niechlubny rekord"

Źródło:
tvn24.pl

Jocelyn Wildenstein nie żyje. Pochodząca ze Szwajcarii celebrytka zmarła we wtorek w swoim apartamencie w Paryżu. Rozpoznawalność zdobyła za sprawą zamiłowania do ekstrawaganckiego stylu życia i operacji plastycznych. Ze względu na te ostatnie zyskała przydomek "kobieta kot".

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Nie żyje Jocelyn Wildenstein, słynna "kobieta kot"

Źródło:
CNN, The Guardian