Oni nie głosowali tak licznie, jak w poprzednich latach

Aktualizacja:
Autor:
kk/b
Źródło:
TVN24
Sikorski: wydaje mi się, że mamy jasny wybór między Polską nacjonalistyczną, a europejską
Sikorski: wydaje mi się, że mamy jasny wybór między Polską nacjonalistyczną, a europejskąTVN24
wideo 2/20
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020

W pierwszej turze wyborów prezydenckich najniższą frekwencję odnotowano pośród seniorów. Jak wynika z sondażu late poll zrealizowanego przez Ipsos, do urn poszła nieco ponad połowa uprawnionych do głosowania osób w wieku 60 lat i więcej.

OGLĄDAJ INTERAKTYWNY PROGRAM WYBORCZY W TVN24 GO >>>

Według sondażu frekwencja w niedzielnych wyborach prezydenckich wyniosła 64,3 procent. To więcej niż w poprzednich wyborach pięć lat temu. Wtedy w pierwszej turze zagłosowało 48,96 procent uprawnionych osób. Jeżeli sondaż się potwierdzi, będzie to też najwyższa frekwencja od 1995 roku.

Seniorzy i najmłodsi z najniższą frekwencją

Najniższą frekwencję odnotowano pośród wyborców z grupy wiekowej w wieku 60 lat i więcej. Wyniosła 55,9 procent. Natomiast najwyższą pośród osób w wieku od 50 do 59 lat - 72,8 proc.

W przypadku pozostałych grup wiekowych dane sondażowe pokazują tendencję, że im niższy wiek osoby uprawnionej, tym mniejsza potrzeba udziału w wyborach.

Frekwencja pośród osób w wieku od 40 do 49 lat wyniosła 70,1 proc. Pośród osób między 30. a 39. rokiem życia głosowało 65,1 proc. uprawnionych. Do lokali wyborczych wybrało się nieco mniej osób w wieku od 18 do 29 lat - frekwencja wyniosła tu 64,5 proc.

Średnia dokładność badania exit poll wynosi dwa punkty procentowe.

SONDAŻOWE WYNIKI I TURY WYBORÓW PREZYDENCKICH

Frekwencja seniorów i najmłodszych w poprzednich latach

Poprzednie lata pokazały, że seniorzy zwykle stanowili jedną z liczniejszych grup, która decydowała się na udział w wyborach. Według danych exit poll, w wiosennych wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2019 roku uplasowali się na trzecim miejscu wśród pięciu grup wiekowych pod względem frekwencji - w ich przypadku wyniosła 47,4 proc. Podobnie było także w wyborach samorządowych, gdy frekwencja w grupie wiekowej 60 plus wyniosła 55,1 proc. Oczko niżej najstarsi uplasowali się pod względem frekwencji w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych w 2015 roku (48,5 proc.).

Porównanie danych sondażowych dotyczących frekwencji z wspomnianych wyborów z 2019, 2018 i 2015 roku wskazuje, że najrzadziej w poprzednich latach głosowały osoby najmłodsze. Frekwencja w grupie wiekowej 18-29 lat wynosiła odpowiednio 27,8 proc. w wyborach do europarlamentu, 37 proc. w wyborach samorządowych i 43,3 proc. w wyborach parlamentarnych.

Frekwencja w wyborach prezydenckich Maciej Zieliński/PAP

Autor:kk/b

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości