TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

"Nowa Solidarność" Rafała Trzaskowskiego. Kandydat na prezydenta pokazał program wyborczy

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
ft//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Trzaskowski o swoim programie wyborczym
Trzaskowski o swoim programie wyborczym
wideo 2/21
Trzaskowski o swoim programie wyborczym

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego nazywa się "Nowa Solidarność". - Prezentowałem pomysły etapami. Teraz wszystkie znajdziecie w jednym miejscu - napisał Rafał Trzaskowski. W czwartek prezydent Warszawy opublikował swój program wyborczy jako kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rzeczypospolitej. "Na napisanie programu miałem najmniej czasu ze wszystkich kandydatów" - stwierdził Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski prezentując program wyborczy "Nowa Solidarność" w internecie, podkreślił, że "pandemia COVID-19 postawiła świat na głowie". "Dała nam zupełnie nową perspektywę na życie, na wartości, którymi się kierujemy. Obnażyła ulotność tego, co często uważaliśmy za pewnik - naszego stylu życia, wygody, pracy czy zdrowia. Rzuciła też nowe światło na dotychczasowe podziały polityczne i społeczne. Chociaż nadal są one aktualne, zagrożenie pandemii uświadomiło nam, że musimy działać jako wspólnota" - stwierdził kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent stolicy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Nowa Solidarność" Rafała Trzaskowskiego

Program wyborczy składa się z trzech rozdziałów: "My i nasi najbliżsi", "Nasze otoczenie" oraz "Nasze państwo, nasza wspólnota". W pierwszym omówione zostały zagadnienia: praca i przedsiębiorczość, "leczenie od ręki" i równy dostęp do edukacji. "System ochrony zdrowia od lat utrzymuje się na krawędzi wydolności. Wydajemy na niego za mało - rząd woli dziś dać pieniądze na propagandę w TVP" - pisze kandydat KO.

"Potrzebujemy nowej polityki zdrowotnej. Takiej, która jest blisko ludzi. Prezydent, jako gwarant bezpieczeństwa Polek i Polaków, ma obowiązek wymusić na rządzie działania prowadzące do trwałej poprawy sytuacji w służbie zdrowia" - czytamy w programie wyborczym.

Drugi rozdział poświęcono propozycji Trzaskowskiego dla Polek, osób młodych, rodziny, seniorów, a także dotyczących wsi, równości i tolerancji, organizacji pozarządowych, kultury, mediów publicznych, nauki oraz internetu. Obejmuje on także kwestie związane z ochroną środowiska, jak "Zielony Ład dla Polski" czy efektywna gospodarka odpadami.

W rozdziale poświęconym państwu i wspólnocie można przeczytać o propozycjach budowy "państwa dobrego prawa i prawdziwej sprawiedliwości", Polsce jako "liderze Europy", "polityce zagranicznej dla obywatelek i obywateli" oraz o obronności i bezpieczeństwie.

"Miałem najmniej czasu ze wszystkich kandydatów"

"Na napisanie programu, tak jak np. na zebranie podpisów, miałem najmniej czasu ze wszystkich kandydatów. Prezentowałem pomysły etapami. Teraz wszystkie znajdziecie w jednym miejscu. Oto mój program" - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski, zapraszając wyborców do zapoznania się ze swoimi pomysłami.

"Program prezentuję od wielu tygodni"

Kandydat KO odniósł się do swojego programu w czwartek w "Kropce nad i" TVN24. - Ten program jest gotowy. Ja miałem go dzisiaj prezentować w Płocku, ale niestety rzeczywiście ze względu na to, co się stało w Warszawie (wypadek autobusu miejskiego, który spadł z trasy S8 - red.), musiałem wracać. Natomiast ja ten program, jego najważniejsze fragmenty, prezentuję od wielu tygodni - przekonywał prezydent stolicy.

Trzaskowski wymienił fundusz stypendialny dla młodzieży, budowanie centrów lokalnego rozwoju czy darmowe żłobki i przedszkola. - Myślę, że Polki i Polacy usłyszeli o tych propozycjach, a ja oczywiście będę dalej o nich mówił w kolejnych dniach - zapewnił.

Wybory prezydenckie w Polsce

Wybory prezydenckie odbędą się w najbliższą niedzielę 28 czerwca. Ewentualna druga tura czeka nas 12 lipca. Głosowanie odbywa się metodą hybrydową - tradycyjnie oraz korespondencyjnie. Wybory w trybie wyłącznie korespondencyjnym Państwowa Komisja Wyborcza zarządziła w dwóch gminach: Baranów w Wielkopolsce i Marklowice na Śląsku.

Raport specjalny tvn24.pl: Wybory prezydenckie

Głosować można na 11 kandydatów: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Andrzeja Dudę, Szymona Hołownię, Marka Jakubiaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Mirosława Piotrowskiego, Pawła Tanajnę, Rafała Trzaskowskiego, Waldemara Witkowskiego oraz Stanisława Żółtka.

Autor:ft//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości