TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Prezydent przemawia, w trakcie wchodzi prezes PiS

TVN24 | Wybory prezydenckie 2020

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Prezes PiS wchodzi na uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW w sprawie wyboru na prezydentaZdjęcia organizatora
wideo 2/24
TVN24Prezes PiS spóźnił się na uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW w sprawie wyboru na prezydenta

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wszedł na salę w trakcie uroczystości wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW o wyborze na prezydenta. Jego wejście sprawiło, że przemawiający prezydent zawiesił na chwilę głos.

We wtorek po południu Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na prezydenta. 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.

W uroczystości uczestniczyli między innymi członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska i prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego Marek Zirk-Sadowski.

W trakcie przemówienia

Kamera zarejestrowała moment, kiedy na uroczystość wchodzi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wszedł on w trakcie przemówienia prezydenta, powodując chwilowe zawieszenie jego głosu. Było to pod koniec kilkunastominutowego wystąpienia Andrzeja Dudy, w którym dziękował za współpracę podczas jego pierwszej kadencji ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi oraz ministrowi spraw zagranicznych Jackowi Czaputowiczowi i jego poprzednikowi Witoldowi Waszczykowskiemu. Jak mówił, ta współpraca miała dla niego "znaczenie i bardzo wiele polskich spraw dzięki temu udało się dobrze załatwić, co jest dla niego wielką satysfakcją".

Prezydent o różnicy głosów oddanych na niego i na Trzaskowskiego: jest ogromna

W czasie swojego wystąpienia prezydent dziękował też przedstawicielom Państwowej Komisji Wyborczej  za przeprowadzenie wyborów w czasie pandemii, a także swoim kontrkandydatom, w tym także Rafałowi Trzaskowskiemu, z którym zmierzył się w drugiej turze. - Ktoś powie, że różnica była niewielka, ale też trzeba zdać sobie sprawę, że to różnica prawie taka, ilu jest mieszkańców Gdańska, większa niż jest w ogóle wszystkich mieszkańców Szczecina, to różnica prawie dwa razy większa niż jest wszystkich mieszkańców Torunia. Różnica ponad 420 tysięcy głosów to jest jednak różnica ogromna - stwierdził prezydent.

Jarosław Kaczyński wchodzi na uroczystość wręczenia Andrzejowi Dudzie uchwały PKW o wyborze na prezydentaTVN24

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: