Donald Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej 

Autor:
mjz/ft
Źródło:
TVN24, PAP
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej 
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej Zdjęcia organizatora
wideo 2/27
Zdjęcia organizatora Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie, czasami z głupoty i niekompetencji, wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej 

Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, mówił na spotkaniu w Bydgoszczy, że "jak nie było PiS-u u władzy, to były pieniądze i nie było granic", a rządy PiS-u "doprowadziły do tego, że nie ma pieniędzy, ale za to są granice". Stwierdził, że rządzący "cofnęli zegar historii" o dziesięciolecia. - Ta ekipa świadomie, czasami też z głupoty, z niekompetencji, ale tak naprawdę świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej - powiedział.

Donald Tusk, który spotkał się w środę z mieszkańcami Bydgoszczy, mówił, że "w przeddzień wyborów" Polacy potrzebują "głębokiej, mocnej, jednoznacznej refleksji". - Potrzebujemy mocnej, jednoznacznej decyzji - podkreślił.

- Dzisiaj jesteśmy zalewani informacjami, już od kilku dni. Nie żebym był jakimś genialnym wróżbitą czy profetykiem, ale ja już od dłuższego czasu uprzedzałem, ostrzegałem, że ta ekipa świadomie, czasami też z głupoty, z niekompetencji, ale tak naprawdę świadomie wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej - kontynuował lider PO.

Wspominał przy tym rozmowy, jakie prowadził z eurodeputowanym PO Radosławem Sikorskim i jego żoną, dziennikarką Anne Applebaum, na temat tego, czy zdołają zatrzymać "ten nieuchronny pod rządami PiS-u proces wychodzenia Polski z Unii Europejskiej". - Oni już raz jedną próbę podjęli, (...) to było gdzieś prawie dwa lata temu. Ja wtedy wezwałem mieszkańców Warszawy, dosłownie z dnia na dzień: przyjdźcie na plac Zamkowy, pokażcie, że my chcemy być dalej w Unii Europejskiej, pokażcie, że my, Polki, Polacy, jesteśmy częścią wielkiej kultury politycznej i wielkiej wspólnoty cywilizacyjnej Zachodu - mówił Tusk.

Podkreślał też, że pierwsza Solidarność i nasi przodkowie walczyli o to, by być częścią wspólnoty, gdzie "wolność, praworządność, własność, odpowiedzialność, solidarność - są fundamentami ustroju politycznego całej Europy i Polski".

Lider PO zwracał też uwagę na to, że wszelkie badania wskazują na to, iż Polki i Polacy chcą być dalej częścią Europy i sercem Unii Europejskiej.

Tusk: 15 października odbędą się dwa referenda

Lider PO mówił także o politycznej wadze decyzji, które zostaną podjęte 15 października. - My 15 października mamy dwa referenda i nie mówię o tym ich (PiS-u - red.) udawanym referendum. Referendum, gdzie władza wpuściła najwięcej imigrantów ze wszystkich państw europejskich i pyta o to, czy ktoś jest za tym, by była jakaś relokacja. Zostawmy to ich referendum na boku, bo ono jest równie głupie, jak bezczelne - apelował Tusk.

Dodał, że 15 października "odbędą się dwa kluczowe dla przyszłości Polski referenda", a pierwsze to głosowanie do parlamentu. - To będzie głosowanie za tym, czy parlamentarzystą będzie podsłuchiwany Pegasusem pan Brejza, czy ci, którzy go podsłuchiwali i chcieli zniszczyć jego rodzinę. To wybór prosty i oczywisty - czy parlamentarzystką będzie szarpana przez policję i wrzucana do suki Kinga Gajewska, czy ten, który wydawał rozkaz policji, aby ją do tej suki wrzucić. To jest pytanie, czy będziemy mieli znowu władzę, która troszczy się o słabszych, która nie wymięka przed silniejszymi - kontynuował Tusk.

Mówił też, że to będzie pytanie o to, "czy będziemy umieli wykorzystać kolejne miliardy, które czekają, są na wyciągnięcie ręki". - Euro, nasze miliardy, żeby Polska stała się jednym z najnowocześniejszych krajów na świecie, jeśli chodzi o energetykę, ochronę środowiska, zdrowia - precyzował.

- Poprzez to głosowanie odbędzie się drugie, nieformalne referendum: czy zostaniemy członkami Unii Europejskiej czy nie - podkreślił Tusk.

Tusk: jak nie było PiS-u u władzy, to były pieniądze i nie było granic, teraz nie ma pieniędzy, ale za to są granice

Tusk odniósł się wypowiedzi byłego ministra spraw zagranicznych w rządzie PiS-u Jacka Czaputowicza w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, który mówił, że "my cały czas wpuszczaliśmy świadomie wielkie rzesze, tysiące tygodniowo, nielegalnych migrantów".

Czaputowicz: świadomie przepuszczaliśmy migrantów do Niemiec
Czaputowicz: świadomie przepuszczaliśmy migrantów do NiemiecTVN24

- Dowiedziałem się, że PiS-owski minister spraw zagranicznych, pan Czaputowicz publicznie dziś przyznał, że rząd PiS celowo przepuszcza dziesiątki tysięcy migrantów, licząc, że przez Polskę przepłyną i pójdą do Europy, do Niemiec, dalej na Zachód. To tak naprawdę oznacza, że rząd PiS rozpoczął dokładnie taką samą wojnę hybrydową przeciwko Europie - też przeciwko nam - bo my też jesteśmy Europą. Dokładnie to samo, co (Alaksandr) Łukaszenko i (Władimir) Putin, kiedy zaczęli grać kartą migracyjną - powiedział Tusk w Bydgoszczy. Ocenił, że "to jest draństwo".

Tusk: rząd PiS-u rozpoczął dokładnie taką samą wojnę hybrydową przeciwko Europie co Łukaszenka i Putin
Tusk: rząd PiS-u rozpoczął dokładnie taką samą wojnę hybrydową przeciwko Europie co Łukaszenka i PutinZdjęcia organizatora

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej stwierdził także, że "jak nie było PiS-u u władzy, to były pieniądze i nie było granic". - Dziś, dokładnie, konkretnie widać, że rządy PiS-u doprowadziły do tego, że nie ma pieniędzy, ale za to są granice, że cofnęli zegar historii znowu o te lata i dziesięciolecia. I że możemy to odwrócić 15 października. Powiem więcej, nie możemy, musimy to odwrócić 15 października - stwierdził Tusk.

Tusk: jak nie było PiS-u władzy, to były pieniądze i nie było granic, teraz nie ma pieniędzy, ale za to są granice
Tusk: jak nie było PiS-u władzy, to były pieniądze i nie było granic, teraz nie ma pieniędzy, ale za to są graniceZdjęcia organizatora

Tusk: mamy przynajmniej najbogatszego premiera w Europie

Przewodniczący PO nawiązał także do szacunków Onetu o tym, że przez ręce Mateusza i Iwony Morawieckich w ostatnich latach przeszły nieruchomości warte prawie 120 milionów złotych.

Nieruchomości żony premiera. Onet ujawnił majątek Iwony Morawieckiej

- Nie wszystko, co się dzieje pod rządami PiS-u, jest złe. Polska ma bez wątpienia prawo do satysfakcji. Nie za bardzo idzie w ostatnich latach z drożyzną, z pandemią. Ale okazało się, że mamy przynajmniej najbogatszego premiera w Europie - powiedział.

- Może to miał być pilotaż, że (premier - red.) tak zaczął od siebie, a myślał, że może później ktoś jakoś będzie mógł to skutecznie naśladować - dodał.

- Słyszę, że ktoś ma działkę do sprzedania. Panie premierze Morawiecki, może pan tu przyjedzie - kto ma działkę do sprzedania? - zwrócił się Tusk do widowni.

Tusk: mamy przynajmniej najbogatszego premiera w Europie
Tusk: mamy przynajmniej najbogatszego premiera w EuropieZdjęcia organizatora

Tusk: kto może, niech w dniu wyborów przyjedzie głosować do Polski

Lider PO został zapytany o to, jak Polacy mieszkający poza krajem mogą zagłosować 15 października, ponieważ niektórzy z nich mają problemy z rejestracją w systemie. - Pani głos nie jest odosobniony. Docierają do mnie sygnały z całego kraju, że ludzie, którzy mieszkają w Polsce, nie mogą się odnaleźć w rejestrach wyborców - zwrócił się Tusk do zadającej pytanie. Jako przykład wskazał tych, którzy "zmieniali w ostatnich latach adres".

- Skorzystajcie z pomocy samorządu, wszędzie tam, gdzie macie elementarne zaufanie do samorządu. Dopytujcie, co możecie zrobić, żeby skutecznie się zarejestrować - apelował lider PO. - Kto może, niech w dniu wyborów przyjedzie do Polski. Stawka jest naprawdę bardzo wysoka - dodał.

- Jeszcze zdążycie się zarejestrować. Musicie tylko sprawdzić, w jakim miejscu mieliście do tej pory uprawnienie - wskazał wyborcom lider PO.

- Postaram się w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin poprzez internet i tam, gdzie to będzie możliwe, przy użyciu mediów, wytłumaczyć, co trzeba zrobić, żeby maksymalnie zwiększyć szansę udziału w głosowaniu szczególnie Polek i Polaków z zagranicy - zapowiedział Donald Tusk.

Zaślepka materiału TVN24GO
Tusk o rządzących: ta ekipa świadomie, czasami z głupoty i niekompetencji, wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/ft

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tomasz Siemoniak, który według doniesień medialnych ma zostać szefem służb specjalnych w rządzie Donalda Tuska, ocenił, że "to nie jest czas na jakieś wielkie reorganizacje w służbach". - Znacznie ważniejsza jest jakość działania niż ciągłe zmiany - podkreślił. Stwierdził jednak, że Centralne Biuro Antykorupcyjne jest "nie do uzdrowienia".

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Siemoniak: jestem "przymierzany", a "przymierzani" nie powinni żadnych rzeczy opowiadać

Autor:
ads//mrz
Źródło:
TVN24

Dziś Sejm będzie kontynuował obrady - już o 9 tej zajmie się uchwaleniem nowych przepisów dotyczących handlu w niedziele. Później zajmie się obywatelskim projektem przewidującym podwyżki wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Posłowie będą też głosować nad odwołaniem członków komisji "lex Tusk". Polityczną środę relacjonujemy w tvn24.pl.

Sejm w środę. Nowe przepisy o handlu w niedziele, podwyżki dla pielęgniarek i komisja "lex Tusk"

Sejm w środę. Nowe przepisy o handlu w niedziele, podwyżki dla pielęgniarek i komisja "lex Tusk"

Autor:
asty,
akw//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gabriel Seweryn, znany z programu "Królowe życia" stacji TTV, nie żyje. Śmierć projektanta potwierdziła rzeczniczka głogowskiego szpitala. Miał 56 lat.

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Gabriel Seweryn nie żyje. Miał 56 lat

Autor:
pb//mm
Źródło:
glogow.naszemiasto.pl, tvn24.pl

Sąd wydał wyrok w sprawie wypadku drogowego, w którym uczestniczył znany warszawski ratownik wolontariusz Marcin "Borkoś" Borkowski. W orzeczeniu stwierdzono, że poruszał się on pojazdem uprzywilejowanym, a winę za spowodowanie wypadku ponosi kierująca samochodem osobowym.

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Śpiączka, długa rehabilitacja i powrót do pracy. Jest wyrok w sprawie wypadku ratownika "Borkosia"

Autor:
Artur
Węgrzynowicz
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mariannę Budanową, żonę szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanowa, która została w ostatnich dniach otruta metalami ciężkimi, już wcześniej dokonywano zamachów - dwukrotnie omal nie zginęła, gdy Rosjanie ostrzeliwali budynek wywiadu, w którym mieszka wraz z mężem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował portal 24tv.ua.

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Żona szefa wywiadu Ukrainy już dwukrotnie niemal zginęła w rosyjskich atakach

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey rozbił się w pobliżu wyspy Yakushima - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na pokładzie było osiem osób.

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Nieznany los ośmiu pasażerów

Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Nieznany los ośmiu pasażerów

Autor:
akw//mrz
Źródło:
Reuters, Kyodo, tvn24.pl

Dwa niże - Quintus oraz Oliver - kształtują pogodę w Polsce. Miejscami przelotnie pada śnieg. Z północy napływa arktyczne powietrze - poinformowała w środę synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Dwa niże kształtują aurę w Polsce. Miejscami ciągnie się "welon" słabych opadów śniegu

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk został zwycięzcą corocznego rankingu portalu Politico na Najbardziej wpływową osobę w Europie. W kategorii Działacze pierwsze miejsce zajęła premier Włoch Giorgia Meloni, Marzycieli – prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a Zakłócaczy - szefowa banku centralnego Rosji Elwira Nabiulina.

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Ranking Politico: Tusk "najbardziej wpływową osobą Europy"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Politico

Charlie Munger, który przez wiele lat był wiceprezesem i zastępcą Warrena Buffetta w Berkshire Hathaway, zmarł we wtorek. Munger miał 99 lat, a 1 stycznia skończyłby 100. Jak podał Berkshire, zmarł spokojnie w szpitalu w Kalifornii. Nie podano przyczyny - poinformowała Agencja Reutera.

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Charlie Munger, wieloletni doradca Warrena Buffetta nie żyje

Autor:
kris/ams
Źródło:
Reuters

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w najbliższych dniach mogą pojawić się ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami/zamieciami śnieżnymi oraz intensywnymi opadami śniegu. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Prognoza zagrożeń IMGW. Silnie powieje, możliwe zawieje śnieżne

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Prawie połowa posłów Prawa i Sprawiedliwości głosowała we wtorek za odrzuceniem obywatelskiego projektu ustawy, który wprowadza finansowanie procedury in vitro. Byli to m.in. Marlena Maląg, Elżbieta Witek, Przemysław Czarnek czy Ryszard Terlecki. 56 posłów tego klubu opowiedziało się za dalszymi pracami nad tym projektem. Wśród nich Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin i Mateusz Morawiecki.

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Kaczyński, Błaszczak, Morawiecki jedno, Czarnek i Terlecki drugie. PiS podzielony w Sejmie 

Autor:
tas//mrz
Źródło:
PAP

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Chciał w sieci sprzedać ekspres do kawy. "Kupiec" znalazł się szybko, sprzedający miał tylko kliknąć w link i podać dane. Tak też zrobił, a potem jeszcze autoryzował otrzymywane wiadomości. Po każdej z jego konta znikały pieniądze. Stracił w sumie 19 tysięcy złotych. Pieniądze stracili ostatnio także: młody mężczyzna, który uwierzył "pracownikowi banku" i 26-latka, którą skusiła atrakcyjna cena w ogłoszeniu.

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Sprzedawał ekspres do kawy, kliknął w otrzymany link, a potem wykonał wszystkie instrukcje

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ostatnich chwil toczyła się rozgrywka o fotel szefa MSWiA w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego, a jeszcze niewiele ponad godzinę przed uroczystością w Pałacu Prezydenckim miał nim zostać były komendant główny policji Zbigniew Maj - wynika z informacji tvn24.pl. - Jego kandydaturę miał zablokować minister Mariusz Kamiński - mówi nasz rozmówca. Sam Maj nie zaprzecza.

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Mogła być sensacja. "W ostatniej chwili kandydaturę zdołał zablokować minister Kamiński"

Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl

Większość sejmowa opowiedziała się we wtorek za dalszymi pracami nad komisjami śledczymi w sprawie afer: wizowej, inwigilacji Pegasusem i wyborów kopertowych. Do sieci wyciekło 55 tysięcy wyników badań laboratoryjnych, które w ostatnich kilku latach zrobiono 12 tysiącom pacjentek i pacjentów. W wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie zginęło czterech górników. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 29 listopada. 

Tragiczny wypadek w śląskiej kopalni, gorące debaty w Sejmie, wyciek danych pacjentów

Tragiczny wypadek w śląskiej kopalni, gorące debaty w Sejmie, wyciek danych pacjentów

Autor:
asty//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 644 dni. W ostatnich dniach siły rosyjskie poczyniły dalsze niewielkie postępy w ramach, prowadzonego od strony północnej, ataku oskrzydlającego. Celem jest otoczenie miasta Awdijiwka w Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Kosztowało to tysiące ofiar. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Brytyjski resort obrony: niewielkie postępy Rosjan w Awdijiwce. Kosztem tysięcy ofiar

Brytyjski resort obrony: niewielkie postępy Rosjan w Awdijiwce. Kosztem tysięcy ofiar

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Francuska policja przeprowadziła aresztowanie grupy oskarżanej o liczne nadużycia pod pozorem nauczania jogi. Dziennik "Liberation" poinformował, że wśród aresztowanych jest 71-letni Gregorian Bivolaru, założyciel kontrowersyjnego międzynarodowego Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi (MISA).

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Policja aresztowała guru i 40 członków Ruchu Duchowej Integracji ku Absolutowi. Są podejrzani o wykorzystywanie seksualne kobiet

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Czterech górników zginęło we wtorek w wyniku pęknięcia rurociągu podsadzkowego w kopalni Sobieski w Jaworznie - poinformował Wyższy Urząd Górniczy. Wszystkie ciała wydobyto na powierzchnię.

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Tragiczne wieści po wypadku w kopalni

Autor:
est,
tas//mrz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia - pisze portal tygodnika "Zeit". - Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny - twierdzi szef marki Thomas Schaefer. - Sytuacja jest bardzo krytyczna - powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Gigant planuje zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Rosjanie w nocy z wtorku na środę zaatakowali Ukrainę między innymi za pomocą 21 dronów Shahed 136/131 oraz trzech pocisków rakietowych Ch-59 - przekazały siły powietrzne ukraińskiej armii, które podkreślają, że obrońcy zestrzelili wszystkie atakujące drony. Wcześniej rosyjska armia ostrzelała obwód sumski. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Rosyjskie drony, rakiety i moździerze. Siedmioletnia dziewczynka jedną z ofiar ataku

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

Antoni Macierewicz chciałby postawić marszałka Sejmu Szymona Hołownię przed Trybunałem Stanu za to, że nie dopuścił do debaty na uchwałą autorstwa PiS. Wyjaśniamy, dlaczego poseł PiS nie ma racji.

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Macierewicz: za brak uchwały marszałek Hołownia pod Trybunał Stanu. To niemożliwe 

Autor:
Piotr
Jaźwiński
Źródło:
Konkret24

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek, tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu, by ten zajął się złożonymi przez jego rząd ustawami. Odpowiedział mu marszałek Szymon Hołownia, który wskazywał, że "nie ma w tym Sejmie żadnej zamrażarki", prace nad rządowymi projektami już trwają, choć nad jednym nie mogą, bo ma błędy formalne i wnioskodawca musi go poprawić.

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Mateusz Morawiecki o "zamrażarce". Szymon Hołownia w odpowiedzi "uzupełniał stan wiedzy premiera"

Autor:
ads/adso
Źródło:
TVN24

Pięcioletni Kelan Logan-Derench zmarł podczas swoich pierwszych zagranicznych wakacji. Jak przekazali jego bliscy, podczas pobytu w egipskim kurorcie chłopiec "uległ tragicznemu wypadkowi i wpadł do basenu". Rodzina uruchomiła internetową zbiórkę, apelując o wsparcie finansowe.

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Tragiczny wypadek w Egipcie. Pięciolatek zmarł na swoich pierwszych zagranicznych wakacjach

Autor:
wac//mm
Źródło:
BBC, GoFundMe

W nocy z wtorku na środę pojawiło się na niebie księżycowe halo. Zdjęcia i nagranie tego efektownego zjawiska widocznego nad Dolnym Śląskiem otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Księżycowe halo na Dolnym Śląsku. "To niezwykle piękne i rzadkie zjawisko"

Autor:
anw
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych w mediach społecznościowych stwierdził, że Hamas "niczego nie boi się bardziej, niż Izraelczyków i Palestyńczyków żyjących obok siebie w pokoju". Joe Biden napisał, że Hamas chce pójść "drogą terroru, przemocy, zabijania i wojny". "Nie możemy tego zrobić" - zakończył swój wpis prezydent Biden.

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Prezydent USA Joe Biden o tym, czego "najbardziej boi się" Hamas

Autor:
bż//mrz
Źródło:
PAP

15-letni Jakub Seemann, uczeń III LO w Zabrzu, został mistrzem świata w szachach do lat 16. Gdy wrócił do szkoły, nauczyciele i uczniowie wszystkich klas ustawili się wzdłuż korytarzy i klatek schodowych, witając sportowca gromkim aplauzem i wiwatami. - Nigdy wcześniej nie doświadczyłem jeszcze czegoś takiego - mówił szachista w rozmowie z TVN24.

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Uczeń z Zabrza został mistrzem świata w szachach. W szkole przywitali go po mistrzowsku

Autor:
bp/PKoz
Źródło:
TVN24, PAP

Papież Franciszek odebrał niektóre watykańskie przywileje konserwatywnemu amerykańskiemu kardynałowi Raymondowi Burke'owi, w tym duże subsydiowane mieszkanie i pensję – poinformowała "Corriere della sera", powołując się na wyższego rangą urzędnika Watykanu. Ma to być odpowiedź na krytykę działań papieża.

Papież Franciszek karze konserwatywnego biskupa z USA. "Pewne jest, że napięcie w Watykanie jest wysokie"

Papież Franciszek karze konserwatywnego biskupa z USA. "Pewne jest, że napięcie w Watykanie jest wysokie"

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

Obywatele mają prawo wiedzieć, czy rzeczywiście za rządów PiS odbywał się handel polskimi wizami, a jeśli tak, to kto był w niego zamieszany - mówił w Sejmie Tomasz Szymański (KO) podczas debaty nad powołaniem komisji śledczej dotyczącej afery wizowej. - Afera wizowa to najpoważniejsza afera, do jakiej doszło w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PiS. Najpoważniejsza, bo narażająca bezpieczeństwo obywateli Polski - oceniła posłanka klubu Polska 2050 - Trzecia Droga Aleksandra Leo.

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Nitras kontra Jabłoński. "Do zobaczenia przed komisją śledczą"

Autor:
js/kg
Źródło:
PAP, TVN24

Nadużywanie kontroli operacyjnej to jest jedno z waszych większych łajdactw. Komisja śledcza musi pokazać te wszystkie łajdactwa PiS - mówił we wtorek w Sejmie poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki (KO), zwracając się posłów PiS podczas debaty nad powołaniem sejmowej komisji śledczej w sprawie inwigilacji Pegasusem. - Sięgnęliście do takich metod rodem zza wschodniej granicy. Po co? Żeby swoją władzę utrwalać - ocenił szef klubu PSL-Trzecia Droga Krzysztof Paszyk.

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

"Kto decydował o podsłuchiwaniu?" Komisja śledcza "musi pokazać wszystkie łajdactwa PiS"

Autor:
js//mrz
Źródło:
PAP, TVN24

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało we wtorek na swojej stronie listę firm, które importowały zboże z Ukrainy. Lista liczy kilkaset podmiotów.

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Jest lista firm, które importowały zboże z Ukrainy

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Jako 14-latka, w oglądanych z rodzicami "Rozmowach w toku", po raz pierwszy usłyszała o problemie krzywdzenia dzieci przez bliskich. Wtedy postanowiła zająć się ochroną praw najmłodszych. Jako prawniczka robi to już od ponad dekady. Kim jest Monika Horna-Cieślak, powołana przez Sejm na Rzeczniczkę Praw Dziecka?

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Monika Horna-Cieślak. Poczuła "nastoletni bunt", gdy usłyszała o krzywdzeniu dzieci, teraz zostanie ich rzeczniczką

Autor:
kgo//am
Źródło:
PrawieOPrawie.pl, tvn24.pl

W czasie gdy Izrael i Hamas kontynuują wymianę zakładników i więźniów, rzecznik izraelskiego rządu sygnalizuje otwartość na kolejne pięć dni rozejmu. Pojawiły się informacje, że 4-letnia Amerykanka Abigail porwana z kibucu 7 października została wypisana ze szpitala – dwa dni po uwolnieniu jej przez bojowników Hamasu. Na półwyspie Synaj wylądował pierwszy z planowanych amerykańskich samolotów wojskowych z pomocą humanitarną. Na północnym Synaju zacumował z kolei francuski "pływający szpital" dla rannych ze Strefy Gazy.

Media: rząd Izraela jest otwarty na dodatkowe pięć dni rozejmu

Media: rząd Izraela jest otwarty na dodatkowe pięć dni rozejmu

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP

S&P Global Ratings podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski na 2024 rok do 3,1 procent z 3 procent w związku z umiarkowaną poprawą perspektyw inwestycyjnych - podała firma w opublikowanym we wtorek raporcie.

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Amerykańska agencja zmienia prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Biuro Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przyznało Lenie i Władysławowi Grochowskim z Siedlec (woj. mazowieckie) Nagrodę Nansena w kategorii "Europa". Para została uhonorowana za udzielanie schronienia i wspieranie uchodźców w Polsce oraz zapewnienie możliwości zatrudnienia i bezpiecznego schronienia ludziom w potrzebie.

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Polskie małżeństwo otrzymało prestiżową nagrodę przyznawaną przez ONZ za wspieranie uchodźców

Autor:
MR
Źródło:
tvn24.pl, unhcr.org

"Nazwa sugeruje, że jest to sprzęt genialny: toster, ekspres, mikser czy prodiż?" Na to pytanie warte 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał Łukasz Meyer z Ostrowa Wielkopolskiego.

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Nazwa którego sprzętu sugeruje, że jest genialny? Pytanie w "Milionerach" za 250 tysięcy złotych

Autor:
mkm//mm
Źródło:
Milionerzy TVN