Donald Tusk: Jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnym. Rozstrzyga się znowu los Polski w tej części świata

Źródło:
TVN24
Tusk: jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnym
Tusk: jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnymTVN24
wideo 2/26
Tusk: jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnymTVN24

Dzisiaj, na te trzy tygodnie przed wyborami, rozstrzyga się znowu los Polski w tej części świata - powiedział Donald Tusk na wiecu w Otwocku. Jak mówił lider Platformy Obywatelskiej, choć jesteśmy w Unii Europejskiej, to rządzący "pozbawili nas pieniędzy" europejskich czy "niezależnych sądów". - De facto zabrali nam już tę Europę i 15 października możemy ją odzyskać - ocenił. Wiceszef PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślał zaś, że "rządzący przez ostatnie tygodnie nie zaproponowali niczego, co dotyczy przyszłości". Na początku wiecu krótko przemawiała też posłanka Kinga Gajewska, którą kilka dni temu w Otwocku policjanci doprowadzili siłą do radiowozu.

Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk i wiceprzewodniczący PO, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowskim spotkali się w poniedziałek po południu z mieszkańcami Otwocka.

- My wszyscy, bez wyjątku, zasługujemy na dzień takiego publicznego szczęścia, takiej polskiej radości, że znowu otworzy się przed nami przyszłość, że znowu poczujemy, że okna i drzwi są otwarte, że znowu jest jakieś świeże powietrze - mówił Tusk. Dodał, że wierzy, iż "od 15 października ludzie znowu poczują, że to jest wolny kraj, że jesteśmy w sercu Europy, że niczego się nie musimy wstydzić".

"De facto zabrali nam już tę Europę i 15 października możemy ją odzyskać"

Wspominał, że "kiedy Polska zdobywała na nowo niepodległość i Polki, Polacy wybijali się na wolność, jednym z takich marzeń był powrót Polski do wielkiej wspólnoty Zachodu". - Do tej wielkiej cywilizacji, której my jesteśmy jako naród współtwórcami, której byliśmy pozbawieni przez złe losy, złe historie i do której to cywilizacji wróciliśmy na pełnych prawach. Jesteśmy dzisiaj w Unii Europejskiej - kontynuował.

Ocenił przy tym, że "jesteśmy dzisiaj w momencie zwrotnym". - Chciałbym, żeby do wszystkich Polek i Polaków dotarło to, co się dzieje właśnie w tych tygodniach, w tych dniach. Myśmy chcieli być w Europie, bo tam były wielkie pieniądze na rozwój Polski, bo to był wielki, wspaniały kontynent wolnych ludzi bez granic, gdzie każdy mógł sobie jeździć bez żadnych kontroli, do woli. Bo to był kontynent, gdzie w państwach rządziło prawo, a nie jakaś okrutna władza. Chcę wam powiedzieć, że dzisiaj, na te trzy tygodnie przed wyborami, rozstrzyga się znowu los Polski w tej części świata - powiedział Tusk.

Mówił też o tym, "co nam zgotowali rządzący". - Formalnie jesteśmy niby ciągle w Unii Europejskiej, ale pozbawili nas pieniędzy z Unii Europejskiej. Za chwilę mogą nam zamknąć granice, PiS nam może zamknąć granice, i znowu będziemy zamknięci, izolowani i osamotnieni - przekonywał. - Pozbawili nas praw, niezależnych sądów - kontynuował. Według lidera PO "de facto zabrali nam już tę Europę i 15 października możemy ją odzyskać".

- Nie pozwólmy, żeby oni cofnęli historię do tych najsmutniejszych kart. Żyjemy w momencie szczególnym i groźnym, i pełnym nadziei. Nie chcemy być sami, nie mamy powodu być sami. Mamy wszelkie szanse i prawa, żeby być bogatym narodem, coraz lepiej się rozwijającym, (narodem - red.) wolnych ludzi, bez granic, z poczuciem swobody, własnej godności i własnej wartości - prosił. I zaapelował: - To, co macie dzisiaj w sercach, 15 października musicie mieć na swoich kartach wyborczych.

Trzaskowski: dzisiaj rządzący próbują pobudzić najgorsze możliwe emocje

Trzaskowski podkreślał zaś, że "rządzący przez ostatnie tygodnie nie zaproponowali niczego, co dotyczy przyszłości". - Nie chcą prowadzić żadnej rozmowy na temat tego, co dla nas istotne - o służbie zdrowia, edukacji, czy psychologii dla młodych dzieciaków. Oni nie mówią o szansach europejskich. Oni tylko i wyłącznie budzą najgorsze emocje, jakie można sobie wyobrazić, tylko i wyłącznie przez cały czas szczują na kogoś - mówił wiceprzewodniczący PO.

Zwrócił uwagę, że - zgodnie z definicją - prawica ma przywiązanie do tradycji. - Dlaczego to nie mogą być nasze najlepsze tradycje, z których my, jako Polki i Polacy, jesteśmy dumni? - pytał. - My mam te cudowne tradycje otwartości, tolerancji, tę niesamowitą solidarności. Dlaczego nie możemy odwoływać się do tych dobrych tradycji? Dlaczego dzisiaj rządzący próbują pobudzić najgorsze możliwe emocje i cofać nas do tych momentów polskiej historii, z których dumni nie możemy być, do czasów głębokiej komuny albo czasów tuż sprzed wojny i pewnych aspektów debaty politycznej, którą można było wtedy usłyszeć? Dlaczego nie możemy starać się prowadzić normalnej rozmowy na temat przyszłości, używać argumentów? - pytał dalej prezydent Warszawy.

Powiedział, że jest przekonany, iż rządzący "przegrają te wybory, bo nie da się wygrać wyborów tylko na negatywnych emocjach".

Trzaskowski: dzisiaj rządzący próbują pobudzić najgorsze możliwe emocje
Trzaskowski: dzisiaj rządzący próbują pobudzić najgorsze możliwe emocjeTVN24

"Jarosławie: tutaj wszyscy są murem za mundurem, nie za twoim garniturem"

Tusk mówił również, że znów jest wiele "emocji wokół polskiego munduru". - W ostatnich dniach znowu PiS wymyślił kolejną domową wojenkę o mundur. Jarosławie: tutaj wszyscy są murem za mundurem, nie za twoim garniturem. Żeby to do ciebie dotarło - zaznaczył.

Według niego "nie szanuje polskiego munduru, nie szanuje polskiego wojska minister, który wtedy, kiedy zrobił straszny błąd z rosyjską rakietą, która spadła na Polskę, obrzucił najcięższymi oskarżeniami polskich generałów". - Chociaż sam od początku do końca odpowiadał za tę polityczną decyzję o nieszukaniu tej rakiety - dodał szef PO.

- Minister (Mariusz) Błaszczak lubi się przebierać w te mundurki. Premier (Mateusz) Morawiecki paraduje niczym trochę podstarzały harcerz też w mundurkach. Oni nie mają nic wspólnego z mundurami. Oni nie są zdolni do podjęcia jakiejkolwiek odpowiedzialności za twoje decyzje. A jeśli zdarza się jakaś sytuacja krytyczna, to są gotowi zrzucić całą odpowiedzialność na polskiego oficera, polskiego generała, bo to są tchórze, którzy nie mają nic wspólnego z uczciwym, kompetentnym, cywilnym nadzorem nad polskimi siłami zbrojnymi, nad wojskiem - ocenił Tusk.

"Jarosławie: tutaj wszyscy są murem za mundurem, nie za twoim garniturem"
"Jarosławie: tutaj wszyscy są murem za mundurem, nie za twoim garniturem"TVN24

Gajewska z apelem do wyborców

Na wiecu krótkie wystąpienia mieli również inni politycy PO, między innymi Kinga Gajewska, która przemawiała na początku spotkania.

Apelowała o udział w wyborach. - Każdy z was ma jakiś powód. Zajrzyj sobie w serce i pomyśl, jaki ty masz powód. Moim powodem są dzieci, nasze dzieci - żeby żyły w Polsce normalnej. Żeby każdy się szanował, nawet jak się ze sobą nie zgadza, żeby nikt nikim nie gardził, żeby dobro zawsze zwyciężało ze złem, żeby prawda zwyciężała z kłamstwem, żeby miłość zwyciężyła z nienawiścią - kontynuowała Gajewska.

- Nie oczekuję od ciebie heroizmu. Nie oczekuję, że będziesz chodził do TVP, że będziesz miał megafon. Ja to zrobię za ciebie (...), my wszyscy zrobimy to za ciebie. Ale oczekuję od ciebie jednej rzeczy, że 15 października pójdziesz na wybory i wtedy wybierzesz miłość, żeby miłość wygrała - dodała posłanka.

Kinga Gajewska z apelem do wyborców
Kinga Gajewska z apelem do wyborcówTVN24

Kilka dni temu, 29 września, Kinga Gajewska została w Otwocku siłą doprowadzona do radiowozu przez policjantów i do niego wciągnięta. Niedaleko odbywało się spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Świadkowie zdarzenia wskazywali funkcjonariuszom, że jest to posłanka, a i ona sama - jak mówiła później w "Kropce nad i" - chciała się wylegitymować, ale trzymano ją za ręce. Policja natomiast w wydawanych później oświadczeniach pisała między innymi, że "policjanci nie znają wszystkich osób posiadających immunitet", a "niezbędną wiedzę uzyskują dopiero po okazaniu legitymacji". Opublikowano też nagrania z kamery na mundurze jednego z policjantów.

>> Różni politycy, różne działania policji. Jak funkcjonariusze reagują na zakłócanie wieców, przemówień i konferencji <<

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudniała gęsta mgła. Wieczorem państwowa telewizja przekazała, że ekipa ratunkowa odnalazła rozbity śmigłowiec. Natomiast jeden z irańskich urzędników poinformował, że nawiązano kontakt z jednym z pasażerów i jednym z członków załogi.

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Odnaleziono rozbity śmigłowiec, którym leciał prezydent Iranu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Możliwe są intensywne opady deszczu, wiatr w porywach mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Gdzie jest burza? Grzmi w dziewięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niedzielna w wielu częściach kraju jest burzowa. Niebo zasnuwają ciemne chmury, zrywa się wiatr, pada, a miejscami sypie gradem. W Toruniu doszło do podtopień.

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Biało jak po opadach śniegu, w Toruniu zalało ulice i tunel. Burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl