Wybory 2023. Kto w okręgu wałbrzyskim powalczy o mandat posła

Autor:
wini/Pkoz
Źródło:
TVN24
Donald Tusk o PiS: Nie obawiam się ich brutalności. Będziemy odpowiadali tak mocno, jak na to zasługują
Donald Tusk o PiS: Nie obawiam się ich brutalności. Będziemy odpowiadali tak mocno, jak na to zasługująTVN24
wideo 2/20
Wybory parlamentarne 2023. Kampania

W okręgu wyborczym numer 2, obejmującym część województwa dolnośląskiego, do wzięcia jest osiem mandatów poselskich. Cztery lata temu najlepszy wynik - aż 58 tysięcy głosów - "wykręcił" Michał Dworczyk. Ale po aferze mailowej polityk PiS został odsunięty na bocznicę. Choć wciąż niezłą, bo w obecnych wyborach wystartuje z "trójki". Niemal pewny kolejnego mandatu jest Marek Dyduch, jeden z ostatnich na lewicy posłów pamiętających czasy Leszka Millera i Józefa Oleksego.

Okręg nr 2 obejmuje powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasto Wałbrzych. Do zdobycia w tym okręgu jest osiem mandatów poselskich. Cztery lata temu połowa przypadła PiS-owi, trzy KO, a jeden Lewicy.

Wybory 2023. Kandydaci Bezpartyjnych Samorządowców do Sejmu - okręg nr 2

Listę Bezpartyjnych Samorządowców otwiera Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. W czerwcu Kubicz próbował zarejestrować partię pod nazwą "Ogólnopolska Koalicja Samorządowa – Tak! Dla Polski!", co skończyło się w sądzie, bo istniało już wcześniej stowarzyszenie o tej samej nazwie - szefował mu Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. Rejestracja partii została ostatecznie zawieszona.

Wybory 2023. Kandydaci Trzeciej Drogi do Sejmu - okręg nr 2

Pierwsza na liście jest prawniczka Aleksandra Leo, bezpartyjna, popierana przez Polskę 2050 Szymona Hołowni. W przeszłości pracowała w administracji Bronisława Komorowskiego, od 2010 do 2015 roku będąc zastępczynią szefa Gabinetu Prezydenta RP. Zajmowała się działalnością Anny Komorowskiej i niektórymi działaniami ówczesnego prezydenta. Obecnie jest członkinią honorową Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i dyrektorką w fundacji Instytut Bronisława Komorowskiego.

Drugi na liście ma Zbigniew Tur z PSL, mieszkaniec Podzamka i wójt gminy Kłodzko. Wcześniej przez 14 lat pełnił funkcję dyrektora Domu Pomocy Społecznej, był też radnym gminy Kłodzko (w latach 2006-2007), wiceprzewodniczącym rady (w latach 2007-2010) i przewodniczącym (w latach 2010-2018).

Wybory 2023. Kandydaci Nowej Lewicy do Sejmu - okręg nr 2

Pierwsze miejsce na liście przypadło Markowi Dyduchowi, weteranowi lewicy, byłemu członkowi PZPR, posłowi na Sejm w latach 1993-2005 i ponownie od 2019 roku. Dyduch był m.in. sekretarzem generalnym SLD w latach 2002-2005, gdy partia ta była u szczytu władzy. Obecnie jako zastępca przewodniczego zasiada w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Numerem drugim na liście jest Edyta Płaneta-Siewierska z Warszawy, prawniczka i członkini Nowej Lewicy. Ukończyła studia na uniwersytecie w Ottawie, a obecnie jest związana z ochroną środowiska. Uczestniczyła w międzynarodowej konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu COP21 w Paryżu.

Wybory 2023. Kandydaci PiS do Sejmu - okręg nr 2

Pierwsze miejsce na liście PiS uzyskał Marcin Gwóźdź, poseł na Sejm z Ząbkowic Śląskich. To była jego pierwsza kadencja. Studiował na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Poznańskiej. W Sejmie uczestniczył w ponad 99 procent głosowań, należy do Komisji ds. Unii Europejskiej, Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii. W delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy pełni funkcję zastępcy przedstawiciela.

Numer drugi na liście PiS zajmuje Zuzanna Bielawska, urzędniczka z Piławy Górnej. Od 1995 roku pracowała w tamtejszym urzędzie miasta, a od 2006 do 2018 roku pełniła funkcję burmistrzyni Pilawy Górnej. W ostatnich wyborach również startowała, nie uzyskała jednak mandatu.

Z trzeciego miejsca na liście startuje Michał Dworczyk, poseł od 2015 roku. Od października do lutego 2015 roku przewodniczył sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą. W 2017 pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w latach 2017–2022 był szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, od 2019 jest członkiem Rady Ministrów. W 2015 roku startował z pierwszego miejsca listy PiS w tym samym okręgu.

Dworczyk stracił posadę szefa kancelarii premiera po tak zwanej aferze mailowej. Wówczas, w czerwcu 2021 roku z jego prywatnej skrzynki wyciekły do internetu maile. Dotyczyły PR-owych akcji wobec przeciwników rządu, załatwiania posad dla krewnych i znajomych, ale także obronności państwa z poufnymi danymi. Prokuratura prowadzi w tej sprawie trzy postępowania, dotyczące między innymi "przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych wykorzystujących prywatne skrzynki do spraw służbowych".

Również w 2021 na światło dzienne wypłynęło nagranie rozmowy działaczy PiS. Wówczas szefem tamtejszych struktur partii był właśnie Michał Dworczyk. Na nagraniu słychać, jak działacze oceniają swoje ugrupowanie. - K***a, tacy sami ludzie jesteśmy i tacy sami jak ci z Platformy czy w SLD, niczym się nie różnimy. Każdy jest pazerny, każdy by chciał coś i tylko różnimy się szefami, którzy, k...a, mają jakieś tam wiesz... Bo Kaczyński dla mnie to jest wzór i tyle. Ja jestem kaczysta, nie PiS-owiec - mówił Janusz Czyż, jeden z ówczesnych działaczy PiS.

Wskutek afery komitet terenowy w Wałbrzychu został rozwiązany, a wszyscy jego członkowie należący do PiS mieli zostać skreśleni z listy.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Od druha Miszy do superministra. Droga Michała Dworczyka". Reportaż "Czarno na białym"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Listę zamyka Maciej Badora, wałbrzyski adwokat i poseł od 2015 roku. W tym czasie raz wystąpił na posiedzeniu Sejmu, brał udział w niemal 100 procent głosowań. Należy do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego. Nie należy do żadnej delegacji parlamentarnej ani zespołu parlamentarnego.

Wybory 2023. Kandydaci Konfederacji do Sejmu - okręg nr 2

Listę otwiera Damian Gomółka, przedsiębiorca z Dzierżoniowa i członek partii Nowa Nadzieja. Właściciel firmy sprzątającej i szkoły języków obcych, absolwent germanistyki. To jego drugi start w wyborach parlamentarnych – w 2019 roku startował z ramienia Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość, jednak nie uzyskał mandatu

Drugie miejsce ma Karol Michalik, analityk gospodarczy ze Świdnicy, członek Ruchu Narodowego. Wcześniej startował w wyborach do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego (w 2018 roku) oraz w wyborach parlamentarnych (w 2019 roku), jednak nie uzyskał mandatu.

Wybory 2023. Kandydaci KO do Sejmu - okręg nr 2

Numerem 1 na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej jest ekonomistka Monika Wielichowska, pochodząca z Nowej Rudy członkini Platformy Obywatelskiej. Jest posłanką od 2007 r. oraz członkinią Komisji Finansów Publicznych, Komisji Zdrowia (gdzie pełni funkcje zastępczyni przewodniczącego), Komisji stałej do spraw onkologii i Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o wyrobach medycznych.

Drugie miejsce na liście KO zajmuje ekonomistka Izabela Mrzygłocka, posłanka PO od V kadencji Sejmu. Pochodzi z Wałbrzycha. W Sejmie uczestniczyła w ponad 88 procent głosowań, zasiada między innymi w Komisjach Etyki Poselskiej, Polityki Społecznej i Rodziny oraz w Komisji do spraw Petycji (gdzie pełni funkcje zastępczyni przewodniczącego). Należy do 10 zespołów parlamentarnych.

Numer 3 na liście KO to Marek Chmielewski, technolog żywności pochodzący z Piławy Dolnej. Od 2007 roku pełnił funkcję wójta gminy Dzierżoniów, uzyskując w 2014 roku tytuł Wójta Roku.

Ostatnie, 16. miejsce na liście KO przypadło przedsiębiorcy Piotrowi Kraczkowskiemu z Wałbrzycha. Obecnie jest radnym miejskim, studiował zarządzanie przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. 

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KANDYDATÓW NA STRONIE PKW

Autor:wini/Pkoz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości