Jak głosowali mężczyźni, a jak kobiety? Młode panie wsparły KO i Lewicę, młodzi panowie Konfederację. Starsi poparli PiS

Źródło:
TVN24
Młode kobiety najchętniej głosowały na KO i Lewicę
Młode kobiety najchętniej głosowały na KO i LewicęTVN24
wideo 2/6
Młode kobiety najchętniej głosowały na KO i LewicęTVN24

Pracownia Ipsos, która przygotowała sondaże exit poll, przedstawiła zestawienie, na jakie poparcie mogły liczyć partie do Sejmu w poszczególnych przedziałach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn. Z danych wynika, że poparcie PiS rosło wraz z wiekiem, a Konfederacji malało. Młode kobiety najchętniej głosowały na KO i Lewicę, mężczyźni na Konfederację. Najliczniej w wyborach wzięli udział pięćdziesięciolatkowie.

Najmłodsze kobiety za KO i Lewicą, najmłodsi mężczyźni za Konfederacją

Wszystkie dane pochodzą z badań pracowni Ipsos, która przygotowała sondaże exit poll.

Wyborcy w przedziale wiekowym 18-29 lat podobnie głosowali na Trzecią Drogę (mężczyźni 17,8 procent, kobiety 17,6 procent) i Prawo i Sprawiedliwość (mężczyźni 15,4 procent, kobiety 16 procent). Na Koalicję Obywatelską wśród młodych wyborców zagłosowało 25,8 procent mężczyzn i 31,5 procent kobiet - jest to największy wynik wśród kobiet w tej grupie wiekowej.

Największe różnice zauważyć można w głosowaniu na Lewicę i Konfederację. Młode kobiety chętnie głosowały na Lewicę (23,6 procent). To drugi wynik po KO. 6,3 procent kobiet zagłosowało na Konfederację.

To wśród kobiet w wieku 18-29 lat największe poparcie zdobyli Bezpartyjni Samorządowcy (3,6 procent) i Lewica (23,6 procent).

Najwięcej młodych mężczyzn zagłosowało na Konfederację (26,3 procent). Nieco mniej, bo 25,8 procent zagłosowało na Koalicję Obywatelską. 10,2 procent mężczyzn do 29. roku życia zagłosowało na Lewicę.

Jak głosowali wyborcy w wieku 18-29 lat?TVN24

Jak głosowali trzydziestolatkowie?

Trzydziestolatkowie obu płci głosowali podobnie na Trzecią Drogę (mężczyźni 17,5 procent, kobiety 17,9 procent), Prawo i Sprawiedliwość (mężczyźni 26,3 procent, kobiety 28,7 procent) i Koalicję Obywatelską (mężczyźni 28,2 procent, kobiety 30,4 procent). Mężczyźni (15,7 procent) chętniej niż kobiety (5,8 procent) głosowali na Konfederację. Odwrotnie było w przypadku Lewicy. 12,3 procent pań i 7,4 procent panów w tej grupie wiekowej zagłosowało na Lewicę.

Jak głosowali trzydziestolatkowie?tvn24.pl

Mężczyźni po czterdziestce oddali prawie dwa razy więcej głosów na Konfederację niż kobiety

Czterdziestolatkowie najwięcej głosów oddali na Koalicję Obywatelską (mężczyźni 33,8 procent, kobiety 35,3 procent) i Prawo i Sprawiedliwość (mężczyźni 34,5 procent, kobiety 32,5 procent). Prawie po równo rozłożyły się też głosy na Trzecią Drogę (mężczyźni 15,4 procent, kobiety 16,1 procent). Znowu na Lewicę zagłosowało więcej kobiet (8,7 procent) niż mężczyzn (6,5 procent). Prawie dwukrotnie więcej głosów oddali na Konfederację mężczyźni (6 procent) niż kobiety (3,3 procent).

tvn24.pl

To oni głosowali najliczniej. Głosowanie pań i panów w grupie wiekowej 50-59 lat

To wśród pięćdziesięciolatków frekwencja była najwyższa. Najwięcej osób w tym przedziale wiekowym zagłosowało na PiS - 46,7 procent mężczyzn i 44,4 procent kobiet. Na KO zagłosowało 31,4 procent mężczyzn i 32,6 procent kobiet. Trzecia Droga zdobyła poparcie 12 procent mężczyzn i 12,4 procent kobiet po pięćdziesiątce. Na Lewicę głosowało 4,4 procent panów i 5,2 procent pań, a na Konfederację 3,1 procent mężczyzn i 2,4 procent kobiet.

Tak głosowali pięćdziesięciolatkowie.tvn24.pl
Jak głosowali kobiety i mężczyźni w różnym wieku?
Jak głosowali wyborcy w różnym wieku?

Największe poparcie PiS wśród najstarszych wyborców

W grupie wyborców w wieku 60 lat i więcej Prawo i Sprawiedliwość uzyskało największe poparcie. Na to ugrupowanie zagłosowało 56,5 procent mężczyzn i 53 procent kobiet. Na KO zagłosowało 32,1 procent pań i 28,4 procent panów. Znowu podobnie rozłożyły się głosy na Trzecią Drogę. 7,5 procent mężczyzn i 7,7 procent kobiet zagłosowało na tę partię. W tej kategorii wiekowej więcej mężczyzn (5,2 procent) niż kobiet (4,5 procent) zagłosowało na Lewicę. Najmniejsze poparcie w tej grupie uzyskała Konfederacja. Niecały procent pań (0,9 procent) i 1,1 procent panów w tej grupie wiekowej zagłosowało na Konfederację.

tvn24.pl

Poparcie PiS rośnie z wiekiem

Z zestawienia Ipsos wynika, że poparcie PiS wzrasta wraz z wiekiem wyborców. Największe poparcie Prawo i Sprawiedliwość ma wśród mężczyzn w wieku 60 lat i więcej (56,5 procent), a najmniejsze wśród najmłodszej grupy mężczyzn (15,4 procent).

Także wśród kobiet widać tendencję wzrostową ze względu na wiek wyborczyń. 16 procent najmłodszych kobiet zagłosowało na PiS. Znacznie więcej, bo 53 procent kobiet w wieku 60 lat i więcej oddało głos na Prawo i Sprawiedliwość.

Poparcie Konfederacji maleje z wiekiem

Odwrotnie wyglądało to podczas głosowania na Konfederację. Tam poparcie malało wraz z wzrostem wieku wyborców. Największe poparcie wykazali mężczyźni (26,3 procent) i kobiety (6,3 procent) do 29 roku życia. Wśród sześćdziesięciolatków i starszych poparcie było o wiele niższe. Wynosiło 1,1 procent wśród mężczyzn i 0,9 procent wśród kobiet.

Najliczniej w wyborach wzięli udział pięćdziesięciolatkowie

Najliczniej do urn poszły osoby w przedziale wiekowym 50-59 lat. Głosowało 81,9 procent mężczyzn i 86,3 procent kobiet. Daje to ogólny wynik w tej grupie wiekowej 84,4 procent.

Niewiele mniej, bo 80,5 procent wyborców w wieku 40-49 lat wzięło udział w głosowaniu. Najsłabiej w zestawieniu wypadła grupa młodych wyborców, choć był to rekordowy wynik, jeśli chodzi o tę grupę wiekową. W głosowaniu wzięło udział 70,9 procent wyborców w wieku 18-29 lat.

Autorka/Autor:ek

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl