Wybory parlamentarne. Jak głosować ze szpitala, DPSu i akademika? Jak z więzienia i aresztu?

Źródło:
PAP, pkw.gov.pl, wybory.gov.pl
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza
wideo 2/2
Metoda D'Hondta - jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory do Sejmu i Senatu RP już w niedzielę. Jak wziąć w nich udział, jeśli trafi się do szpitala? Czy można głosować z domu pomocy społecznej, więzienia lub aresztu? Czy w akademikach będą tworzone lokale wyborcze? Wyjaśniamy. 

"Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, zostaną ujęci w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach i będą mogli głosować w tych obwodach" - informowała we wrześniu Państwowa Komisja Wyborcza, dodając, że wyborcy ci zostaną automatycznie skreśleni ze spisów wyborczych w miejscach ich stałego zamieszkania. Podobnymi ułatwieniami objęci zostali mieszkańcy wybranych domów studenckich.

ZOBACZ TEŻ: Czy można głosować, będąc na zwolnieniu? Co z głosowaniem ze szpitala i podczas izolacji

Głosowanie w szpitalu. Jak wziąć udział?

Głowanie w zakładach leczniczych umożliwiają tworzone na ich terenie obwodowe komisje wyborcze. Co ważne, jeśli w dniu wyborów w danej placówce nie będzie przebywać 15 osób uprawnionych do głosowania, mogą nie zostać utworzone. Listę czynnych komisji można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Spisy wyborców, uprawnionych do oddania w nich głosu, tworzone są na podstawie aktualizowanych na bieżąco do 14 października list pacjentów. Oznacza to, że wszystkie osoby, które trafią do szpitala w przeddzień wyborów lub wcześniej będą mogły wziąć udział w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP. Nie muszą one w tym celu składać dodatkowych wniosków, dopisanie do listy wyborców nastąpi automatycznie.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które zostaną poddane hospitalizacji 15 października. Wówczas będą one mogły oddać głos w zorganizowanym terenie szpitala lokalu wyborczym wyłącznie za okazaniem zaświadczenia o prawie do głosowania. Wnioski o jego wydanie składać można było jednak do 12 października.

Głosowanie w domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach

Podobnie jak w przypadku zakładów leczniczych, obwodowe komisje wyborcze mogą zostać utworzone w domach pomocy społecznej, zakładach karnych czy aresztach śledczych, o ile w dniu wyborów przebywać w nich będzie co najmniej 15 uprawnionych do głosowania osób. Chętni do oddania głosu w takich komisjach nie muszą w tym celu składać dodatkowych wniosków w urzędach. Zostaną oni do przypisani do list wyborców przez osoby zarządzające tymi placówkami. To, czy na terenie konkretnej placówki utworzono komisję sprawdzić można na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Głosowanie w domach studenckich

Obwodowe komisje wyborcze mogą również zostać na terenie domów studenckich. Warunkiem ich utworzenia jest uprzednie przesłanie rektorowi zarządzającej akademikiem uczelni deklaracji co najmniej 50 studentów, którzy w dniu wyborów będą przebywać na jego terenie.

To, czy na terenie konkretnego domu studenckiego utworzona została obwodowa komisja głosowania sprawdzić można na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, wpisując w pasek wyszukiwarki adres akademika.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Jak oddać ważny głos do Sejmu i Senatu?

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: PAP, pkw.gov.pl, wybory.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Michałowski/PAP