Czy można głosować, będąc na zwolnieniu? Co z głosowaniem ze szpitala i podczas izolacji

Źródło:
TVN24.pl, isap.sejm.gov.pl
Polska idzie na frekwencyjny rekord? Jeszcze nigdy tyle osób nie było zainteresowanych głosowaniem
Polska idzie na frekwencyjny rekord? Jeszcze nigdy tyle osób nie było zainteresowanych głosowaniemMichał Tracz/Fakty TVN
wideo 2/4
Polska idzie na frekwencyjny rekord? Jeszcze nigdy tyle osób nie było zainteresowanych głosowaniemMichał Tracz/Fakty TVN

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się już w najbliższą niedzielę. Czy można wziąć w nich udział, będąc na zwolnieniu lekarskim? Czy ZUS może wówczas zakwestionować prawo do zasiłku chorobowego? Wyjaśniamy, w rozmowie z radczynią prawną Aleksandrą Powierżą. Odpowiadamy też na pytania w sprawie głosowania na izolacji oraz ze szpitala.

Jak wynika z zapisów Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w okresie zwolnienia chorobowego należy powstrzymywać się od pracy zarobkowej. W przeciwnym razie można utracić prawo do zasiłku chorobowego. Do jego utraty może również przyczynić się "wykorzystanie zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia". Niejednoznaczność powyższego zapisu rodzi u niektórych pytania, co do możliwości wzięcia przez nich udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Wyjaśniamy, jak jest.

ZOBACZ TEŻ: Jak sprawdzić, gdzie mogę głosować?

Czy na zwolnieniu lekarskim można iść na wybory?

O to, czy w trakcie L4 można iść na wybory, zapytaliśmy radczynię prawną specjalizującą się w kwestiach prawa cywilnego i medycznego Aleksandrę Powierżę. - L4 to zaświadczenie, które wskazuje na niemożność pracy. Pójście na wybory, co do zasady, nie jest pracą - zaznacza specjalistka, jednocześnie wskazując na pewne rozróżnienie stosowane przy wystawianiu L4. Jak tłumaczy, lekarz, po ocenie stanu pacjenta, może bowiem wydać zwolnienie z kodem "może chodzić" bądź "musi leżeć".

W przypadku zwolnień chorobowych z kodem "może chodzić" przebywający na L4 mogą podejmować czynności takie, jak wyjście na spacer czy wyjście do sklepu. Kwestia udziału w wyborach nie budzi więc większych wątpliwości. - Wówczas w ogóle nie ma problemu – ocenia radczyni Powierża. Jako potwierdzenie możliwości wzięcia przez chorego udziału w wyborach przytacza decyzję Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 2015 roku, zgodnie z którą osoby na zwolnieniu lekarskim mogą wykonywać zadania członka komisji wyborczej. - Skoro można być członkiem komisji wyborczej, to tym bardziej trudno stwierdzić, że pracownik, który przebywa na L4 i pójdzie na wybory wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z przeznaczeniem – dodaje ekspertka. - Wybory to nasze obywatelskie prawo. Inne przepisy nie powinny zabraniać nam udziału w tym święcie demokracji – dodaje Powierża.

Zapytana przez TVN24.pl o kwestię pracowników ze zwolnieniem chorobowym o kodzie "musi leżeć" radczyni prawna stwierdza, że "jest to już kwestia relacji lekarz-pacjent". W tym wypadku, jak dodaje, "pacjent powinien skonsultować swój stan zdrowia i to, co może, z lekarzem". - Jeśli lekarz kategorycznie zabroni nam wyjścia do lokalu wyborczego, to warto tego lekarza posłuchać. Nie jest to jednak kwestia prawna, a kwestia zdrowotna – kontynuuje ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Jak oddać ważny głos do Sejmu i Senatu?

Głosowanie korespondencyjne podczas izolacji

Jeśli ze względu na kwarantannę lub izolację w warunkach domowych wyborca nie może udać się osobiście do lokalu wyborczego, może on zgłosić chęć korespondencyjnego wzięcia udziału w niedzielnych wyborach parlamentarnych. W przypadku osób, które rozpoczęły izolację na mniej niż 5 dni przed wyborami, tj. 10 października, termin wnioskowania w tej sprawie upływa w piątek 13 października. Wnioski można składać za pomocą serwisu ePUAP. Osoby, które rozpoczęły kwarantannę przed wtorkiem 10 października nie mogą już wnioskować w tej sprawie.

Głosowanie w szpitalu. Jak wziąć udział?

Głosowanie w zakładach leczniczych umożliwiają tworzone na ich terenie obwodowe komisje wyborcze. Co ważne, jeśli w dniu wyborów w danej placówce nie będzie przebywać 15 osób uprawnionych do głosowania, mogą nie zostać utworzone. Listę czynnych komisji można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Spisy wyborców, uprawnionych do oddania w nich głosu, tworzone są na podstawie aktualizowanych na bieżąco do 14 października list pacjentów. Oznacza to, że wszystkie osoby, które trafią do szpitala w przeddzień wyborów lub wcześniej będą mogły wziąć udział w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu RP. Nie muszą one w tym celu składać dodatkowych wniosków, dopisanie do listy wyborców nastąpi automatycznie.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób, które zostaną poddane hospitalizacji 15 października. Wówczas będą one mogły oddać głos w zorganizowanym terenie szpitala lokalu wyborczym wyłącznie za okazaniem zaświadczenia o prawie do głosowania. Wnioski o jego wydanie składać można było do 12 października.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Kogo 15 października wybierać będą Polacy?

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: TVN24.pl, isap.sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letnich chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że "cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione". Inne dane podaje strona ukraińska. Atak, nazywając go "skandalicznym", potępił prezydent USA Joe Biden. Poinformował przy tym, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Źródło:
PAP

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl

Kilkaset osób musiało zostać ewakuowanych po tym, jak doszło do awarii wyciągu krzesełkowego w alpejskim ośrodku narciarskim Le Devoluy w południowo-wschodniej Francji. Nagranie świadka tej akcji udostępniła agencja Reuters.

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Źródło:
Reuters

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią. W części kraju na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Obowiązują też alarmy przed gęstymi mgłami, które będą ograniczać widzialność.

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Uwaga na gołoledź i gęste mgły. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Kościół katolicki obchodzi w czwartek drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w którym wspomina świętego Szczepana - pierwszego męczennika. W środę w Kazachstanie rozbił się samolot Embraer 190, zginęło 38 osób. W świątecznym orędziu papież Franciszek zaapelował o pokój w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 26 grudnia.

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Drugi dzień świąt, katastrofa samolotu, orędzie papieża

Źródło:
TVN24, PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

1036 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Nie milkną echa zmasowanego ataku na obiekty energetyczne Ukrainy, jaki w nocy z wtorku na środę dokonała Rosja. Prezydent USA Joe Biden określił go jako "skandaliczny". Drony dalekiego zasięgu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zniszczyły skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim, który jest jednym z największych w Rosji. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Ukraińcy zniszczyli skład amunicji na jednym z największych rosyjskich poligonów

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Samolot pasażerski rozbił się w środę w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Wicepremier kraju poinformował, że zginęło 38 osób, jest też wielu rannych. Wstępne ustalenia wskazują, że przyczyną było zderzenie ze stadem ptaków i utrata sterowności.

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Katastrofa samolotu pasażerskiego. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP

Orka, która kilka lat temu przez 17 dni w akcie żałoby pływała ze swoim zmarłym cielęciem, znów urodziła. Naukowcy przekazali tę wiadomość tuż przed świętami, mają jednak obawy dotyczące zdrowia młodego osobnika.

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Przez 17 dni pływała z martwym młodym. Teraz ma nowe dziecko

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Ponad 3 mln zł dotacji Ministerstwa Sportu, które "mogły mieć związek" z kampanią Kamila Bortniczuka. Ujawniamy dokumenty

Źródło:
tvn24.pl
Premium