Wybory parlamentarne odbędą się w najbliższą niedzielę, 15 października. Głosować będzie można między godziną 7:00 a godziną 21:00. Ile dostaniemy kart wyborczych? Jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu? Tłumaczymy, gdzie należy umieścić znak "X", aby karty nie zostały uznane za nieważne.
W najbliższą niedzielę, 15 października, odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.
Jak sprawdzić, gdzie możesz głosować? Adres swojej komisji wyborczej - czyli miejsce, do którego należy się udać w dniu głosowania - można sprawdzić poprzez wyszukiwarkę dostępną na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.
Każda osoba znajdująca się w spisie wyborców po zgłoszeniu się do odpowiedniej komisji otrzyma trzy karty do głosowania: w wyborach do Sejmu, w wyborach do Senatu i w ogólnopolskim referendum. Karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu opatrzone muszą być pieczęcią Obwodowej Komisji Wyborczej, a także odciskiem Okręgowej Komisji Wyborczej. Na karcie do głosowania w referendum powinna znajdować się pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz odcisk Państwowej Komisji Wyborczej.
Wybory do Sejmu - głosowanie
"Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może też mieć znak graficzny komitetu. Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz głosować. Postaw znak 'X' w kratce przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście" - wyjaśnia w swoim wideo PKW.
Komisja ostrzega, że twój głos będzie nieważny, jeśli postawisz znak "X" na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale.
Wybory do Senatu - głosowanie
"Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu. Znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować. Postaw znak 'X' wyłącznie w kratce przy nazwisku tego kandydata" - instruuje PKW.
Podobnie jak w przypadku wyborów do Sejmu, twój głos będzie nieważny, jeśli postawisz znak "X" w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale.
PKW podkreśla, że znak "X" to "co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki".
Informację, w jaki sposób oddać ważny głos, znajdziemy również na każdej karcie do głosowania.
Źródło: PKW