Jaki jest próg wyborczy w Polsce? Ile procent poparcia muszą osiągnąć komitety?

Źródło:
isap.sejm.gov.pl, PAP, TVN24.pl
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?
Metoda D'Hondta. Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza
wideo 2/2
Metoda D'Hondta - jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?Państwowa Komisja Wyborcza

Wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się już w niedzielę. W przypadku niższej izby parlamentu komitety wyborcze muszą osiągnąć określony próg wyborczy. Czym on jest? Ile wynosi w Polsce? Wyjaśniamy.  

W niedzielę, 15 października, odbędą się wybory parlamentarne. W głosowaniu wybranych zostanie 460 posłów oraz 100 senatorów na czteroletnią kadencję. W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów, w których do zdobycia jest określona liczba mandatów - od 7 do 20. By móc zawalczyć o te mandaty, komitety wyborcze muszą jednak najpierw osiągnąć próg wyborczy. Czym on jest?

Próg wyborczy to minimalny procentowy próg poparcia, jaki każdy biorący udział w wyborach do Sejmu RP komitet wyborczy musi osiągnąć, by wziąć udział w podziale mandatów. Zasady jego działania oraz jego wysokość określają zapisy Kodeksu wyborczego. Jak tam stwierdzono, by móc wejść do Sejmu, pojedyncze komitety wyborcze muszą zyskać co najmniej 5 procent ważnie oddanych głosów w skali kraju, a komitety koalicyjne - 8 procent.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Jak przeliczane są głosy na mandaty? Tłumaczymy metodę D'Hondta

Próg wyborczy w Polsce

Co ważne, poparcie liczone jest na poziomie całego kraju, nie zaś w pojedynczych okręgach. Jeśli więc nawet komitet przekroczy próg 5 czy 8 procent w danym okręgu, nie zostanie on uwzględniony w podziale mandatów do tego okręgu, o ile odsetek oddanych na niego głosów w całym kraju nie osiągnie wymaganej w Kodeksie wyborczym wartości.

Co w przypadku, gdy dany komitet nie osiągnie progu wyborczego? Wówczas startujący z jego list kandydaci nie wejdą do Sejmu, a oddane na nich głosy nie będą uwzględniane przy podziale mandatów. Od podanych powyżej zasad obowiązuje jeden wyjątek. Zgodnie z Kodeksem wyborczym z konieczności osiągnięcia progu wyborczego zwolnione są bowiem komitety mniejszości narodowych i etnicznych, które na minimum 5 dni przed wyborami złożą w tej sprawie odpowiednie oświadczenie do Państwowej Komisji Wyborczej.

W szczególnych sytuacjach próg może również zostać obniżony. Jeśli wymaganego progu poparcia nie zdobędzie żaden ze startujących komitetów wyborczych lub spełni je wyłącznie jeden komitet, przy rozdziale mandatów będą brane pod uwagę te komitety, które pojedynczo osiągnęły poparcie rzędu minimum 3 procent, a w koalicji zyskały minimum 5 procent ważnych głosów w skali kraju.

ZOBACZ TEŻ: Jak oddać ważny głos do Sejmu i Senatu?

W jakich wyborach obowiązuje próg wyborczy?

Konieczność przekroczenia progu wyborczego obowiązuje w Polsce nie tylko w przypadku wyborów do Sejmu, ale i wyborów samorządowych (częściowo) oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jak można zauważyć, zasady te nie odnoszą się do wyborów do Senatu. Tam Polska podzielona jest na 100 okręgów. Z każdego z nich wybierany jest tylko jeden senator. Mandat otrzymuje ten kandydat, który otrzyma największą liczbę głosów w swoim okręgu.

Próg finansowania

Osiągnięcia w wyborach do Sejmu RP konkretnego wyniku wyborczego ważne jest jednak nie tylko ze względu na samą możliwość wejścia do parlamentu, lub jej brak, ale i ze względów finansowych. Partie tworzące samodzielne komitety wyborcze, które zdobędą poparcie co najmniej 3 procent głosujących, mogą bowiem liczyć na otrzymywanie subwencji od państwa - nawet jeśli nie wejdą do Sejmu. W przypadku komitetów koalicyjnych do otrzymania tych środków konieczne jest zyskanie co najmniej 6 procent wszystkich ważnie oddanych głosów.

Subwencje wypłacane są przez cały okres kadencji Sejmu. Wysokość subwencji określają zapisy Ustawy o partiach politycznych. Oblicza się ją proporcjonalnie do liczby oddanych na dany komitet wyborczy głosów.

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: isap.sejm.gov.pl, PAP, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Verconer/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl