Dziesięcioro posłów, którzy zdobyli najmniej głosów 

Źródło:
TVN24.pl, wybory.gov.pl, sejm.gov.pl
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKW
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24
wideo 2/4
Podział mandatów w Sejmie na podstawie danych PKWTVN24

Najmniejsza liczba głosów, dzięki której zdobyto mandat poselski w niedzielnych wyborach, to 3482. Taki wynik osiągnęła Barbara Okuła z Trzeciej Drogi. Drugi od końca był Przemysław Witek. Kto jeszcze dostał się do Sejmu mimo relatywnie niewielkiego poparcia? Oto dziesięciu posłów z najsłabszymi wynikami w wyborach do Sejmu RP.  

17 października Państwowa Komisja Wyborcza oficjalnie ogłosiła wyniki wyborów, opublikowano też listę 460 posłów, którzy zasiądą w Sejmie X kadencji. Niekwestionowanym rekordzistą, jeżeli chodzi o łączną liczbę głosów, jest Donald Tusk, którego kandydaturę na posła poparło ponad 538 tysięcy głosujących. Drugim najlepszym wynikiem może pochwalić się Jarosław Kaczyński, prezes PiS, który zgarnął ponad 177 tys. głosów. Trzecie miejsce na podium zajął Adam Szłapka z KO, który uzyskał 149 064 głosy (okręg wyborczy numer 39 - Poznań).

Jaka była minimalna liczba głosów, która pozwoli w Sejmie X kadencji zasiąść w ławach poselskich? Oto 10 nazwisk, które zamykają listę jako kandydaci z najmniejszym poparciem.

1. Barbara Okuła, Trzecia Droga, 3482 głosy (okręg wyborczy numer 24 - Białystok)

Startująca z trzeciego miejsca na liście Trzeciej Drogi w okręgu 24 Barbara Okuła zdobyła w wyborach do Sejmu dokładnie 3482 głosy (0,57 proc. wszystkich w okręgu). Jest to najniższy z wyników pozwalających na zdobycie mandatu. Sejmowa debiutantka jest członkinią partii Polska 2050 Szymona Hołowni i przedsiębiorczynią. W swojej firmie zajmuje się finansami, handlem i marketingiem.

2. Przemysław Witek, Koalicja Obywatelska, 5152 głosy (okręg wyborczy numer 28 - Częstochowa)

Przemysław Witek, kandydat niezrzeszony, startujący z listy Koalicji Obywatelskiej, zdobył mandat posła dzięki 5152 oddanym na niego głosom. Debiutant zyskał poparcie 1,58 procent wyborców w okręgu 28. Parlamentarzysta elekt jest zatrudniony w Najwyższej Izbie Kontroli na stanowisku kontrolera i rzecznika prasowego.

ZOBACZ TEŻ: Wybory 2023. Sejmowi debiutanci. Ci posłowie zasiądą w Sejmie po raz pierwszy. Lista

3. Piotr Górnikiewicz, Trzecia Droga, 5180 głosów (okręg wyborczy numer 15 - Tarnów)

Dokładnie 5180 głosów zapewniło Piotrowi Górnikiewiczowi mandat posła X kadencji Sejmu RP. W okręgu 15. członek Polski 2050 Szymona Hołowni cieszy się 1,28-procentowym poparciem. Tarnowianin zajmuje się prowadzeniem własnej firmy reklamowej. Do Sejmu wejdzie po raz pierwszy.

4. Mariusz Gosek, Prawo i Sprawiedliwość, 5309 głosów (okręg wyborczy numer 33 - Kielce)

Startujący z 10. numeru na liście Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach Mariusz Gosek został posłem dzięki 5309 głosom, które przełożyły się na 0,81 procent poparcia w okręgu. Członek Suwerennej Polski ma już za sobą doświadczenie parlamentarne. Mandat objął w trakcie IX kadencji Sejmu w miejsce wybranego do europarlamentu Dominika Tarczyńskiego.

5. Michał Cieślak, Prawo i Sprawiedliwość, 5629 głosów (okręg wyborczy numer 33 – Kielce)

Michał CieślakRadek Pietruszka/PAP

Nieco więcej głosów niż poseł elekt Gosek zdobył startujący z tej samej listy i okręgu Michał Cieślak. Znak "x" przy jego nazwisku postawiło dokładnie 5629 wyborców, co przełożyło się na 0,85 procenta poparcia. Należący do Partii Republikańskiej polityk ma już za sobą osiem lat w roli posła. Był członkiem Sejmu VIII oraz IX kadencji.

ZOBACZ TEŻ: Dziesięciu kandydatów do Sejmu z największą liczbą głosów

6. Lucjan Pietrzczyk, Koalicja Obywatelska, 5826 głosów (okręg wyborczy numer 33 - Kielce)

Lucjan Pietrzczyk, kandydat Koalicji Obywatelskiej z numerem 4. w okręgu 33., znalazł się w Sejmie dzięki 5826 wyborcom. Ich głosy przełożyły się 0,88 procent poparcia. Uprzednio pełnił już mandat posła - w Sejmie VII kadencji. W kolejnych wyborach parlamentarnych bezskutecznie ubiegał się o mandat. W 2019 roku został sołtysem wsi Bilcza w gminie Morawica w powiecie kieleckim. Z zawodu jest nauczycielem.

7. Paweł Suski, Koalicja Obywatelska, 5934 (okręg wyborczy numer 40 - Koszalin)

Paweł Suskitvn24

Z poparciem rzędu 1,84 procent, na które składają się 5934 głosy, do Sejmu dostał się Paweł Suski. Startował z miejsca 7. na liście KO w okręgu 40. Były poseł VI, VII i VIII kadencji jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

8. Jerzy Polaczek, Prawo i Sprawiedliwość, 5996 głosów (okręg wyborczy numer 31 – Katowice)

05.03 | Katastrofa pod Szczekocinami każe postawić kluczowe pytanie o to, w jaki sposób funkcjonuje w Polsce cały system bezpieczeństwa na kolei - twierdzi były minister transportu Jerzy Polaczek. Według niego pod tym względem sytuacja jest dzisiaj "dramatyczna". - Trzeba bić na alarm - podkreślał w programie "Jeden na jeden" w TVN24. I w ostrych słowach atakował obecnego ministra.
Jerzy PolaczekTVN24

Startujący z 5. miejsca na liście Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach Jerzy Polaczek otrzymał mandat posła dzięki 5996 głosom. Jego poparcie w okręgu 31. wyniosło 1,14 procent. Nadchodząca X kadencja Sejmu będzie już ósmą z kolei, w trakcie których Polaczek znajdzie się w parlamentarnych ławach. W przeszłości dwukrotnie pełnił funkcję ministra transportu. Z wykształcenia jest prawnikiem.

9. Adam Krzemiński, Koalicja Obywatelska, 6071 głosów (okręg wyborczy numer 16 - Płock)

Dokładnie 6071 głosów oddanych w okręgu 16. zapewniło startującemu z list KO Adamowi Krzemińskiemu mandat posła RP. Debiutant cieszy się w Płocku 1,37-procentowym poparciem. Z wykształcenia jest matematykiem.

ZOBACZ TEŻ: Pełna lista nowych posłów. Kto dostał się do Sejmu?

10. Artur Łącki, Koalicja Obywatelska, 6100 głosów (okręg wyborczy numer 41 - Szczecin)

Artur ŁąckiTVN24

Artur Łącki po raz drugi został wybrany na posła dzięki głosom 6100 wyborców (1,37 proc. w okręgu). W 2019 roku mandat zapewniło mu poparcie 5668 osób. Przedsiębiorca i były samorządowiec z wykształcenia jest prawnikiem.

ZOBACZ TEŻ: Wyniki wyborów 2023. Kto wygrał wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl, wybory.gov.pl, sejm.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: MrMR/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump w pierwszą podróż zagraniczną uda się do Arabii Saudyjskiej, a także do Kataru i być może innych państw regionu. Jak stwierdził, wyboru dokonał ze względu na obietnicę saudyjskich inwestycji w Stanach Zjednoczonych.

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

To tam Trump pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Zdecydowały pieniądze

Źródło:
PAP

Rok po likwidacji obowiązkowych zadań domowych sprawdzamy, jak ich brak odmienił szkolną rzeczywistość. Kto się cieszy, a kto buntuje? Pytamy też ministrę edukacji Barbarę Nowacką, czy było warto. Bo twardych danych na ten temat nie ma.

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Szkoła bez zadań domowych. A w niej: kartkówki, projekty, zadania "doskonalące" i "wyzwania"

Źródło:
tvn24.pl