"Wolne serca" w czasach wojny. Kwiat Jabłoni na rocznicę Powstania

Autor:
b/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rocznicowy koncert w Muzem Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy muzycznym upamiętnieniu 78. rocznicy Powstania Warszawskiego. Efektem będzie płyta oraz koncert w Parku Wolności przy muzeum. Usłyszymy też gości.

Płyta i koncert w Parku Wolności to stały punkt obchodów 1 sierpnia. Muzeum sięga po artystów różnych pokoleń i gatunków. W tym roku do współpracy zaproszono Kwiat Jabłoni. Zespół tworzy rodzeństwo: Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz. To oni dokonali wyboru utworów na album "Wolne serca". Będzie to 10 piosenek (coverów), które dla dwójki artystów sposób opowiadają o wolności. - Chcemy stworzyć, wraz z innymi muzykami, album przypominający o tym, że wolność jest piękną wartością, która stanowi warunek szczęśliwego i godnego życia wszystkich ludzi - mówią o swoich intencjach Kasia i Jacek.

Pokoleniowe hymny o wolności

"Usłyszymy nowe aranżacje kompozycji, które ukształtowały kilka pokoleń Polek i Polaków. W każdej dekadzie utwory te miały inną wymowę, definiowały odmienny moment naszej historii, jednak łączyło je przesłanie - umiłowanie wolności" - czytamy w informacji prasowej. Które piosenki trafiły na płyty? Tego muzeum na razie nie zdradza, podobnie, jak listy zaproszonych gości - poznamy ją podczas konferencji 13 lipca.

Muzealnicy zwrócili uwagę, że w obliczu wojny w Ukrainie rozważania o wartości wolności i jej utracie stały się boleśnie aktualne. "W tym roku wolność przestała być jedynie tematem wykładów i lekcji historii. Wszyscy nagle musieliśmy zmierzyć się ze skutkami wojny. Starszym pokoleniom przed oczami stanęły najczarniejsze wspomnienia, a młodzi utracili poczucie stabilności. Wydarzenia 2022 roku uświadomiły nam, że wolność, którą braliśmy za oczywistość, nie jest dana raz na zawsze" - podano.

- Każdy warszawiak podczas codziennej drogi do pracy, szkoły czy domu napotyka ślady czasów, kiedy mieszkańcom stolicy odebrano wolność. Pamięć o przeszłości jest dla tego miasta szczególnie ważna - buduje jego tożsamość i teraźniejszość. Album "Wolne serca" to zestaw hymnów do wolności, które towarzyszyły tak warszawiakom, jak i mieszkańcom całej Polski przez ostatnie dekady - tłumaczy Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncert, transmisja, premiera płyty

Kwiat Jabłoni to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa albumy. "Niemożliwe" z 2019 roku i ubiegłoroczny "Mogło być nic". Muzycy dali się poznać szerszej publiczności za sprawą singla "Dziś późno pójdę spać", który w serwisie YouTube wyświetlono ponad 30 milionów razy. Kasia i Jacek, do tej pory, zagrali ponad 200 koncertów. Wystąpili na największych polskich festiwalach: Open’er Festival, Spring Break czy Pol’and’rock.

Koncert Kwiatu Jabłoni i gości odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 20.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Bilety można kupić na stronie muzeum. Transmisję przeprowadzi TVN24GO. Tego samego dnia płyta "Wolne serca" trafi do sprzedaży i serwisów streamingowych.

"Wolne serca" - koncert w TVN24
"Wolne serca" - koncert w TVN24MPW / TVN24

Autor:b/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości