Wodociągowcy pracują na Marymonckiej przy modernizacji kolektora Burakowskiego. I choć - jak zaznaczają stołeczni urzędnicy - większość dotychczas prowadzonych prac na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Popiełuszki nie powodowała utrudnień w ruchu, to teraz zmiany wynikają z robót przy komorze zlokalizowanej za skrzyżowaniem z Podczaszyńskiego.
Od piątku, 3 stycznia od około godziny 23 wyłączona z ruchu będzie jezdnia prowadząca w kierunku centrum. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Podczaszyńskiego – Kasprowicza – Sacharowa. Taką trasą pojadą autobusy linii 121 (w kierunku przystanku Gwiaździsta) oraz 150 (poranne kursy wydłużone do przystanku Metro Marymont).
Zmieniona organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca lutego. Następnie wykonawca prac udostępni kierowcom jeden pas ruchu.
Zaczęli od Burakowskiego "Bis"
Modernizacja ponad 50-letniego kolektora Burakowskiego jest możliwa dzięki wcześniejszemu wybudowaniu nowego kolektora Burakowskiego Bis.
Jak wyjaśnili urzędnicy, technologia modernizacji blisko 5-kilometrowego kanału zbiorczego została zastosowana po raz pierwszy w Polsce i polega na wprowadzeniu do jego wnętrza 1600 segmentów z żywic poliestrowych, z których każdy ma długość trzech metrów i waży ponad tonę. "Dzięki połączeniu ich za pomocą szczelnych kołnierzy zostaną utworzone samonośne moduły. W celu optymalnego dopasowania parametrów poszczególnych modułów do wymiarów istniejącego kolektora przeprowadzono skanowanie laserowe, a nowe elementy precyzyjnie zaprojektowano na podstawie uzyskanego w ten sposób rzeczywistego obrazu 3D" - czytamy w komunikacie miasta.
Za 110 milionów złotych
Inwestycja jest realizowana w ramach unijnego projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza V", a łączny jej koszt wynosi blisko 110 milionów złotych. Ratusz zapowiedział, że prace modernizacyjne potrwają do września 2020 roku.
Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o drogowym podsumowaniu roku 2019:
Opóźnione, ale wreszcie skończone
tvnwarszawa.pl
Autorka/Autor: mp/r
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock / Google Maps