Decyzja zapadła. Strefa płatnego parkowania powiększa się o dwie dzielnice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Na 6 września wyznaczono termin rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Ochocie i Żoliborzu – przekazał szef miejskich drogowców podczas spotkania z dziennikarzami. W czwartek decyzję w tej sprawie podjęli warszawscy radni. Ich uchwała wprowadza także inną nowość – abonament obszarowy.

Podczas czwartkowej sesji radni zdecydowali o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o kolejne dwie dzielnice: Żoliborz i Ochotę. Miasto zapowiadało te zmiany już w ubiegłym roku, kiedy SPPN rozciągnięto na obszar Woli i Pragi Północ. W uchwale znalazła się również nowa opcja wykupu droższego abonamentu obszarowego, która pozwala zostawić samochód na większym obszarze w obrębie miejsca zamieszkania. Taki abonament będzie kosztować 600 złotych rocznie. Warszawiacy zamieszkujący dzielnice objęte SPPN będą mogli pozostać przy podstawowym abonamencie rejonowym, za który płacą 30 złotych rocznie. W tym przypadku samochód można zostawić w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania oraz w obrębie ośmiu parkometrów.

Za przyjęciem uchwały głosowało 38 radnych, przeciw było 15, pięciu wstrzymało się od głosu. Przeciwni uchwale byli stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali m.in. uwagę na to, że miasto nie zadbało o wystarczającą liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców, m.in. o parkingi podziemne.

Nowe samochody do e-kontroli

Środowe spotkanie przedstawicieli ratusza: wiceprezydenta Michała Olszewskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego oraz radnej Iwony Wujastyk z dziennikarzami było okazją nie tylko do ogłoszenia planowanych zmian, ale też podsumowania tego, co do tej pory zrobiono w kwestii ucywilizowania parkowania na ulicach stolicy. - W SPPN robimy porządek już od kilku lat, aczkolwiek kulminacja prac dzięki współpracy z Radą Warszawy nastąpiła w ciągu ostatniego roku – powiedział Michał Olszewski. Wśród parkingowych sukcesów Łukasz Puchalski wymienił: podniesienie kar za brak opłaty parkingowej z 50 do 250 złotych, podniesienie opłaty za postój w strefie, rozszerzenie jej o Wolę i część Pragi Północ, a także bardziej wydajne kontrole opłat.

- Udało się uszczelnić system poprzez e-kontrole. Początkowo dwa samochody, teraz już trzy. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że za chwilę ogłosimy przetarg. Tych samochodów będzie najprawdopodobniej siedem, z możliwością rozszerzenia zamówienia do dziewięciu – powiedział Puchalski. Dodał, że przetarg na kolejne samochody ma być ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

- W końcu przestało się opłacać nie płacić w strefie. Widzimy duży przyrost osób, które płacą, tym samym spadł odsetek osób, którego tego nie robią. Bardzo mocno skraca się też proces administracyjno-windykacyjny, bo jednak większość ludzi nie unika opłat. Dowody z e-kontroli są jednoznaczne, jeśli chodzi o winę – dodał.

Większa strefa od 6 września

Puchalski przyznał, że konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia strefy na Ochocie i Żoliborzu "przyciągnęły spore zainteresowanie mieszkańców". Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w jesiennych konsultacjach wzięło udział blisko tysiąc osób, natomiast nagrania ze spotkań zostały odtworzone w trakcie konsultacji około cztery tysiące razy. Wpłynęło również ponad 1300 pism z uwagami i pytaniami. Jak wyliczał Puchalski, w składanych uwagach mieszkańcy apelowali głównie o zabezpieczenie jak największej liczby miejsc postojowych, zabezpieczenie podwórek. Pojawiały się też prośby o wprowadzenie opcji "szerszego abonamentu".

Jak wyliczano, na mocy uchwały o zmianach w SPPN strefa powiększy się o 14,2 tysiąca miejsc postojowych. Dla porównania ubiegłoroczne powiększenie o Wolę i Pragę Północ przyniosło 7,8 tysiąca nowych miejsc. Szef miejskich drogowców zapowiedział, że płatne parkowanie na Ochocie i Żoliborzu zacznie obowiązywać 6 września. Wówczas płatnych miejsc postojowych w stolicy będzie około 52 tysięcy.

Koniec jeżdżenia w kółko?

Łukasz Puchalski zachwalał też nową opcję abonamentową. Podkreślił, że abonament obszarowy daje możliwość zostawiania samochodu w "strefach mieszkańca", czyli też w miejscach opatrzonych znakiem zakazu postoju oraz zatrzymywania z adnotacją, że znak nie dotyczy mieszkańców posiadających identyfikator.

Przekazał również, że trwa wyznaczanie granic obszarów na potrzeby nowego abonamentu. W wielu miejscach będą się one pokrywać mniej więcej z granicami osiedli. Takie obszary obejmować będą nawet kilkadziesiąt ulic i od kilkuset do półtora tysiąca miejsc postojowych. - Większy obszar to też większe prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego i zaprzestania jeżdżenia w kółko – przekonywał. Przyznał, że wyznaczane przez ZDM obszary są 20-, a nawet 30-krotnie większe niż w przypadku abonamentu rejonowego.

- Przy ich określaniu przyjęliśmy naturalne układy drogowe, tak aby były bardziej czytelne. Taki sposób wyznaczania abonamentów jest częściej spotykany w Europie i na świecie niż ten związany z parkometrami. Mieszkający na granicy będą mogli sami wybrać, do którego obszaru będą należeć – przekazał. Puchalski podkreślił, że obszary są wyznaczane w oparciu o wyliczenia liczby abonamentów w stosunku do liczby miejsc w strefie. - W przypadku Ochoty i Żoliborza robimy to w oparciu o projekcje – powiedział szef ZDM. - Od samego mieszkańca będzie zależało, jaki wybierze abonament: rejonowy czy obszarowy. Co więcej, dajemy również możliwość zmiany abonamentu, jeśli mieszkaniec uzna, że chce jej dokonać – dodał.

Ratusz zapowiedział, że o abonamenty według nowych zasad będzie można wnioskować już w sierpniu.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl