Decyzja zapadła. Strefa płatnego parkowania powiększa się o dwie dzielnice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Na 6 września wyznaczono termin rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Ochocie i Żoliborzu – przekazał szef miejskich drogowców podczas spotkania z dziennikarzami. W czwartek decyzję w tej sprawie podjęli warszawscy radni. Ich uchwała wprowadza także inną nowość – abonament obszarowy.

Podczas czwartkowej sesji radni zdecydowali o poszerzeniu Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego o kolejne dwie dzielnice: Żoliborz i Ochotę. Miasto zapowiadało te zmiany już w ubiegłym roku, kiedy SPPN rozciągnięto na obszar Woli i Pragi Północ. W uchwale znalazła się również nowa opcja wykupu droższego abonamentu obszarowego, która pozwala zostawić samochód na większym obszarze w obrębie miejsca zamieszkania. Taki abonament będzie kosztować 600 złotych rocznie. Warszawiacy zamieszkujący dzielnice objęte SPPN będą mogli pozostać przy podstawowym abonamencie rejonowym, za który płacą 30 złotych rocznie. W tym przypadku samochód można zostawić w promieniu 150 metrów od miejsca zameldowania oraz w obrębie ośmiu parkometrów.

Za przyjęciem uchwały głosowało 38 radnych, przeciw było 15, pięciu wstrzymało się od głosu. Przeciwni uchwale byli stołeczni radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali m.in. uwagę na to, że miasto nie zadbało o wystarczającą liczbę miejsc parkingowych dla mieszkańców, m.in. o parkingi podziemne.

Nowe samochody do e-kontroli

Środowe spotkanie przedstawicieli ratusza: wiceprezydenta Michała Olszewskiego, dyrektora Zarządu Dróg Miejskich Łukasza Puchalskiego oraz radnej Iwony Wujastyk z dziennikarzami było okazją nie tylko do ogłoszenia planowanych zmian, ale też podsumowania tego, co do tej pory zrobiono w kwestii ucywilizowania parkowania na ulicach stolicy. - W SPPN robimy porządek już od kilku lat, aczkolwiek kulminacja prac dzięki współpracy z Radą Warszawy nastąpiła w ciągu ostatniego roku – powiedział Michał Olszewski. Wśród parkingowych sukcesów Łukasz Puchalski wymienił: podniesienie kar za brak opłaty parkingowej z 50 do 250 złotych, podniesienie opłaty za postój w strefie, rozszerzenie jej o Wolę i część Pragi Północ, a także bardziej wydajne kontrole opłat.

- Udało się uszczelnić system poprzez e-kontrole. Początkowo dwa samochody, teraz już trzy. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że za chwilę ogłosimy przetarg. Tych samochodów będzie najprawdopodobniej siedem, z możliwością rozszerzenia zamówienia do dziewięciu – powiedział Puchalski. Dodał, że przetarg na kolejne samochody ma być ogłoszony w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni.

- W końcu przestało się opłacać nie płacić w strefie. Widzimy duży przyrost osób, które płacą, tym samym spadł odsetek osób, którego tego nie robią. Bardzo mocno skraca się też proces administracyjno-windykacyjny, bo jednak większość ludzi nie unika opłat. Dowody z e-kontroli są jednoznaczne, jeśli chodzi o winę – dodał.

Większa strefa od 6 września

Puchalski przyznał, że konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia strefy na Ochocie i Żoliborzu "przyciągnęły spore zainteresowanie mieszkańców". Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w jesiennych konsultacjach wzięło udział blisko tysiąc osób, natomiast nagrania ze spotkań zostały odtworzone w trakcie konsultacji około cztery tysiące razy. Wpłynęło również ponad 1300 pism z uwagami i pytaniami. Jak wyliczał Puchalski, w składanych uwagach mieszkańcy apelowali głównie o zabezpieczenie jak największej liczby miejsc postojowych, zabezpieczenie podwórek. Pojawiały się też prośby o wprowadzenie opcji "szerszego abonamentu".

Jak wyliczano, na mocy uchwały o zmianach w SPPN strefa powiększy się o 14,2 tysiąca miejsc postojowych. Dla porównania ubiegłoroczne powiększenie o Wolę i Pragę Północ przyniosło 7,8 tysiąca nowych miejsc. Szef miejskich drogowców zapowiedział, że płatne parkowanie na Ochocie i Żoliborzu zacznie obowiązywać 6 września. Wówczas płatnych miejsc postojowych w stolicy będzie około 52 tysięcy.

Koniec jeżdżenia w kółko?

Łukasz Puchalski zachwalał też nową opcję abonamentową. Podkreślił, że abonament obszarowy daje możliwość zostawiania samochodu w "strefach mieszkańca", czyli też w miejscach opatrzonych znakiem zakazu postoju oraz zatrzymywania z adnotacją, że znak nie dotyczy mieszkańców posiadających identyfikator.

Przekazał również, że trwa wyznaczanie granic obszarów na potrzeby nowego abonamentu. W wielu miejscach będą się one pokrywać mniej więcej z granicami osiedli. Takie obszary obejmować będą nawet kilkadziesiąt ulic i od kilkuset do półtora tysiąca miejsc postojowych. - Większy obszar to też większe prawdopodobieństwo znalezienia miejsca parkingowego i zaprzestania jeżdżenia w kółko – przekonywał. Przyznał, że wyznaczane przez ZDM obszary są 20-, a nawet 30-krotnie większe niż w przypadku abonamentu rejonowego.

- Przy ich określaniu przyjęliśmy naturalne układy drogowe, tak aby były bardziej czytelne. Taki sposób wyznaczania abonamentów jest częściej spotykany w Europie i na świecie niż ten związany z parkometrami. Mieszkający na granicy będą mogli sami wybrać, do którego obszaru będą należeć – przekazał. Puchalski podkreślił, że obszary są wyznaczane w oparciu o wyliczenia liczby abonamentów w stosunku do liczby miejsc w strefie. - W przypadku Ochoty i Żoliborza robimy to w oparciu o projekcje – powiedział szef ZDM. - Od samego mieszkańca będzie zależało, jaki wybierze abonament: rejonowy czy obszarowy. Co więcej, dajemy również możliwość zmiany abonamentu, jeśli mieszkaniec uzna, że chce jej dokonać – dodał.

Ratusz zapowiedział, że o abonamenty według nowych zasad będzie można wnioskować już w sierpniu.

Autorka/Autor:Dariusz Gałązka

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości

Ktoś powybijał szklane panele w ponad 20 barierkach przy Wisłostradzie, na wysokości Zamku Królewskiego.

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Powybijane szyby na tyłach zamku. Ponad 20 barierek uszkodzonych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

1158 podrobionych zegarków znaleźli funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej w przesyłkach kurierskich. W paczkach było również 19 tysięcy tabletek na potencję. Wszystkie zostały nadane przez jedną firmę.

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Ponad 1600 paczek od jednego nadawcy, a w nich podróbki zegarków i leki na potencję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Są zarzuty dla dwóch opiekunek z Domu Pomocy Społecznej w Pułtusku, które nagrały nagą pensjonariuszkę podczas kąpieli. W sprawie podejrzany jest też mąż jednej z kobiet, który udostępnił wideo w sieci.

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Nagrały nagą podopieczną domu pomocy społecznej podczas mycia. Zarzuty po pół roku śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30 lipca rozpoczną się główne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym roku pod hasłem "W jak wolność". "Kochali Warszawę, kochali Polskę, ale przede wszystkim byli solidarni i nade wszystko cenili wolność" - napisali organizatorzy o powstańcach.

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

80. rocznica Powstania Warszawskiego pod hasłem "W jak wolność"

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Pod Górą Kalwarią zderzyły się samochody ciężarowy i osobowy. Oba stanęły w ogniu. Jedna osoba nie żyje.

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Po zderzeniu dwa auta stanęły w ogniu. Jeden z kierowców nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Czaplinek kierujący autem osobowym zjechał z drogi i uderzył w betonowy przepust. Na miejscu lądował śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do wypadku doszło niedaleko miejsca, w którym chwilę wcześniej dwa samochody po zderzeniu stanęły w płomieniach.

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Na krajowej "50" kierowca uderzył w przepust, trzy kilometry od tragicznego zdarzenia na tej trasie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrol strażniczek miejskich interweniował wobec półnagiego mężczyzny, który spał na placu Zamkowym w pobliżu kościoła. Mężczyzna obrzucił funkcjonariuszki stekiem wyzwisk. Odpowie za ich znieważenie.

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Półnagi spał obok kościoła. Po przebudzeniu obrażał strażniczki miejskie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Dwóch z nich wpadło w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców.

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Zatrzymani w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Przebywali w Polsce nielegalnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

44-latek był poszukiwany listem gończym, ale wakacje spędzał za granicą. Został zatrzymany po powrocie do Polski. Inny urlopowicz wpadł z kolei w Łebie, gdzie pojechał wypocząć po ponad dwóch latach ukrywania się.

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Jednego zatrzymali po powrocie z urlopu, drugiego po przyjeździe nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl/pl

Frezowanie jezdni na placu Na Rozdrożu dobiegło końca. Podobnie jak większość prac. Plac funkcjonuje już w docelowej formie. Została kosmetyka: wykonawca prowadzi prace uzupełniające i sprząta plac budowy.

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Plac Na Rozdrożu dostępny dla wszystkich

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stołeczna straż miejska ogłasza nabór na kolejną edycję darmowych szkoleń z samoobrony dla kobiet. "Wakacyjna Bezpieczna Warszawianka" to zajęcia prowadzone przez doświadczonych instruktorów, które zaplanowano na sierpień.

Druga edycja darmowych szkoleń z samoobrony dla warszawianek

Druga edycja darmowych szkoleń z samoobrony dla warszawianek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z domów w Ciechanowie odnaleziono ciała małżeństwa. Na ciele kobiety i mężczyzny były rany zadane najprawdopodobniej nożem. Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia w tej sprawie.

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Śmierć kobiety i mężczyzny w Ciechanowie. Mieli rany kłute, w domu było ich trzyletnie dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP