TVN Warszawa | Ulice

Jest pozwolenie na otwarcie tunelu POW. W weekend prace związane z oznakowaniem

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
kk,
dg/b
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Tunel POW od strony Puławskiej przed otwarciem
Tunel POW od strony Puławskiej przed otwarciemMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plTunel POW od strony Puławskiej przed otwarciem

Zakończyła się kontrola nadzoru budowlanego w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. Jak przekazała nam rzeczniczka wojewody mazowieckiego, podczas kontroli "nie stwierdzono nieprawidłowości". Ostatnim krokiem formalnym przed oddaniem tunelu kierowcom jest zgoda wojewody mazowieckiego. Ma być wydana "najpóźniej do poniedziałku rana". Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych przekazała, że w weekend prowadzone będą ostatnie prace związane z wykonaniem oznakowania poziomego i pionowego nad tunelem.

- Wykonawca rozpoczął wprowadzanie Projektu Stałej Organizacji Ruchu dla uruchomienia ruchu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy - poinformowała w sobotę rano rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska. Zaznaczyła, że wprowadzanie Projektu Stałej Organizacji Ruchu dla uruchomienia ruchu na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska rozpoczęło się w piątek.

Tarnowska wyjaśniła też, że wdrożenie stałej organizacji na odcinku miejskim polegać będzie na oddaniu do ruchu Płaskowickiej w układzie docelowym wraz ze skrzyżowaniami tej ulicy z: Gandhi, Pileckiego, Stryjeńskich, Braci Wagów, alei KEN, Lanciego, Cynamonową, Rosoła wraz z przyległymi terenami, zgodnie z zatwierdzonymi Projektami Stałej Organizacji Ruchu.

Wcześniej rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz przekazała, że w piątek po godzinie 17 do Urzędu Wojewódzkiego dotarła decyzja WINB.

- Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie dla ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy - poinformowała. - Końcowym etapem jest wydanie decyzji przez wojewodę mazowieckiego. Od razu po otrzymaniu decyzji od WINB-u natychmiastowo przystępujemy do opracowania decyzji. Mimo weekendu pracujemy na najwyższych obrotach i będziemy nad tą decyzją pracować - zapewniła.

Dodała, że "decyzja wojewody powinna być najpóźniej do poniedziałku rana".

"Bez stwierdzenia nieprawidłowości"

Wcześniej informowaliśmy o wyniku kontroli. Okazał się pozytywny. - Zakończyły się czynności kontrolne Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Kontrola przebiegła bez stwierdzenia nieprawidłowości. Wszystko jest na dobrej drodze – przekazała w piątek przed godziną 16 w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewa Filipowicz.  

- Zanim zostanie wyznaczona data otwarcia tunelu, swoją zgodę musi wydać wojewoda, a wykonawca musi zakończyć prace związane z wprowadzeniem nowej organizacji ruchu - poinformowała nas Małgorzata Tarnowska.

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy był przedmiotem kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Trwały prace nad dokumentami dotyczącymi ursynowskiego odcinka ekspresówki. - Będziemy się starali, żeby ta decyzja wyszła jeszcze dzisiaj - zapewniała Marzena Dębowska, wojewódzka inspektor nadzoru budowlanego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ostatnim krokiem formalnym przed oddaniem tunelu jest zgoda wojewody mazowieckiegoKrzysztof Nalewajko, GDDKiA

Procedury przed otwarciem tunelu

W środę w tunelu ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy odbyły się ćwiczenia służb ratowniczych, w których wzięli przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Komendy Stołecznej Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz GDDKiA. Ćwiczeniom przyglądali się wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł oraz dyrektor warszawskiego oddziału GDDKiA Jarosław Wąsowski.

Konstanty Radziwiłł poinformował podczas ćwiczeń, że jeżeli rekomendacje będą pozytywne, to decyzja o dopuszczeniu tunelu do użytkowania będzie mogła być wydana "niedługo". - Podejmując decyzję o dopuszczeniu do użytkowania, wydam również jednocześnie zarządzenie o procedurach towarzyszących zamykania i otwierania tunelu. Myślę, że jest szansa zrobienia tego w najkrótszym czasie, jaki jest możliwy i mam nadzieję, że to się stanie w ciągu najbliższych kilku dni - powiedział wojewoda mazowiecki.

Wcześniej rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA w rozmowie z PAP podkreśliła, że otwarcie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy pomiędzy węzłem Puławska a węzłem Warszawa Wilanów wraz z tunelem odbędzie się po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i zgody wojewody mazowieckiego. - Jeżeli w tym tygodniu otrzymamy niezbędne decyzje a wykonawca zakończy przygotowania do wprowadzenia stałej organizacji ruchu, jest możliwe oddanie do ruchu ursynowskiego odcinka S2 w poniedziałek 20 grudnia - podkreśliła Małgorzata Tarnowska.

Rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz zapewniała, że otwarcie tunelu jest sprawą "traktowaną priorytetowo".

Południowa Obwodnica Warszawy

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment POW, to około 4,6 miliarda złotych z czego blisko 1,7 miliarda złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Przebieg Południowej Obwodnicy WarszawyGDDKiA

Autor:kk, dg/b

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Nalewajko, GDDKiA

Pozostałe wiadomości